"Akademia Mądrego Dziecka" i sekrety ludzkiego ciała (Wydawnictwo HarperKids)

Lubię patrzeć jak rozwijają się serie książek. Czasem w zaskakującym kierunku. Dobrze pamiętam pierwsze tomy "Akademii Mądrego Dziecka". Byłam pewna, że pozostanie ona serią dla naprawdę małych czytelników. A tu niespodzianka, od jakiegoś czasu ukazują się nie tylko książki z twardymi stronami dla najmłodszych czytelników. Coraz więcej jest książek, które mają miękkie kartki i podejmują bardzo poważne tematy.

Właśnie ukazały się dwie kolejne. Tym razem poświęcone ludzkiemu ciału. Pierwsza Wycieczka po mózgu zabiera czytelników do wnętrza głowy i zdradza sekrety i tajemnice chyba najbardziej wyjątkowego organu naszego ciała. Głównym bohaterem książki jest Tymek, młoda komórka z grupy neuronów, która wyrusza na wycieczkę po mózgu. Będziemy jej w tym towarzyszyć i przy okazji poznawać mózg i wszystkie jego tajemnice. Nie zabraknie trudnych nazw, których znaczenie zostanie wyjaśnione. Z tej książki dowiedzieć się można, czym jest rdzeń kręgowy, co to są receptory i jaką rolę pełni móżdżek. Wszystko, oczywiście, w przystępnej i zrozumiałej dla dzieci formie i uzupełnione mnóstwem ilustracji. Tak naprawdę to one dominują, na nich zobaczyć można głównych bohaterów, czyli komórki, z których zbudowany jest mózg i zachodzące w nich procesy. Czy to wada? Nie! To książka dla dzieci. Zbyt wiele zbyt trudnych informacji mogłoby je zniechęcić, a tu wszystkie informacje zostały dopasowane do ich poziomu. 

 

Podobnie jest w książce Co robimy, gdy śpimy. W niej po raz drugi spotykamy Tymka. Sympatyczny neuron podjął się zadania wyjaśnienia małym czytelnikom, dlaczego sen jest tak ważny i potrzebny. Sprawa istotna, bo chyba każdy rodzic, przynajmniej raz, głowił się nad tym, jak wyjaśnić tę kwestię kilkulatkowi, który uważa, że sen jest przejawem słabości. Tymek i jego kompani tłumaczą, jak ważną rolę pełni w naszym życiu sen. Wyjaśniają, że nie jest on stratą czasu, tylko bardzo potrzebną rzeczą. Potrzebuje go nasz organizm, potrzebuje go nasz mózg. Choć, jak dowiemy się z tej książki, w czasie snu jedne obszary mózgu odpoczywają, a inne bardzo intensywnie pracują. Które i kiedy? Po przeczytaniu tej książki wszystko staje się jasne, a sen przestanie być przykrym obowiązkiem, którego dzieci starają się za wszelką cenę uniknąć.
 

Takie rozwijające książki to prawdziwy skarb. Dzieci wiele się z nich dowiadują. Rodzicom łatwiej jest tłumaczyć nawet najbardziej zawiłe kwestie. Takie książki warto mieć w domowej biblioteczce i czytać z najmłodszymi. One nie tylko wyjaśniają sprawy, które mogą dzieci interesować, ale również inspirować do dalszych poszukiwań. Takie książki pokazują, że nauka jest ciekawa, a zdobywanie wiedzy może sprawiać przyjemność. "Akademia Mądrego Dziecka" jednocześnie budzi i zaspokaja ciekawość. Bardzo lubię takie książki i cieszy mnie każda nowa tego typu pozycja, która ukazuje się na rynku wydawniczym. To dowód na to, że w świecie cyfrowym wiedzę nadal można czerpać z książek! I to jakich!

Te i inne książki z serii "Akademia Mądrego Dziecka"

znajdziecie na


https://harpercollins.pl/

Komentarze

  1. Ja na razie znam tylko te dla najmłodszych bo je daję jako prezenty, może kiedyś rozejrzę się za innymi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie te książki są bardzo wartościowe i ładnie wydane.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jedynie mogłabym je kupić dla młodego człowieka w prezencie bo sama nie potrzebuję ich mieć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz