"Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem" (Wydawnictwo Literackie)

Dlaczego czytam książki dla dzieci? Przede wszystkim dlatego, że mam dziecko i chcę polecać jej wartościowe i interesujące książki. Są również inne powody. Dzięki książkom dla dzieci (i coraz częściej młodzieży) odkrywam gatunki, po które nigdy wcześniej nie sięgałam. Odkrywam również pisarzy, których nazwiska znam, ale z których książkami nigdy nie było mi po drodze.

Yuavl Noah Harari to jeden z tych pisarzy, których książki znałam jedynie z widzenia. Wiele egzemplarzy jego kultowych 21 lekcji na XXI przeszło przez moje ręce w czasie, kiedy (również zawodowo) byłam związana z książkami. Słyszałam o tej książce wiele dobrych słów. Mimo to dotąd nie zdecydowałam się na jej przeczytanie. Przeczytałam za to (i to z wypiekami na twarzy) inną jego książkę. To wydani niedawno Nieustraszeni. Książka, jak możemy przeczytać na okładce, dla czytelników w wieku od 9 do 109 lat. O czym? Tytuł jest dość enigmatyczny. Kim są owi "niepowstrzymani", którym udało się przejąć władzę na światem? To nasi praprzodkowie. Ludzie sprzed tysięcy lat. Ci, którzy poprzedzili nas na tym świecie. Ci, bez których nie bylibyśmy dzisiaj w tym miejscu, w którym jesteśmy. Dlaczego im się to udało? Powodów jest wiele i nie będę Wam im zdradzać. Czy są zaskakujące? Myślę, że nie, ale zebrane w jednym miejscu skłaniają do refleksji i tworzą bardzo ciekawy obraz ludzi. Bo to nie jest książka jedynie o przeszłości, to także opowieść o teraźniejszości, a nawet o przyszłości. O działaniach, które zawsze mają swoje konsekwencje i dlatego każdy musi dobrze się zastanowić, czy chce je podejmować.
 

Naprawdę nie spodziewałam się, że to będzie aż tak niesamowita lektura. Każda strona tej książki była interesująca i inspirująca. Oczekuję od książek tego, żeby uczyły mnie czegoś nowego, żeby zachęcały do dalszych poszukiwań, intrygowały i zmuszały do myślenia. Nieustraszeni okazali się właśnie taką książką. Pozornie w opisie życia ludzi żyjących w czasach prehistorycznych nie ma niczego niezwykłego. Każdy z nas słyszał o nich nie raz w szkole. A jednak sposób w jaki przedstawił ich Yuval Noah Harari zaskoczył. Połączenie tylu różnych wątków zaowocowało niesamowitą książką, która wciągnie czytelników w każdym wieku. Myślę, że to doskonały pomysł na prezent dla młodszych i starszych. Dla wszystkich, którzy cenią dobre książki. Jestem przekonana, że ta będzie jedną z najbardziej wyjątkowych książek przeczytanych w życiu.
 

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem

Yuval Noah Harari

ilustracje Ricard Zaplana Ruiz

tłumaczenie Michał Romanek

Wydawnictwo Literackie 2022

wiek 9+


https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Komentarze

  1. Super że ta lektura prowokuje do dalszych poszukiwań i zmusza do myślenia

    OdpowiedzUsuń
  2. To miło, że powody zebrane w jednym miejscu skłaniają do refleksji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz