"Cuda w lesie. Opowieści 5 minut przed snem" (Wydawnictwo HarperKids)

Wybór książki do czytania przed snem to czasem sprawa bardzo skomplikowana. Można czytać jedną książkę przez kilka wieczorów, każdego dnia poznając kolejny jej rozdział. Można czytać książki krótsze, z których każda stanowi zamkniętą historię. Jaka powinna być ich tematyka? Myślę, że to sprawa całkowicie indywidualna. Najważniejsze, żeby książka podobała się dziecku. 

Książka, którą pokażę Wam dzisiaj zachwyci nie tylko dzieci, ale i rodziców. Cuda w lesie od razu przyciągają wzrok potencjalnego czytelnika. Przepiękna okładka z niesamowitymi ilustracjami zachęca do tego, żeby zacząć czytać. A kiedy już się czytać ją zacznie, to bardzo trudno jest przerwać. Dlaczego? Wszystko za sprawą pięknego, rymowanego tekstu przetłumaczonego na język polski przez nieodżałowaną Katarzynę Huzar-Czub. Tekst wspaniale się rymuje, więc jego czytanie to czysta przyjemność. A o czym jest ta książka? Jak się łatwo domyślić o lesie. Na jej stronach spotkacie leśne zwierzęta i rośliny. Są sarny, jelenie, grzyby i drzewa. Każdy bohater tej książki rośnie i zmienia się. Czytamy o ich potrzebach, sposobach odżywiania, widzimy, jak układają się ich wzajemne relacje. Każdy chce przecież znaleźć najdogodniejsze miejsce do rozwoju. Czy dla wszystkich wystarczy miejsca w lesie? Oczywiście, że tak, bo jak się po raz kolejny okazuje, zwierzętom i roślinom częściej łatwiej jest dojść do porozumienia niż ludziom. Na kolejnych stronach zobaczyć można jak obok siebie żyją różne gatunki ptaków. Dostrzeżecie przyglądające się fruwającym stworzeniom sarny i jelenie. Zobaczycie, jak wygląda rozwój żaby. Przyjrzycie się grzybom, drzewom i ćmom. Każdy rozdział to nowa historia. Historia piękna, ciekawa i intrygująca. Las okazuje się miejscem pełnym tajemnic i magii. 

Cuda w lesie to jednak nie tylko wierszowane i fabularyzowane opowiadania o życiu roślin i zwierząt. To także informacje, które przydadzą się na lekcjach przyrody albo biologii. Bardzo lubię książki, które łączą warstwę literacką i edukacyjną, z których można się bardzo wiele dowiedzieć. Książki, które uczą, ale także bawią. Takie, które zapadają w pamięć dzięki świetnym historiom i równie wyjątkowym ilustracjom. W Cudach w lesie znajdziecie to wszystko. Ta książka budzi w czytelnikach miłość do przyrody i otaczającego świata. Budzi też miłość do książek, bo w książce takiej jak Cuda w lesie naprawdę trudno byłoby się nie zakochać! 

Cuda w lesie. Opowieści 5 minut przed snem

Gabby Dawnay

ilustracje Mona K

tłumaczenie Katarzyna Huzar - Czub

HarperKids 2023 

https://harpercollins.pl/
 

Komentarze

  1. Kocham tematykę lasu i wszystkie, co jest z nim związane, książki też. Ja uwielbiam książki Petera Wohllebena , który wspaniale pisze o lasach i tym mikro/makro życiu, ale super, że pojawiła się też książka dla młodszych czytelników, niech zostają wprowadzani w tematykę lasu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie urokliwa książka, pewnie też bym po nią sięgnęła

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz