"Billy i dziwny dzień" (Wydawnictwo Zakamarki)

Lubicie obchodzić urodziny? Myślę, że tak. A czy Wasze dzieci lubią obchodzić urodziny? Nie mam najmniejszych wątpliwości, że tak. Urodziny to taki wyjątkowy dzień w roku, który jest tylko nasz. Ile znacie osobiście osób, które urodziły się tego samego dnia, co Wy? Myślę, że nie znacie ani jednej. A nawet jeśli znacie i nie jest to Wasz bliźniak, to raczej nie organizujecie wspólnego przyjęcia urodzinowego. Tak to już jest, że urodziny organizuje się tylko dla jednego dziecka i to ono jest głównym (i jedynym bohaterem) tego dnia!

Billy, dobrze Wam pewnie znany bohater książek Birgitty Stenberg, jak każde dziecko, niecierpliwie wypatruje swoich urodzin i ma na nie konkretny plan. Ma też skonkretyzowane marzenia dotyczące prezentów. Billy bardzo chciałby dostać samochód na pedały. Samochód na tyle duży, żeby Billy mógł w nim usiąść i się przemieszczać. Niestety, urodziny nie przebiegają po myśli chłopca. W prezencie, owszem, dostaje samochód, ale jest zdecydowanie za mały, żeby można było w nim jeździć. Szybko okazuje się, że to był dopiero początek urodzinowej katastrofy Billego. Z każdą godziną jest coraz gorzej. Nikt nie pamiętał o jego urodzinach. Nikt więcej, oprócz mamy, nie złożył mu życzeń. Co więcej, nikt nie ma dla niego czasu. Ani przyjaciele, ani rodzina. Billy odwiedza wszystkich po kolei i z każdą kolejną odmową staje się coraz smutniejszy. Tych urodzin już nic nie uratuje...Mnie, dorosłej czytelniczce, łatwo było przewidzieć zakończenie tej książki. Czy z dziećmi będzie tak samo? Myślę, że nie. Zresztą, mi też to specjalnie nie przeszkadzało. Czytając książkę Billy i dziwny dzień bawiłam się dobrze. Wczułam się w sytuację, jaka spotkała kilkuletniego Billego i szczerze mu współczułam. Nie chciałabym być na jego miejscu! Ta historia pokazuje, że czasem warto na coś poczekać, że czasem jest źle, ale niedługo może być lepiej. Przykład Billego pokazuje, że nigdy nie można się poddawać, bo po największej burzy musi wyjść słońce. Seria o przygodach Billego adresowana jest przede wszystkim do przedszkolaków i właśnie dzieciom w tym wieku spodoba się najbardziej. Ciekawe, bliskie dzieciom historie. Bohaterowie podobni do czytelników i piękne, miłe dla oka ilustracje. Z połączenie tych elementów powstały książki, które muszą się znaleźć w biblioteczce każdego przedszkolaka! 

Billy i dziwny dzień

Birgitta Stenberg

ilustracje Mati Lepp

tłumaczenie Agnieszka Stróżyk

ZAKAMARKI 2023

wiek 3+

 

https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

 1. Każdy do 18 tki się cieszy z urodzin, a potem już tak nie... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że jest to jedno z tych wydań, które mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Urodziny to wyjątkowy dzień. Jego celebrowanie trwa do pewnego wieku :)
  Urocze te ilustracje w książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwróciłam uwagę na oprawę graficzną, przyjemnie zachęca do sięgnięcia po te przygody czytelnicze, młodzi odbiorcy z pewnością się zaangażują Izabela Bookendorfina.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz