"Świat pełen nadziei. Poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze" (Wydawnictwo Wilga)

Współczesne dzieci mają wszystko. Mogą podróżować, oglądać i czytać, co chcą. Mają do dyspozycji telefony komórkowe, tablety i komputery. Korzystają z komunikatorów, różnych aplikacji i nowych technologii. Wszystko wskazuje na to, że powinny być szczęśliwe. Czy są? Różnie z tym bywa. Obserwując rówieśników Tosi, często odnoszę wrażenie, że są przede wszystkim zagubione. Za dużo dzieje się wokół nich. Każdego dnia towarzyszy im mnóstwo emocji. Często nie potrafią się w tym odnaleźć. Stają się agresywni albo wycofani. Nie wiedzą jak odnaleźć się w świecie i rzeczywistości, w której przyszło im żyć. Czy można im pomóc? Oczywiście, że można. W jaki sposób? Przede wszystkim trzeba dodać im otuchy, wiary w siebie i wiatru w skrzydła. Jak to zrobić? Na przykład dając im mądrą, wartościową książkę.  

Nie myślę tu o powieści (choć na pewno niektóre mogłyby pomóc), ale o poradniku, dzięki któremu młodzi lepiej odnajdą się w otaczającym ich świecie. Taką książką jest Świat pełen nadziei. Poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze. Co możne w niej znaleźć? Łatwiej pewnie byłoby napisać, czego w tej książce nie ma. Autorka na każdej stronie i w każdym rozdziale przekazuje czytelnikom bardzo ważną prawdę. Przekonuje ich, że są wyjątkowi. Każdy ma w sobie coś, czego nie mają inni, coś, z czego powinien być dumny. Każdy ma jakiś talent, który powinien rozwijać i predyspozycje, które powinien wykorzystywać. Na początku książki autorka chce poznać czytelnika. Zadaje mu kilka pytań, które z jednej strony skracają dystans, z drugiej pozwalają dzieciom trochę pomyśleć o sobie, swoich zaletach, rzeczach, które sprawiają im przyjemność. Potem sama na te pytania odpowiada. Dzięki temu młodzi czytelnicy poznają ją lepiej. A jeśli już tak dobrze się znają, to mogą sobie zaufać i radzić się w różnych kwestiach. Ale radzić będą się kogoś jeszcze... Kogo? Bohaterów literackich. Ich przykład posłuży autorce do książki do opowiedzenia o sprawach ważnych, ważniejszych i najważniejszych!
Nie jestem fanką poradników. Budzą one na mojej twarzy raczej pobłażliwy uśmiech niż zachwyt. Ten mile mnie zaskoczył. Spodobała mi się ciekawa forma i to, że czytelnicy stają się niemalże współautorami tej książki. Spodobały się ilustracje, rysunki i cała oprawa graficzna tej pozycji. Forma tej książki powinna przypaść do gustu młodym czytelnikom. Nie jest to może aplikacja na telefon komórkowy, ale zdecydowanie wpada w oko i zwraca uwagę. Świetnym pomysłem jest przedstawienie młodym różnych bohaterów literackich. To dobra zachęta do poznania ich historii. Skoro ich bohaterowie i ich problemy są czytelnikom tak bliscy, to może ktoś poczuje się zachęcony do przeczytania tych książek w całości. Pojawiają się w tej książce również bohaterowie dnia codziennego, których młodzi czytelnicy mogą znać z mediów. Oni także zmagają się ze swoją codziennością, ale nie poddają się i starają się zmieniać świat na lepsze. Dzięki tej książce również jej czytelnicy będą mogli to robić. I oby zrobili!
 Świat pełen nadziei. 

Poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze

Qnjali Q. Rauf

ilustracje Isobel Lundie

tłumaczenie Berenika Wilczyńska

Wydawnictwo Wilga 2023


https://www.gwfoksal.pl/

Komentarze

 1. Patrząc na współczesny świat - to powinna być lektura obowiązkowa dla każdego rodzica i dziecka

  OdpowiedzUsuń
 2. Na poradnik o empatii naprawdę chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wartościowy poradnik. Sama chętnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się, że ktoś zauważył problemy młodych ludzi i być może jest to pozycja warta sięgnięcia po nią - a dla jakiej grupy wiekowej jest ona najwłaściwsza?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam lekkie obawy, że zaniepokojeni opiekunowie mogą książkę proponować dzieciom, które niekoniecznie ją "łykną". Nie jestem do końca do niej przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może być odpowiednia dla dzieci, które nie radzą sobie z emocjami

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz