"Ja, akcja. Księga działania" (Wydawnictwo Mamania)

Czy jeden człowiek może zmienić świat? W pojedynkę na pewno będzie to trudne, ale od jednej osoby wszystko się zaczyna. Jedna osoba może pociągnąć za sobą kolejne i w ten sposób zapoczątkować lawinę, której efektem będzie wielka zmiana. Nie wierzycie? To zajrzyjcie do książki Ja, akcja i uwierzcie.

Kto interesuje się literaturą dziecięcą, ten od razu rozpozna ilustracje, których autorem jest Peter H. Reynolds. My jego prace doskonale znamy, a każda książka, do której tworzył ilustracje była wyjątkowa. Ta również taka jest! W książce Ja, akcja nie ma wiele tekstu. Jest jednak to, co najważniejsze, czyli mądre i ważne przesłanie. Nie wiemy ile lat ma bohaterka tej historii. Oceniając ją po wyglądzie możemy podejrzewać, że chodzi do przedszkola albo do pierwszych klas szkoły podstawowej. Mimo młodego wieku, dziewczynka ma w sobie ogromną siłę. Chce dokonać zmiany. Jakiej? Dziewczynka dobrze wie, że tak naprawdę, jeśli tylko będzie chciała, może zmienić wszystko. Na przykład stworzyć ogród, jeśli tylko wrzuci do ziemi jedno ziarenko. Może zniszczyć mur, jeśli zacznie od usunięcia jednej cegły. Może zainicjować przyjaźń, jeśli odezwie się do kogoś przyjaznym tonem albo wskazać komuś drogę, jeśli zapali świecę. Możliwości jest wiele, a każde nasze działanie może być początkiem wielkiej zmiany, czegoś dobrego, co może kiedyś wpłynąć na zmianę losów świata...Czy świat zmieniać mogą tylko dorośli? Na pewno im jest trochę łatwiej. Więcej wiedzą, więcej potrafią, mają większe możliwości. Ale dzieci mają odwagę. Nie boją się. Nie uznają wielu ograniczeń, których obawiają się dorośli. Nie muszą od razu zmieniać całego świata i robić rzeczy, które wpłyną na losy wszystkich ludzi. Mogą zacząć od rzeczy mniejszych, od działań na mniejszą skalę. Zmienić swoją klasę, grupę, w której bawią się na podwórku albo chodzą na dodatkowe zajęcia. Wielka zmiana zaczyna się od małych rzeczy. Nie ma powodów by się poddawać albo rezygnować, bo wydaje nam się, że niewiele możemy. Możemy bardzo wiele i ta książka uświadomi to każdemu, kto zdecyduje się ją przeczytać. 

Ja, akcja. Księga działania

Susan Verde

Peter H. Reynolds

tłumaczenie Zofia Raczek

Mamania 2023


 https://mamania.pl/

Komentarze

  1. Śliczna oprawa graficzna, zdecydowanie ma w sobie coś, zachęca do sięgnięcia po książkę, a i przesłanie z niej płynące jak najbardziej ma moc przyciągania. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem przekonana, że idealnie sprawdzi się w roli prezentu. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz