"Niechciejkowo" (Pan Wydawca)

Czy w dzieciństwie zgubiliście ulubioną przytulankę? Ja zgubiłam i do dziś pamiętam, jak bardzo to przeżywałam. Kiedy mała Tosia zostawiła w sklepie swoją przytulankę, szukałam tak długo aż ją odnalazłam między regałami. I ze swoimi, i z Tosi ukochanymi maskotkami zżywałam się zawsze mocno. Byłam pewna, że mają uczucia i są smutne, kiedy dzieci przestają się nimi bawić. Monika Kołodziej, autorka książki Niechciejkowo, musiała mieć podobne przemyślenia.


Tytułowe Niechciejkowo to miejsce, do którego trafiają porzucone zabawki. Te, których nikt już nie chce. Te, o których dzieci zapomniały i, którymi przestały się interesować. Tam właśnie trafił Miś, który jest głównym bohaterem tej historii. Miś, który do tej pory był przyjacielem sześcioletniej Zosi. Nie byli ze sobą długo, ale zdążyli się zżyć. Przynajmniej tak wydawało się Misiowi. Teraz nie jest już tego taki pewny. W Niechciejkowie spotkał maskotki w podobnej sytuacji. Maskotki, które jeszcze niedawno były komuś bardzo bliskie. Były, a teraz nikt już o nich nie pamięta. Dotychczasowy przyjaciel porzucił je, zapomniał o nich. One już na zawsze zostaną w Niechciejkowie. Miejscu stworzonym dla takich, jak oni. Miś nie godzi się z takim losem. On wie, że Zosia nie mogła go porzucić. Nie po tym wszystkim, co razem przeżyli. Tylko, czy z Niechciejkowa można się wydostać? 


Książka Moniki Kołodziej to piękna, przepełniona emocjami opowieść o przyjaźni. Opowieść o pomocnej dłoni, którą trzeba wyciągnąć do kogoś, kto jest w potrzebie. O nieszczęśliwych zbiegach okoliczności, które mają bardzo poważne konsekwencje. O woli walki, wierze i odwadze, które mogą przenosić góry. O pomocy, której udzielają ci, których wcześniej nie znaliśmy, ale obdarzają nas zaufaniem. Historia opisana przez Monikę Kołodziej przywołała w mojej pamięci książkę Gwiazdkowy Prosiaczek, tam również trafiliśmy do miejsca, w którym znaleźć można zabawki, o których już nikt nie pamięta. Wzruszyła nas tamta historia, ta również podbiła nasze serca. Jeśli i Wy lubicie wzruszające i mądre opowieści, to tę książkę napisano specjalnie dla Was!


Niechciejkowo

Monika Kołodziej

ilustracje Zuzanna Kledzik

Pan Wydawca 2023


 


Komentarze

  1. Fajny miś. Nie słyszałam o tej książce

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja wciąż jestem zdania, że maskotkom jest smutno, gdy nikt się nimi nie bawi :p

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz