"Mania i czarodziejska bania" (Wydawnictwo Olesiejuk)

Lubicie piękne i mądre historie? Na pewno. Lubimy je wszyscy i każdy chętnie sięga po właśnie takie książki. Zwłaszcza, jeśli chodzi o książki dla dzieci. To przecież one mają rozwijać wyobraźnię naszych pociech, pokazywać im świat i rządzące nim zasady. Czytanie mądrych książek ma przygotować dzieci do dorosłego życia. Jakie więc książki powinniśmy im czytać? Mądre i ciekawe!

Dziś pokażę Wam książkę, która zabiera czytelników w podwodną podróż. Na pierwszym planie tej historii jest morze. Morze, które tak bardzo kocha główna bohaterka tej historii. Największym marzeniem sześcioletniej Mani jest zamieszkanie nad morzem (a najlepiej w morskich głębinach). Czy to możliwe? Mogłoby się wydawać, że na razie nie. Może w przyszłości, kiedy będzie wybierać własne mieszkanie, przeniesie się nad morze? A jednak los lubi płatać figle i sprawiać różne niespodzianki. Tym razem spotkało to Manię, która odbyła naprawdę wyjątkową podróż. Wszystko za sprawą muszli, którą dziewczynka znalazła w lesie. Była to najpiękniejsza muszla jaką kiedykolwiek widziała. Muszla, do której (o dziwo!) pasował klucz, który wcześniej znalazła dziewczynka. Niezwykłe znaleziska i zbiegi okoliczności są początkiem wielkiej przygody. Przygody naprawdę wyjątkowej. Takiej, której Mani pozazdrościć każdy czytelnik. Dziewczynkę czeka bardzo poważne i odpowiedzialne zadanie. Musi pomóc mieszkańcom podwodnego Królestwa. Są w poważnych tarapatach i grozi im wielkie niebezpieczeństwo. Tylko, czy sześcioletnia dziewczynka będzie umiała im pomóc? Przeczytajcie tę książkę, a wszystko stanie się jasne.
Opowieść o podwodnych przygodach powinna mieć niebieską okładkę i jasne ilustracje. Prawda? To nasze pierwsze (i całkowicie słuszne) skojarzenie. A jednak w tej książce jasnych, błękitnych ilustracji nie ma. Tu dominuje czerń i różne odcienie szarości. Takie ilustracje do historii napisanej przez Mariannę Janczarską stworzył Józef Wilkoń. Pasują do niej? Zdecydowanie tak! Tak wyjątkowa i emocjonująca historia potrzebowała wyjątkowych ilustracji. I te właśnie takie są. Podkreślają klimat tej opowieści i doskonale ją uzupełniają. Z tego połączenia powstała piękna, spójna całość. Pobudzająca wyobraźnię, budzą emocje, zachęcają do rozmowy. Pozwalają marzyć, zachęcają do rozmowy. Udowadniają, że nie wzrost i nie siła decydują o tym, jakie są nasze możliwości. To bardzo dobra opowieść dla małych i dużych. Do czytania w domu, przedszkolu i szkole. Przeczytajcie ją koniecznie. Jestem pewna, że pokochacie tę historię tak samo jak my! 
Mania i czarodziejska bania

Marianna Janczarska

ilustracje Józef Wilkoń

Wydawnictwo Olesiejuk 2022


 https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/


Komentarze

 1. Bardzo ciekawa i niezwykle barwna książka. Moim zdaniem, zdecydowanie warto ją sobie przyswoić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za polecenie tej książki! Warto doceniać dzieła, które wnoszą coś nowego do literatury dla dzieci. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka rzeczy mnie wzrusza, a wśród nich i piękne i mądre historie, z których płynie morał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytamy! Dziękujemy za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czerń i szarość stworzyły niezwykły klimat tej opowieści. Cieszę się, że autorka postawiła na coś oryginalnego.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz