Tosia planuje wycieczkę!

Za nim kolejna wycieczka. Byliśmy w Toruniu i Ciechocinku. W tym pierwszym w celu zwiedzania, w drugim w celu odwiedzenia przebywającej w sanatorium babci. Tosia po raz kolejny udowodniła, że ma w sobie duszę podróżnika, lubi odwiedzać nowe miejsca. Jest niezwykle wytrwałym piechurem, nie narzeka, nie mówi, że jest zmęczona, na nudę narzeka jedynie w restauracjach, kiedy czekamy na obiad. 
Pakując nas na tę jednodniową wycieczkę, jak zwykle, przygotowałam zestaw książek, w tym jedną, która wyjątkowo się Tosi spodobała i sprawiła, że od teraz nie ma już mowy o tym, że wycieczki planujemy jedynie my. Tak, tak, dobrze podejrzewacie, całą drogę czytaliśmy przewodnik!

Jak podróżować... Wesołe wycieczki po Polsce z serii "Wiem i potrafię" to przewodnik dla dzieci wydany przez Centrum Edukacji Dziecięcej. Pierwsze dwa rozdziały mają przygotować najmłodszych turystów do wycieczki. Pierwszy dotyczy przygotowań, autor umieścił w nim mnóstwo informacji dotyczących odpowiedniego stroju, obuwia, zasad pakowania oraz reguł obowiązujących w podróży. Z drugiego, dzieci dowiedzą się, co najlepiej jeść w czasie podróży, w jaki sposób zabić nudę, a także, co należy zrobić, kiedy zgubimy się w obcym miejscu. Kiedy poznamy wszystkie zasady możemy ruszać w podróż? Dokąd? To już zależy od zainteresowań, ponieważ ten przewodnik nie opiera się na opisach kolejnych regionów i województw, ale na wyprawach tematycznych. Na początku każdego rozdziału umieszczono małą mapę Polski, na której zaznaczono związane z opisywaną tematyką miejsca na terenie całego kraju. Na jednej są rezerwaty i safari, na innej parki dinozaurów, kolejna kusi nas westernowymi miasteczkami. Tych, którzy lubią aktywność fizyczną skuszą zapewne spływy kajakowe i trasy wodne. Ci, którzy lubią się bać również nie będą zawiedzeni, bo na jeden z map zaznaczono miejscowości, w których znajdują się zamki albo ich ruiny, w których według legend mieszkają duchy. Propozycji jest wiele, bo wymieniłam tylko niektóre z nich i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
 


 


Co wybrała Tosia? Po pierwsze - miejsca słynące z parowozów i kolejek wąskotorowych, po drugie - parki dinozaurów. Te miejsca wzbudziły jej szczególne zainteresowanie i o ich odwiedzeniu marzy. Dwa z nich znajdują się na trasie, którą będziemy pokonywać w drodze na wakacje, więc postaramy się spełnić jej prośbę i stanie oko w oko z dinozaurem w Rogowie oraz pojedzie kolejką wąskotorową, która porusza się po najwęższych torach w Europie (mają 60 cm!) i kursuje między Żninem, Biskupinem i Wenecją. Cały czas mamy w planach jeszcze wyjazd do Wolsztyna (ale tę wycieczkę ma nam zorganizować dziadek). Jestem jednak pewna, że zaraz po nich przyjdzie czas na kolejne, bo Tosia tę książkę uparcie wertuje, każe sobie czytać i z zainteresowaniem ogląda zdjęcia! Tak naprawdę robi to nie tylko ona, bo ja również przewodniki i podróże palcem po mapie uwielbiam, zwłaszcza teraz, kiedy pogoda dopisuje i zachęca do śmiałego planowania wojaży!

I tak sobie podróżujemy razem, matka z córką, planując wycieczki na kolejne wolne weekendy, na czas wakacyjnej przerwy w przedszkolu. Kartkujemy Jak podróżować... Wesołe wycieczki po Polsce, oglądamy zdjęcia i zastanawiamy się, kiedy uda nam się tam pojechać.
Dzięki tej książce Tosia wie o naszym kraju, jego zabytkach i legendach jeszcze więcej. Staje się jeszcze bardziej świadomą turystką, z ogromną chęcią odwiedzania nowych miejsc. Przed nami wyjątkowy czas, bo ten nasz mały przedszkolak chce coraz więcej decyzji podejmować sam, pozwolimy jej na to i razem z nią (i przewodnikiem, gdyby o czymś zapomniała) będziemy odkrywać nowe zakątki Polski!

Jak podróżować...
Wesołe wycieczki po Polsce
seria "Wiem i potrafię"
Marcin Przewoźniak

Za książkę dziękuję

Komentarze

Prześlij komentarz