Lektury obowiązkowe dla pierwszaków, czyli Tornister pełen przygód (Wydawnictwo Adamada)

Już za miesiąc rozpocznie się kolejny rok szkolny. Dla Tosi, 1 września to również dzień zmiany. Nie idzie jeszcze do szkoły, ale zmienia grupę i rozpoczyna przygodę z zerówką. Na razie jest pełna optymizmu, zapału do pracy i nauki. Coraz częściej mówi również o szkole. Teraz, kiedy półki w marketach uginają się od książek i plecaków odważnie wchodzi między regały i przygląda się tornistrom. Szkoła wydaje się jej miejscem przyjaznym i ciekawym, do którego bardzo chce trafić. Na razie trafia tam dzięki książkom.


Zając zostaje! to opowieść o pierwszoklasiście Antku. Poznajemy go w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego. To dla niego niezwykle emocjonujący i stresujący czas, nie wie, jak to będzie. Na szczęście z pomocą przychodzą mu babcia i mama, która dzieli się z nim opowieścią o swoich szkolnych początkach. Bo mama, choć teraz całkiem duża i rozsądna, w dniu rozpoczęcia roku, zamiast pójść do szkoły, schowała się w szafie! Babci oczywiście udało się ją znaleźć i wytłumaczyć, że w szkole jest naprawdę ciekawi i, że spotka tam wiele koleżanek, z którymi będzie się nie tylko uczyć, ale i świetnie bawić. Żeby dodać sobie otuchy chłopiec pakuje do plecaka tytułowego zająca. Kiedy Antek dociera do szkoły okazuje się, że nie jest tam aż tak źle, choć zupełnie inaczej, niż w przedszkolu. Szybko nawiązuje nowe znajomości, szybko odnajduje się w szkolnej rzeczywistości. Wszyscy uczniowie, choć zupełnie różni, pierwszego września przekraczali próg klasy z takimi samymi obawami, jak Antek. Teraz razem odnajdują się w uczniowskiej rzeczywistości. Jedni płaczą, inni nie lubią gimnastyki, są tacy, którzy się spóźniają i tacy, którzy zawsze przychodzą punktualnie. Dowiadują się w ciągu tego pierwszego roku szkolnego wielu ciekawych rzeczy. Aż w końcu nadchodzą wakacje, a po wakacjach spotkają się znowu. I wtedy obaw będzie na pewno mniej, przecież będą już uczniami drugiej klasy!Życie pierwszoklasisty zdecydowanie ułatwiłby odpowiedni przewodnik po życiu uczniowskim. I oto taki powstał, jest to Szkołą dla początkujących autorstwa Elżbiety Pałasz. Łukaszem i Łucjom, dziećmi, które po raz pierwszy spotkają się następnego dnia, targają sprzeczne emocje. Już jutro po raz pierwszy przekroczą próg szkoły. Łucją targają sprzeczne emocje, z jednej strony bardzo się cieszy, z drugiej martwi, czy sobie poradzi. Łukasz, przeciwnie, cieszy się, ba! on żałuje, że jutro muszą przyjść bez plecaków.
Następnego dnia Łukasz i Łucja przychodzą do szkoły i trafiają do jednej klasy. I pewna zabawna pomyłka, która przydarzyła się zestresowanej Łucji sprawia,że dzieci się zaprzyjaźniają. Od tej chwili Łucji łatwiej, a Łukaszowi jeszcze milej. A w pierwszej klasie dzieję się dużo, nie brakuje ważnych wydarzeń, nie brakuje smutnych i wesołych sytuacji. Na szczęście Łukasz wspiera Łucję, a Łucja wspiera Łukasza. Poza tym mają bardzo miłą i pełną zrozumienia dla swoich uczniów wychowawczynię panią Danusię (tak samo miała na imię moja pierwsza wychowawczyni, więc uśmiech pojawił się na mojej twarzy w trakcie lektury), która pomaga im pokonać przeszkody, które pojawiają się na ich drodze. 
Szkoła dla początkujących to moja ulubiona książka z serii "Tornister pełen przygód". Dlaczego? Bo opisuje cały rok szkolny, od pierwszego dzwonka, po rozdanie świadectw. Bo ma dwoje bohaterów - chłopca i dziewczynkę, więc każdy przyszły uczeń może się identyfikować z jednym z nich. Pokazuje również ogromną rolę nauczyciela, jako osoby, która pomaga dzieciom przetrać pierwsze dni i miesiące w szkole. Pokazuje również piękno pierwszych przyjaźni, które dzieci nawiązują w szkole. Aż sama zatęskniłam za szkołą :)

 

Do czego służy kotlet? opowiada o chłopcu, który do szkoły już chodzi. Mimo to szkoła codziennie czymś go zaskakuje. Ma w niej wielu kolegów, z którymi (jak to zwykle bywa) świetnie się bawi, psoci, ale i kłóci. Oprócz kolegów Kajetan (bo tak ma na imię główny bohater) ma również rodzinę. Mamę, która rano, zanim wstanie, siedzi 10 minut na łóżku i patrzy przed siebie. Siostrę, która chodzi do gimnazjum i twierdzi, że jest dorosła. I tatę, który jest aniołem cierpliwości. Kiedy poznajemy Kajetana właśnie przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w kolejnej klasie. Szkołę zna już całkiem dobrze, więc nie boi się pierwszego dzwonka. Obawia się za to, jaki będzie nowy nauczyciel od angielskiego, bo w szkole krążą różne plotki. Anglista okazuje się całkiem miły, więc problem znika. Pojawiają się za to kolejne. Na przykład siostra Kajetana się zakochuje, a to wywraca ich dom do góry nogami. Poza tym jego klasa przygotowuje przedstawienie dla całej szkoły na temat zdrowego odżywiania, a on ma zagrać w nim ogórka! Czy to ma szansę się udać? W tej książce roi się od zabawnych sytuacji. Będzie to doskonała lektura nie tylko dla pierwszoklasistów. Można ją śmiało sprezentować każdemu uczniowi szkoły podstawowej, w końcu każdy ma albo starszą siostrę, albo kolegę niejadka, każdemu zdarza się psocić w szkole. Każdemu, więc ta książka się spodoba!

 

Wszystkie trzy opisane przeze mnie książki należą do serii "Tornister pełen przygód". Każda z nich w ciekawy sposób przybliża najmłodszym szkolną rzeczywistość. Wszyscy bohaterowie przychodzą do szkoły z jakimiś obawami, dla każdego z nich przekroczenie progu klasy wiążę się ze stresem. Autorki są z czytelnikami szczerze, każdy się boi, każdy musi pokonać swój strach. Jedni robią to szybciej, inni potrzebują nieco więcej czasu, ale już po tygodniu, dwóch w klasie widać same uśmiechnięte buzie. A jeśli później komuś zdarzy się wpadka albo gorszy dzień, to ma już wokół siebie grono życzliwych osób, które pomogą w trudnej sytuacji. 
Oprócz ciekawych, życiowych i często zabawnych historii, cechują te książki również miłe dla oka ilustracje, które doskonale uzupełniają historie bohaterów.
Cenię te książki za prawdę w nich zawartą, bo zabrzmi to banalnie, ale dzieci oszukiwać nie można. Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to ogromna zmiana i duży stres, ale denerwuje się każdy pierwszak. Warto, więc sięgnąć po te książki. Macie jeszcze miesiąc, żeby przeczytać je ze swoimi dziećmi, a po ich lekturze, kiedy zabrzmi pierwszy dzwonek, na pewno łatwiej będzie przyspieszyć kroku i wejść do klasy!

seria TORNISTER PEŁEN PRZYGÓD

Zając zostaje!
Melania Kapelusz
ilustracje Magda Wosik
Wydawnictwo Adamada, 2015

Do czego służy kotlet?
napisała i zilustrowała Anita Głowińska
Wydawnictwo Adamada, 2015

Szkoła dla początkujących
Elżbieta Pałasz
ilustracje Katarzyna Jerzyk
Wydawnictwo Adamada, 2016

Wiek 6+
(oprócz wymienionych powyżej książek do serii należy jeszcze jeden tytuł,
znaleźć możecie go tutaj

http://www.adamada.pl/

Komentarze

 1. Jedną z tych części już miałyśmy! :) Adamada ma fajne książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedno z najlepszych wydawnictw na polskim rynku książki dziecięcej!

   Usuń
 2. Mamy do Czego służy kotlet :) świetna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajny zestaw, ale my jeszcze troszkę mamy do pierwszej klasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zapamiętać na przyszłość:) Na pewno się przydadzą.

   Usuń
 4. My mamy jeszcze rok luzu, zanim zacznie się szkoła ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz