Środowe recenzje: Do Warszawy z książką, czyli przewodniki po stolicy dla dzieci

Kiedy zaplanowaliśmy wakacyjny wyjazd do Warszawy od razu rozpoczęłam poszukiwania przewodników dedykowanych najmłodszym podróżnikom. Czy coś znalazłam? Oczywiście, że tak! Zdecydowałam się na dwa przewodniki i kilka książek uzupełniających naszą wyprawę:)

Pierwszy przewodnik to Warszawa dla młodych podróżników. Jeden z tomów serii wydawanej przez ExpressMap (znajdziecie w niej jeszcze między przewodniki po Krakowie, Lodynie i Barcelonie). Nie znajdziecie w niej zdjęć miejsc, które warto odwiedzić. Nie brakuje w niej za to opowieści o mieście. Pierwszą z nich jest legenda o syrence. Kolejna przenosi nas do czasów Jana III Sobieskiego i mówi o Pani Antosi, która w czasach kiedy nie było eleganckich hoteli miała wątpliwe szczęście mieszkać w okolicy Zamku Królewskiego. W związku z tym musiała często gościć tych, którzy przybywali na przykład na obrady sejmu.  
Wystarczyło zapukać do dowolnego domu w okolicy Zamku Królewskiego i gospodarz musiał ich ugościć, w dodatku za darmo! 
Mimo że dzisiaj pewnie niejeden chciałby przyjmować we własnym domu znanych prezenterów telewizyjnych czy piosenkarzy, 
w praktyce ten obyczaj ciążył gospodyniom. 
Panna Antosia postanowiła się od niego uwolnić, a wykorzystać chciała do tego męża, który pracował na królewskim dworze. Czy jej się udało? Oczywiście, że tak, choć król zagroził mieszkańcom Warszawy, że jeśli będą niegościnni, to przeniesie stolicę z powrotem do Krakowa! 
Kolejne opowiadania przenoszą nas do Wilanowa i Łazienek, czytamy również o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, pierwszym koncercie Fryderyka Chopina, rozwoju talentu małej Marysi Skłodowskiej, która kiedy dorosła dokonała niezwykłych odkryć i jako pierwsza kobieta została uhonorowana Nagrodą Nobla. Dwa ostatnie rozdziały dotyczą odbudowy stolicy i powstawania Pałacu Kultury i Nauki. 
Równie istotne jak opowiadania są wklejki. Na pierwszej znajduje się mapa, na której zaznaczono wszystkie opisywane miejsca. Na drugiej słowniczek, w którym jeszcze raz opisano wydarzenia, osoby i miejsca, którym poświęcone były kolejne rozdziały. 
Zachwyciła mnie ta niewielkich rozmiarów książeczka. To doskonała lektura na podróż do stolicy, autorka stworzyła piękne, klimatyczne opowieści o mieście. Będą one świetnym wstępem do zwiedzania, do rozbudzenia ciekawości, po niej być może dzieci same zdecydują dokąd chciałyby pójść.


Autorką drugiej książki jest Eliza Piotrowska. Znamy ją jako autorkę wielu przewodników po Poznaniu (o jednej z nich pisałam tutaj), jej książka towarzyszyła nam we Wrocławiu (klik), a teraz przyszedł czas na Warszawę. Tak jak we wszystkich innych książkach Elizy Piotrowskiej nie brakuje w niej wiadomości historycznych, ciekawostek związanych ze zwiedzanymi miejscami, całość uzupełniają liczne rebusy, krzyżówki i zagadki. Wszystko zgodnie z podtytułem książki łączy ze sobą zwiedzanie i zabawę. A że jak wiadomo, nauka przed zabawę to świetny pomysł, książka gwarantuje, że wiele miejsc z tej wycieczki zapadnie małym czytelnikom w pamięć. 
Autorka zabiera nas do ponad dwudziestu ważnych i interesujących miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie. Na początku jednak krótki i zrozumiały rys historyczny, trochę ciekawostek o mieście i legenda o powstaniu nazwy miasta oraz o syrence. Potem ruszamy na Stare Miasto, gdzie oglądamy Barbakan, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy i Pomnik Małego Powstańca. Stamtąd można ruszyć na Krakowskie Przedmieście, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, dalej do Grobu Nieznanego Żołnierza. Można odwiedzić Zachętę. Eliza Piotrowska nie zapomniała oczywiście o Łazienkach Królewskich i Wilanowie. Opowiada również o Pałacu Kultury i Nauki, Centrum Nauki KOPERNIK, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Kolejnictwa. A to tylko niektóre miejsca, o których czytamy w przewodniku. Wszystkie z nich uzupełniają liczne zdjęcia, zabawne ilustracje. Forma jest bardzo atrakcyjna dla młodszego i starszego czytelnika. Sama lubię go oglądać i czytać;) Na wklejce znajduje się mapa centrum Warszawy, więc nie ma obaw, że ktoś się zgubi.

 
Te dwie książki równie dobrze przydadzą się turystom, jak i mieszkańcom. To dobry pretekst do poznawania nowego miasta, ale również do okrywania miejsc, które mija się w codziennym pośpiechu i zupełnie nie zwraca na nie uwagi. Dobrze, że są takie książki,  dzięki którym dzieci czują się równoprawnymi turystami i zdobywcami miasta. 

Co pakujemy do walizki oprócz nich? Kolorowankę Warszawa. Kolorowy portret miasta, o której pisałam tutaj, paszport podróżnika z książki Kierunek Polska (o niej mogliście czytać tutaj) i Wesołe wycieczki po Polsce (recenzja tutaj) i oczywiście Podróżownik, w którym będziemy zapisywać nazwy odwiedzonych miejsc, wklejać bilety i pamiątki.
Dokąd pójdziemy? Co zobaczymy? O tym już po powrocie!

Warszaw dla młodych podróżników
Marta Spingardi
ilustracje Marianna Oklejak
ExpressMap, 2016
Warszawa zwiedzanie i zabawa
Eliza Piotrowska
Wydawnictwo ARKADY, 2013

Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Po wyjeździe potwierdzam z pełnym przekonaniem:)

   Usuń
 2. Następny wyjazd do stolicy bedzie z tym przewodnikiem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. oooo a my planujemy odwiedzić Warszawę i to jakoś w wakacuje jeszcze.. googlować miałam gdzie tam Bąki zabrać, ale książkę można spakować, i zapakować do torby teeeż :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa, takie przewodniki dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Łoo świetna jest ta książeczka, orientujesz się czy jest coś takiego o Poznaniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Poznaniu jest cały cykl. Podeślę Ci na priv tytuły:)

   Usuń
 6. No tak, trzeba tą wiedzę jakoś dzieciom przekazać:) Kolorowa, ilustrowana książka jest o niebo lepsze od klasycznych przewodników. Chociaż i tak powątpiewam czy dzieciom będzie chciało się to czytać w trakcie podbijania Warszawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytać w trakcie zwiedzania nie, ale my czytałyśmy przed wyjazdem i po nim:) Pod pomnikami czyta się kiepsko, ale na ławce w Łazienkach całkiem spoko;)

   Usuń
 7. Nie wiedziałam, że istnieją książki - przewodniki dla dzieci. Czy przez ostatni rok znaleźliście jakieś inne ciekawe pozycje?

  OdpowiedzUsuń
 8. Połączenie czytania książek z podróżowaniem, dwie pasje w jednym. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz