Środowe recenzje: Czy Twoje dziecko lubi zwierzęta? "Przyroda. Mapy do kolorowania - z kredkami dookoła świata" (FK Olesiejuk)

To kolejna wielkoformatowa kolorowanka z wydawnictwa Olesiejuk w naszej kolekcji. Nie da się ukryć, że w ciekawy sposób wypełnili pewną lukę na rynku wydawniczym i stworzyli coś, co łączy w sobie lubiane przez dzieci kolorowanki i edukacyjne książki. 

Tym razem kolorowanka nie została jednak poświęcona historii, zabytkom i geografii, jak było w przypadku poprzednich. Bohaterami tej są zwierzęta i rośliny. Na pierwszej stronie czytamy:

Witaj we wspaniałym świecie przyrody! Zapraszamy cię w podróż dookoła Ziemi.
Podczas tej wyprawy (dzięki szczegółowym mapom) poznasz wszystkie kontynenty
i należące do nich państwa oraz niezwykłe zwierzęta i rośliny.

Na początku oczom czytelnika ukazuje się mapa świata, na kontynentach widzimy roślinność charakterystyczną dla danego obszaru, wokół nich znajdują się zwierzęta (te można pokolorować). Kolejne strony to mapy poszczególnych kontynentów, podzielono je na regiony, dzięki temu mapy są dość szczegółowe i nikt nie może powiedzieć, że zwierząt i roślin do kolorowania jest za mało. 
Kolorując Przyrodę można puścić wodze fantazji i nadać zwierzętom oraz roślinom dowolne kolory. Można również sięgnąć po atlas roślin i zwierząt i kolorować je zgodnie z ich prawdziwym wyglądem.
Każde zwierzę i każdą roślinę podpisano, poza tym niektóre z nich opisano nieco szczegółowiej. Z nich dowiedzieć się można, że jeden z największych rekinów na świecie, czyli żarłacz olbrzymi żywi się wyłącznie planktonem, że owoce drzewa kiełbasianego nie nadają się do jedzenia, a mrówkojad zjada dziennie 35 tysięcy mrówek.

Na wszystkich kontynentach zaznaczone zostały granice państw, oraz wymienione nazwy stolic. Nie będzie to jedynie lekcja przyrody, ale również powtórka z geografii. Na końcu kolorowanki znajdują się flagi państw świata. W Przyrodzie jest wszystko, geografia, zoologia, botanika. Dzięki niej dzieci poznają mnóstwo nowych pojęć i słów.
Lubię te kolorowanki za niebywałą ilość informacji, które przekazują dzieciom podczas zabawy. Każdy, nawet dorosły, czegoś się z nich dowie. Lubię je też za to, że duża ilość tekstu, która uzupełnia ilustracje wymusza na dorosłym uczestniczenie w kolorowaniu. Zachęca również dorosłych do rozmowy z dzieckiem na tematy poruszane w kolorowance. A rozmawiać można na wiele tematów, o zagrożonych wyginięciem zwierzętach, o tradycjach kultywowanych w danym regionie, o roślinach niszczonych przez człowieka. Tematów nie zabraknie.
Dlatego, kiedy następnym razem będziecie zastanawiać się, co kupić w ramach drobnego podarunku dziecku, do którego idziecie z wizytą, spójrzcie przyjaznym okiem na te kolorowanki. Polecam je zamiast czekolady. Nie psują zębów i bardzo rozwijają umysł:)

Przyroda. Mapy do kolorowania.
Z kredkami dookoła świata
ilustracje Natalie Hughes
tłumaczenie Weronika Berezowska
Wydawnictwo Firma Księgarska Olesiejuk, 2016

 


Komentarze

 1. Wygląda naprawdę super. My mamy taką o Polsce. Ale muszę przyznać, że moje chłopaki jakoś nie garną się w niej do malowania - mama za to bardzo chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam je kolorować, ale Tosia jest już na tyle duża, że musimy się dzielić, więc korzystaj póki się nie garną;)

   Usuń
 2. świetny pomysł z takiego połączenia, ale mój Tom jeszcze troche musi dorosnać bo jak na razie wszystko bazgrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś właśnie wspominaliśmy z mężem czasy, kiedy Tosia tak bazgrała. Miną szybciej, niż myślisz!

   Usuń

Prześlij komentarz