Bohaterski gryzoń ratuje świat! "Mati, Rafi i chomik z kosmosu. Bajka ekologiczna"

Kto mógłby się spodziewać, że najzwyczajniejszy chomik może wprowadzić tyle zmian w życiu dwóch chłopców? Co może zrobić taki mały chomik? Okazuje się, że może!

Wszystko zaczyna się bardzo poruszającym wydarzeniem. Czytamy o grupie chuliganów, którzy stoją nad maleńkim gryzoniem. Największy z nich , Rudy Marek trzyma w rękach długi, zaostrzony kij. U ich stóp stoi znieruchomiały ze strachu chomik, zwierzę nie próbuje uciekać, a jedynie wpatruje się w swoich prześladowców. Na szczęście tą samą drogą przechodzą Mari i Rafi, młodsi i mniejsi od chłopaków pastwiących się nad chomikiem. Wykazują się jednak dużą odwagą i ratują zwierzaka z ręki prześladowców.
Teraz przed nimi kolejne zadanie - trzeba przekonać rodziców jednego z nich do przygarnięcia zwierzaka. Rodzice Matiego nigdy nie chcieli zgodzić się na psa, kota, odrzucali również ryby. Nigdy nie powiedzieli nic na temat chomika, więc była szansa, że zgodzą się na nowego lokatora. I rzeczywiście zgodzili się, więc Mati stał się szczęśliwym właścicielem Chomiego (bo takie imię nadał gryzoniowi). Chłopcom nie pozostało nic innego, jak wybrać się do pobliskiego sklepu zoologicznego i zakupić wyprawkę dla chomika. Kiedy już udało im się wszystko kupić wrócili do domu, a wtedy stała się rzecz niezwykła. Chomik ujawnił swoje niezwykłe umiejętności. Nie, nie, nie biegał w kołowrotku z prędkością 100 kilometrów na godzinę. Nie zjadał kolby kukurydzy w 15 sekund. Ten chomik mówił! Na dodatek mówił z sensem i tylko o mądrych i ważnych rzeczach. 

Chomi przybył z bardzo daleka i ma ważną misję do spełnienia. Ten niewielki czworonóg chciał uświadomić ludziom, że niszczą swoją planetę i, jeśli nie zmienią swojego postępowania nie będą mieli czego zostawić przyszłym pokoleniom. Chomik na swoich pomocników wybrał dzieci, ma nadzieję, że nauczy ich życia bez niszczenia swojej planety. Chłopcy są bardzo zdziwieni niezwykłymi umiejętnościami gryzonia, ale razem z nim przemierzają ulice swojego miasteczka i rozmawiają o ekologii. To od Chomiego Mati i Rafi dowiadują się o konieczności segregowania śmieci, oszczędzania wody i prądu. Niby podstawy, a jednak wielu osobom zdarza się o nich zapominać. Bohaterowie tej książki zapamiętają te zasady na zawsze. A może i nauczą czegoś swoich rodziców i kolegów z klasy albo podwórka? Przed nimi wielkie zadanie, bo chomik wraca do swojego domu, a oni mają do spełnienia misję. Może mielibyście ochotę im w tym pomóc? Bo my z Tosią się przyłączamy i będziemy starać się jeszcze bardziej dbać o świat!

Niedługa, zgrabnie napisana książka przybliża dzieciom nie tylko świat ekologii, opowiada również o innych ważnych sprawach. Pojawia się tu motyw przemocy, jakiej młodsi mogą doświadczać ze strony starszych kolegów. Są również wątki opowiadające o rodzinie i panujących w niej relacjach, a także o przyjaźni i relacjach między rodzeństwem. Czyta się ją naprawdę dobrze i szczerze żałuję, że dostępna jest tylko w wersji elektronicznej, bo chętnie podarowałabym ją przedszkolnym koleżankom i kolegom Tosi. Dlaczego?

Bo o ekologii mówi się dużo, ale ciągle mamy problem z tak podstawowymi rzeczami, jak segregowanie śmieci albo oszczędzanie wody. Takich książek, jak Mati, Rafi i chomik z kosmosu powinno ukazywać się jeszcze więcej. Powinny być obowiązkowymi lekturami w przedszkolach i szkołach. Bo, jeśli nie będziemy dbać o nasz świat spełni się przepowiednia chomika, który wieścił, że nie będziemy mieli co zostawić potomnym. A tego chyba nikt nie chce.


 Mati, Rafi i chomik z kosmosu. Bajka Ekologiczna
Rafał Kotek

Za możliwość poznania tej sympatycznej i mądrej książki
dziękuję Autorowi (zajrzyjcie koniecznie na jego stronę na FB).

Komentarze

Prześlij komentarz