Coś dla mądrego przedszkolaka! "ABECADŁO" (Wydawnictwo Aksjomat)

Może to przypadłość wszystkich dzieci, a może tylko naszego. Tosia uwielbia gazety! Trudno jej przejść obojętnie obok kiosku, przygląda się im i najchętniej kupiłaby wszystkie. Szczególnym uczuciem darzy te, do których dołączono jakieś gadżety "made in China". Ku jej rozpaczy rzadko kupujemy te "magazyny", częściej i chętniej sięgamy po te, z których Tosia może się czegoś nauczyć.

Tak jest z miesięcznikiem ABECADŁO wydawanym przez Wydawnictwo Aksjomat. Jego adresatami są dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat, czyli przedszkolaki i uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej. To nasze pierwsze spotkanie z tym miesięcznikiem. Jakie są nasze wrażenia? Bardzo pozytywne! 


Kwietniowy numer ABECADŁA dotyczy oczywiście wiosny i świąt wielkanocnych. Dzieci znacznie poszerzą swoją wiedzę na temat dni, które niedawno przeżywaliśmy, a na wiosnę nadal czekamy, więc numer jest jak najbardziej aktualny! Na początku czeka na czytelników wiersz Wiosenny sad, a w rubryce Notatki Zuzi i Leona wymieniono najważniejsze w tym miesiącu dni (oprócz Prima Aprilis, Świąt Wielkanocnych umieszczono tu również Międzynarodowy Dzień Ziemi). Tutaj również przeczytać można dwa związane z kwietniem przysłowia, jedno z nich zna chyba każdy, drugie nie jest tak znane, więc warto je poznać. O podróżach, które odbywamy wiosną można przeczytać
W rubryce Poznaję świat można podejrzeć wiosenne zwyczaje zwierząt. Jest żerujący bocian, młody jeż ze swoją mamą i wiewiórka karmiąca swoje dziecko. Przedszkolaki zobaczą również jak wyglądają jaja mrówek i zaskrońca oraz żabi skrzek. Tosia uwielbia zwierzęta, więc ten dział ABECADŁA szczególnie przypadł jej do gustu. Spodobała jej się również primaaprilisowa piosenka, a mi spodobało się to, że na stronie wydawnictwa dostępne jest jej nagarnie i zapis nutowy! Teraz możemy ją wspólnie śpiewać. Są zadania dla małych naukowców i początkujących artystów. Dużym zaskoczeniem jest dla mnie kącik poświęcony językowi angielskiemu, w tym miesiącu dzieci poznają słówka związane z ubraniami. Spodobał mi się również Kącik logopedyczny, mnóstwo dzieci ma wadę wymowy, warto z nią walczyć od najmłodszych lat. W ABECADLE umieszczono dwa niedługie ćwiczenia doskonalące wymowę głoski [k], które na pewno nikogo nie znudzą, mogą za to pomóc. Nie mogę oczywiście nie wspomnieć o tym, co ważne dla każdego dziecka uczącego się pisać. Dwie strony z literami (tym razem g i h) i cyframi (7 i 8). I litery, i cyfry dzieci uczą się pisać po śladzie.
Wewnątrz numeru znalazły się oczywiście quizy i zagadki, ale są tam też... naklejki, czyli to co kochają wszystkie dzieci! Również moje;)


To nasze pierwsze zetknięcie z miesięcznikiem ABECADŁO, ale już teraz wiem, że na pewno nie jest to spotkanie ostatnie. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że magazyn przypadł Tosi do gustu. Po drugie dlatego, że spodobał się również nam. Numer jest bardzo ciekawy. Dzieci mogą się całkiem sporo dowiedzieć. Poza tym na pewno nie będą się podczas zabawy i nauki z ABECADŁEM nudzić. Ćwiczenia są bardzo różnorodne, raz trzeba coś przeczytać, na kolejnej stronie narysować, a potem napisać. No, i te naklejki;) ABECADŁO może być doskonałą alternatywą nie tylko dla gazetek z gadżetami, ale i dla książeczek z zadaniami dla przedszkolaków. Często odnosiłam wrażenie, że wszystkie te zeszyty dotyczą tego samego, a i Tosia z czasem przestała się nimi interesować. Dlatego przestaliśmy je kupować (oprócz tych doskonalących naukę pisania i czytania). ABECADŁO bardzo ją zainteresowało, z zapałem rozwiązywała zadania i sprawdzała, jak ta wiosna naprawdę wygląda. Czy to nie jest najlepsza rekomendacja dla tego miesięcznika?Komentarze

 1. Znam to doskonale... Nie zawsze ale ulegam i kupuje czasem... Choć ostatnio Dusia stawia głównie na 4 czasopisma: Świerszczyk, MovieStarPlanet, Lego Friends i taką serię z figurkami kotów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas "Świerszczyk", "Lego Friends" i od tego miesiąca "ABECADŁO" :)

   Usuń
 2. Kurcze... że mój Syn jest jeszcze mały i nie ma dla Niego takich gazetek. Przez jakiś czas zbiersliśmy Peppe ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla młodszych Aksjomat też ma propozycję!
   http://www.aksjomat.com/1948/ksiazki_dla_dzieci/Akademia-Malucha---kwiecien-2017.html

   Usuń
 3. Jak córka była młodsza to jej to kupowałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co czyta teraz? Ciekawi mnie, co zwraca uwagę nieco starszych czytelników;)

   Usuń
 4. Znam doskonale, kupuję Nadusi co miesiąc. Czekam na moment aż Maksik podrośnie i będziemy przerabiać Akademię Malucha.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię czasopisma dla dzieci tego typu: trochę do poczytania, trochę do zabawy, ale też do nauki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie zachowane proporcje i mamy bardzo ciekawą propozycję:)

   Usuń
 6. Muszę się właśnie rozejrzeć za jakimś miesięcznikiem dla mojej 3,5 latki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa! Nie znałam wcześniej tego czasopisma, a zapowiada się całkiem fajnie ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gazetki. Mój syn też uwielbia i nie przejdzie obok nich obojętnie. Gazetki przedstawione tutaj są extra! Oprócz krótkich opowiadań widzę, że znaleźć można również szlaczki, kolorowanki, czyli ćwiczenie małej motoryki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dobrze łączą oczekiwania dzieci i rodziców:)

   Usuń
 9. U nas nie przeszło. Marcinkowi się nie spodobały. Ale...może zrobię kolejne podejście i załapie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znałam tego czasopisma wcześniej - ale z tego co widzę jest naprawdę warte uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz widzę, ale bardzo mi sie podoba, Ignacy jeszcze za mały, ale jak podrośnie to zapewne wypróbujemy

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama lubiłam jako dziecko Ja, Ty, My; Świerszczyk i jeszcze kilka pozycji, więc zachwyt Twojej córci nie dziwi mnie wcale :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetnie, że ćwiczenia są różnorodne. Dzięki temu dziecko na pewno chętniej skłania się ku robieniu zadań. :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubimy czasopisma, zwłaszcza te edukacyjne 😊

  OdpowiedzUsuń
 15. Warto kupować takie rzeczy ;-) zmusza do dzieci do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajna wygląda :). Coś mi się wydaję, że chyba się skusimy :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Oba miesięczniki są do nabycia w prenumeracie na www.aksjomat.com. Do końca maja na Facebooku promocja 15% !!!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz