Na wesoło o sprawie bardzo poważnej! "Książka, dzięki której pokochasz książki" (Muchomor)

Polacy nie czytają książek. Podobno nie mają na to czasu. Podobno od dnia, w którym napisano pierwszą książkę nie napisano niczego ciekawego. Podobno są lepsze rozrywki. Podobno czytanie niczego nie uczy. Podobno...

Za to czytanie sprawia, że cały czas rośniemy. Nawet, kiedy mam sto lat. Czytanie wzbogaca nasze słownictwo, a dzięki temu nawet najzwyklejsza rozmowa staje się niezwykle fascynująca. Na dodatek od czytania się nie tyje. Poza tym dzięki czytaniu można podróżować w czasie i przestrzeni. A w trakcie tych literackich podróży mamy szansę przeżyć niesamowite przygody i odczuwać różne emocje. Czytanie książek to rozrywka, która w żaden sposób nie jest uzależniona od pogody. Wiosną, latem, jesienią i zimą, w deszczu, śniegu i pełnym słońcu książki są tak samo interesujące. Dzięki książkom można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, można na przykład poznać język zwierząt i dzięki temu zrozumieć, co mówi nasz pupil. Ogromną zaletą książek jest również fakt, że do korzystania z nich nie potrzebujemy pilota oraz to, że książki nigdy się nie psują. Poza tym z książkami można się zaprzyjaźnić i wspaniali są z nich przyjaciele, są z nami, kiedy ich potrzebujemy, milczą, kiedy chcemy mieć chwilę ciszy. 

Chcielibyście wiedzieć skąd wiem tyle o zaletach książek? Ano z książki oczywiście! Do tysięcy tytułów dostępnych na rynku wydawniczym dołączył właśnie nowy, który obiecuje, że jest to Książka, dzięki której pokochasz książki.

Ta książka od razu zwraca uwagę. Ilustracje przypominają rysunki ze szkolnych zeszytów. Tekstu nie ma wiele. Krótkie, pełne humoru zdania czyta się z uśmiechem na ustach. Ci, którzy lubią książki, utwierdzą się w tym, że robią dobrze. Inni (czyli 67% Polaków) przekonają się, że czytanie ma same zalety. A do tego przeczytają całą książkę. Ta do najcieńszych nie należy, więc osiągnięcie będzie od razu całkiem spore. Jednak, gdyby ktoś bał się takiego opasłego tomiska, to autorka zapewnia, że książki, które mają zaledwie cztery strony są równie dobre. Można również spróbować napisać własną, a potem ją przeczytać. Gdyby ktoś chciał pójść tą drogą, autorka służy radą!

Można o potrzebie czytania mówić sporo. Mogą na ten temat wypowiadać się literaturoznawcy, nauczyciele, psychologowie i pisarze. Można używać wielkich słów, których ci, którzy nie czytają nie zrozumieją. Ta książka idzie zupełnie inną drogą. Autorka postawiła na humor i powstała z tego zgrabna i interesująca książka, która w bardzo interesujący sposób przedstawia najoczywistsze zalety czytania. Ale oprócz tych oczywistych pojawia się również wiele takich, o których nawet ci najbardziej oczytani, mogliby nie pomyśleć. Jakie? Nie mogę powiedzieć i tak zdradziłam już wiele, a przecież chodzi o to, żeby przeczytać tę książkę!Książka dzięki której pokochasz książki
tekst i ilustracje Francoize Boucher
tłumaczenie Katarzyna Radziwiłł
Wydawnictwo Muchomor, 2017
Wiek 6+


 

Komentarze

Prześlij komentarz