Czego człowiek dowie się dzięki psu. "Reksio. Księga wiedzy" (Papilon)

W roku swoich 50. urodzin Reksio zachwyca swoich fanów nie tylko pięknymi książkami o swoich przygodach. Zachęca również dzieci do wspólnego poznawania świata. Razem ze swoimi czytelnikami wyrusza w wyjątkową podróż przez cztery pory roku. Tam będą wspólnie eksperymentować, przyglądać się interesującym zjawiskom przyrody, a nawet gotować!Reksio. Księga wiedzy jest z nami od kilku miesięcy. Od tej pory regularnie do niej wracamy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tą książką nie można się znudzić. Podzielono ją na cztery części. Każda z nich odnosi się do jednej pory roku. Na początku oczywiście wiosna. Dzieci razem z Reksiem będą przyglądać się kretowisku, ptasim gniazdom i wiosennym burzom. Z plasteliny ulepią kolorowe tulipany, a na śniadanie, z twarogu, szczypiorku i rzodkiewki przygotują dla całej rodziny smaczne myszki i jeżyki. Dzieci dowiedzą się czym pachnie wiosna i jakie są typowo wiosenne dźwięki. Będą również rozwiązywać przygotowane przez Reksia zagadki. A kiedy przyjdzie lato poznają różne gatunki zbóż i przyjrzą się bocianom. Będą robić babki z piasku i przygotują mrożoną herbatę, która przyniesie ulgę w największe upały. Reksio zachęci dzieci do wyprawy na jagody, a także do zrobienia własnego wodospadu. Spróbuje również rozpalić w nich miłość do jazdy konnej i spędzania wieczorów przy ognisku. Jesienią, kiedy liście zmienią swój kolor dzieci razem z Reksiem wybiorą się na grzyby i zrobią ludziki z kasztanów i żołędzi. Dowiedzą się, dlaczego pada deszcz i poznają przepis na przepyszne jabłka w cieście. Ze spadających liści zrobią własne drzewo, a z jarzębinowych kulek piękne korale. Coraz dłuższe wieczory umilą kolejne zagadki, a o formę czytelników zadba Reksio ucząc ich na przykład pajęczego chodu.W końcu nadejdzie zima i spadnie pierwszy śnieg dzieci ulepią gąsienicę. Poznają ptak, które zostają w Polsce na zimę i zwierzęta, które dokarmia pan leśniczy. Sprawdzą również, czy zamarznięta woda zwiększa swoją objętość i upieką pierniki, które potem powieszą na choince albo po prostu zjedzą.  


Ostatnia część książki to zbiór wiadomości, które będą przydatne przez cały rok. Nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór dnia i nocy, zjawisk meteorologicznych. Świetna ściąga na każdy dzień roku i podsumowanie informacji, którymi Reksio podzielił się ze swoimi czytelnikami. Reksio. Księga wiedzy dobrze sprawdzi się w domu i w przedszkolu. Warto z tą książką podróżować i spacerować, bo wskazuje ona zjawiska, o których często zdarza nam się zapominać. A dzieciom zdarza się o nie pytać;) Tu na wszystkie trudne pytania odpowiedziano prostym, zrozumiałym dla przedszkolaków językiem. Całość uzupełniono mnóstwem zdjęć i rysunków, na których pojawiają się Reksio i dobrze znany wszystkim miłośnikom bajki Adaś, czyli mały opiekun psiaka. Dlatego, jeśli chcecie, żeby Wasze pociechy dowiedziały się ciekawych rzeczy o otaczających je świecie, przeczytajcie im tę książkę i wykonajcie wszystkie przygotowane dla czytelników zadania. Będzie sporo nauki i jeszcze więcej dobrej zabawy. W takich sytuacjach wiedza wchodzi do głowy najszybciej:)

Reksio. Księga wiedzy
Beata Dawczak i Izabela Spychał
Wydawnictwo Papilon, 2017

 

Komentarze

 1. Zawsze było wiadomo, że cżłowiek od zwierząt może się dużo nauczyć, a teraz mamy na to dowód :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieci nie mam, ale ta książka szalenie mi się podoba! Jednak co Reksio to Reksio :)) Widzę że i Wy dorwałyście bielskiego Reksia :))

  OdpowiedzUsuń
 3. reksio to bajka mojego dziecinstwa. milo go wpominam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy i my- bardzo udana książeczka

  OdpowiedzUsuń
 5. Bajka z mojego dzieciństwa :) Miło jest tak sobie powspominać ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz