Chcecie poznać tajniki warsztatu malarza? "IDOL. Frida Kahlo" (Wydawnictwo Widnokrąg)

Gdyby ktoś zapytał mnie, kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z obrazami Fridy Kahlo nie potrafiłabym odpowiedzieć na to pytanie. Nie będę jednak ukrywać, że kojarzenie obrazów, to nie to samo, co znajomość życia artystki. To poznałam dopiero dzięki filmowi, który w 2002 roku wszedł na ekrany kin. Teraz przyszedł czas, żeby przedstawić postać Fridy Kahlo Tosi. Zmotywowała mnie do tego wystawa, którą można oglądać w poznańskim Zamku.

Miałam jeszcze jeden powód, kilka tygodni temu w Poznaniu odbywał się Festiwal Literatury dla Dzieci. Wtedy to wzięłyśmy udział w warsztatach przygotowanych przez Justynę Styszyńską, które dotyczyły Fridy Kahlo i drugiej książki z serii IDOL, która opowiada właśnie o tej słynnej, meksykańskiej malarce. 

Na początku warsztatów dzieci obejrzały kilka slajdów poświęconych tradycyjnej sztuce meksykańskiej, następnie wykonały z gliny miseczkę inspirowaną twórczością Fridy i sztuką jej rodzinnego kraju. Warsztaty i postać artystki spodobała się Tosi na tyle, że szybko zakupiłyśmy książkę autorstwa Justyny Styszyńskiej, poprosiłyśmy o autograf i pognałyśmy czytać do domu.

obok książki widzicie miskę inspirowaną twórczością Fridy, 
którą w trakcie warsztatów zrobiła Tosia

 
Frida Kahlo to druga książka z serii "IDOL", która ukazała się nakładem wydawnictwa Widnokrąg. Choć mam spore wątpliwości, co do tego, czy słowo "książka" jest tu najodpowiedniejsze. 
Bo seria "IDOL" (w ramach której kilka miesięcy temu jako pierwszą przedstawiono Marię Skłodowską-Curie) to nie tylko historia do czytania, ale również mnóstwo miejsca do rysowania i całkiem spora ilość naklejek, które trzeba przykleić w odpowiednich miejscach.

Z książki o Fridzie młodzi czytelnicy poznają oczywiście życie tej niezwykłej artystki. Ale nie tylko, Justyna Styszyńska zdradza również mnóstwo szczegółów z warsztatu artysty. Stąd dowiedzieć się można czym jest kompozycja obrazu i dlaczego w portrecie tak ważne są proporcje. Interesująca jest część poświęcona przyrządom artysty malarza, tu wytłumaczono znaczenie takich słów, jak między innymi sztaluga, pigmenty, podobrazie. Tu należy również szukać odpowiedzi na pytanie, czym różnią się farby akrylowe, olejne i akwarelowe. Po przeczytaniu wszystkich informacji teoretycznych każdy poradzi sobie z inspirowanymi życiem i twórczością Fridy zadaniami, jakie przygotowała dla nich autorka. A będzie co robić. Dzieci narysują portret, martwą naturę, spróbują na własny sposób dokończyć obraz Fridy. Zadań jest naprawdę sporo, Tosia nie zdążyła się jeszcze ze wszystkimi zmierzyć. Rysowanie, kolorowanie i naklejanie daje jej tyle radości i satysfakcji, że chyba sama nieco spowalnia pracę, żeby móc cieszyć się nią jak najdłużej.

IDOL. Frida Kahlo to książka niezwykle inspirująca. Pozycja obowiązkowa dla miłośników sztuki i wszelkich prac plastycznych. Świetna propozycja dla tych, którzy chcą pokazać swoim dzieciom świat sztuki, którzy chcą wybrać się z nimi do muzeum albo po prostu pokazać im biografię interesującego i inspirującego człowieka. Nam czytanie zajęło sporo czasu, bo Tosia wielu pojęć związanych ze sztuką jeszcze nie rozumiała, więc starałam się jej je wytłumaczyć. Efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania, Tosia rozpoczęła zbieranie środków na wyjazd do Meksyku, gdzie chce odwiedzić Casa Azul, czyli dom, w którym mieszkała Frida. Trzymajcie kciuki, żeby jej się to kiedyś udało:)

IDOL. Frida Kahlo
Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg, 2017
wiek 9+ 
(ale sześcioletnia Tosia wszystkim tę książkę poleca)


Komentarze

 1. Kurcze, mnie jakoś zupełnie nie kręci malarstwo, mimo że moja mama jest malarką ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja myślałem o tym, by pójść w malarstwo, ale dotarło do mnie, że tacy artyści są doceniani dopiero po smierci..:P

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książka, idealna dla dzieci - nauka poprzez zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna ta książka, muszę się za nią rozejrzeć ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na książkę, która może się przydać nawet w szkole :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś trochę rysowałam i malowałam. Uśpiłam gdzieś po drodze te przyjemności. Książka zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Malarz malarzowi nierówny, ale zazwyczaj mają barwne życie ;) U mnie natomiast tajniki życia muzyka - z pierwszej ręki :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny wpis, interesująca książka

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wygląda ciekawie, choć zupełnie nie w kręgu zainteresowań moich synów

  OdpowiedzUsuń
 10. Przy najbliższej okazji w księgarni wezmę w ręcę. Wygląda niesamowicie, a i jej malarstwo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś czytałam biografię Kahlo i byłam pod wrażeniem. Artyści to naprawdę niezwykli ludzie. Myślę, że warto pokazywać dzieciom ten niezwykły i inspirujący świat artystów i ich dzieł.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moi chłopcy chyba jednak jeszcze za mali na takie książki...

  OdpowiedzUsuń
 13. Kocham sztukę i jako dziecko, myślałam, że obrazy Fridy Kahlo namalowała jakaś dziewczynka:) Święcie w to wierzyłam:) Oczywiście do czasu, aż przyszło oświecenie. W każdym razie nietuzinkowa postać i nigdy nie mogłam zrozumieć, co widziała w Diego Rivera, ale miłość podobno jest ślepa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Fridę kojarzę głównie z jej charakterystycznej urody - ale na pewno warto sięgnąć po tę książkę czy obejrzeć film, by dowiedzieć się czegoś więcej o jej twórczości i życiu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne wydanie, super się ogląda te ilustracje. Warto poczytać na jej temat, obrazy mają to coś

  OdpowiedzUsuń
 16. Oglądałam film Frida. Tą artystkę kojarzę, pewnie głównie przez jej charakterystyczne brwi i ubiór.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nieźle, ze już szesciolatka jest zainteresowana taką książką. Przyznam szczerze ze i mnie takw wiedza by się przydala:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz