"Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści" (Nasza Księgarnia)

To jedna z tych książek, których wyczekuje się najbardziej. Interesuję się historią sztuki, lubię oglądać obrazy i czytać biografie artystów. Coraz częściej chodzę z Tosią do muzeów i, ku mojemu zdziwieniu i wielkiej radości, widzę, że zapamiętywaniem nazwisk artystów radzi sobie znakomicie. Coraz lepiej kojarzy również ich dzieła. Dlatego wiedziałam, że ta książka powinna spodobać się również jej.


Gwiaździsta noc Vincenta to wspaniała podróż przez świat sztuki. Początek książki to czasy prehistoryczne i rysunki, które powstawały na ścianach jaskiń. Potem przyglądamy się artystom starożytnym, średniowiecznym i renesansowym. Kolejne epoki to kolejni twórcy, których dziełami zachwycamy się do dzisiaj. Durer, Rembrandt, Bruegel, Vermeer to tylko kilka, z długiej listy nazwisk, które pojawiają się na kartach tej książki. W końcu pojawia się również tytułowy Vincent, chodzi oczywiście o van Gogha. Obok niego pojawiają się oczywiście tworzący w tym samym czasie Monet, Gauguin, Cezanne i jedyna wśród impresjonistów kobieta, Berthe Morisot. Są twórcy dwudziestowieczni, między innymi Henri Maisse, Jackson Pollock i Ai Weiwei. 
Każdemu artyście poświęcono jeden, kilkustronicowy rozdział. W nim poznać można tajniki warsztatu i najważniejsze wydarzenia z życia twórcy. Czytamy o procesie powstawania dzieła, o relacjach między artystą a modelem. Kto lubi ciekawostki i smaczki z życia twórców będzie usatysfakcjonowany. Zadowoleni będą również ci, którzy oczekują wiedzy merytorycznej. Na nich, oprócz interesujących opowieści o artystach, czekają kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii sztuki (przedstawionych na tle przełomowych dat z historii świata), słowniczek oraz spis wszystkich omówionych w książce dzieł sztuki (oprócz podstawowych informacji dotyczących tytułu i autora, jest również data powstania dzieła oraz nazwa miejsca, muzeum, galerii, w którym można je zobaczyć).

Ta książka adresowana jest do nieco starszych, niż Tosia czytelników. Dlatego Tosia nie poznała jej jeszcze w całości. To wszystko dopiero przed nią. Na razie wybrałam dla niej kilku artystów, o których już słyszała. Wśród nich znaleźli się twórcy starożytni, Vincent van Gogh i uwielbiana przez Tosię Frida Kahlo. Pozostałych Tosia będzie dopiero poznawać i podejrzewam, że nastąpi to niedługo, bo Gwiaździsta noc naprawdę ją zainteresowała. Na poszerzanie horyzontów nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. A z tak wydaną książką poznaje się świat niezwykle przyjemnie! Reprodukcje dzieł sztuki, piękne ilustracje i wspaniałe opowieści. Czytelnik ma wrażenie, że stoi gdzieś w kącie pracowni artysty i przygląda się wszystkiemu z boku. W tym właśnie tkwi urok tej książki, niezwykłej lektury dla wszystkich, którzy lubią malarstwo, rzeźbę i oczywiście dobre książki!Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści.
Historia sztuki dla dzieci
 Michale Bird
ilustracje Kate Evans
tłumaczenie Joanna Wajs
Nasza Księgarnia, 2017


Komentarze

 1. Na dobrą wiedzę nigdy ani za późno ani za wcześnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki z tego wydawnictwa. Są cudnie wydane i mądre.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak Tosia juz interesuje sie tematami malarstwa to bardzo dobrze wrozy :) Ksiazka sprawia wrazenie ciekawej, a skoro zaciekawiła dziecko to znaczy, ze jest warta zakupu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książka , sama chętnie bym ją przeczytała, tym bardziej że jest tu przekrój przez wieki...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wycieczki do muzeum zdecydowanie popieram, dobry pomysł na spędzanie czasu z dzieckiem :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie również ta książka urzekła - i mam nadzieję, że za jakiś czas będę odkrywała tajniki sztuki już razem z Bąblem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już drugi raz czytam o tej książce dzisiaj i jestem zachęcona- sama bym przeczytała, nie tylko dzeciom :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo cenię pozycje wydawane przez to wydawnictwo. O książce jeszcze nie słyszałam, ale brzmi naprawdę zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna i wiele wnosząca książka w życie dzieci. Pomaga poznać świat sztuki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam, sama bym ja chętnie przeczytała:-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jejku jaka cudna �� Zaraz zamawiam ��

  OdpowiedzUsuń
 12. Ooo, kocham rysunek i malarstwo, na pewno zapiszę sobie tą książkę jako kolejną do zakupienia :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno zaciekawiłaby mojego syna :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o tej książce dużo dobrego. Może się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam o tej książce, ale jest naprawdę piękna z tego, co widzę. Trzeba będzie polecić w bibliotece do kupienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Cudna książka, jestem nią zachwycona. Mnóstwo ważnej treści i przede wszystkim dobrze napisanej, ciekawie, sugestywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mamy książki Naszej Księgarni i wszystkie są dobre, więc i ta, po Twojej recenzji, ląduje na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Można wiedzieć w jakim wieku jest Twoja córka? moja 4latka kocha książki mam juz dla niej kilka ksiazek na "za kilka lat" :)

  OdpowiedzUsuń
 19. U Was jak zwykle ciekawe propozycje!;) Choć moi chłopcy jeszcze za mali...

  OdpowiedzUsuń
 20. Kolejna ciekawa propozycja :) Sama chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz