Książki obrazkowe z przesłaniem!

Z książkami obrazkowymi zawsze był u nas problem. Tosia, delikatnie mówiąc, za nimi nie przepadała. Miała (i ma) kilka swoich ulubionych tytułów, ale do sięgnięcia po nowości trudno było ją namówić. Myślę, że najbardziej zniechęca ją do tego typu książek brak spójnej, rozwijającej się historii. Może nie odpowiada jej również pewien rodzaj chaosu, który można dostrzec w książkach obrazkowych. Zdarzają się jednak i takie, od których Tosi oderwać nie można. Wśród nich znalazły się dwie nowości z Wydawnictwa Dwukropek.


Domyślałam się, że ze względu na tematykę książka Rozgwiazdo, gdzie jesteś? powinna jej się spodobać. I nie pomyliłam się. Tosię nadal interesuje życie podwodnych stworzeń, a tu oprócz tytułowej rozgwiazdy, pojawiają się jeszcze błazenek z meduzą, a wraz z nimi ławica pięknych i kolorowych ryb. Zadaniem czytelnika jest odszukanie w tej ferii barw trzech wymienionych przeze mnie zwierząt. Zadanie nie jest trudne, dziwić może jedynie fakt, że na pierwszy rzut oka ilustracje na kolejnych stronach wydają się takie same. Wystarczy jednak przyjrzeć im się trochę uważniej, żeby dostrzec, że każda czymś się od poprzedniej różni. Na pierwszej widać jedynie mieszkańców podwodnej krainy. Ilustracja jest wesoła, kolorowa, od razu zwraca uwagę. Trzeba się jej dokładnie przyjrzeć, żeby zauważyć trzy poszukiwane przez nas gatunki. Na każdej kolejnej stronie jest coraz łatwiej, bo zwierząt jest coraz mniej. Ich miejsce zajmują... śmieci! Pralki, lodówki, puste beczki, zardzewiałe sprężyny. Wszystkie one zostały wyrzucone. Nie trafiły jednak tam, gdzie ich miejsce, czyli na wysypisko śmieci, ale do wody!


Podobnie rzecz wygląda w książce Gdzie jest słoń? Na pierwszych stronach soczystymi kolorami kuszą nas piękne drzewa. Wśród nich ukrywają się słoń, papuga i wąż. Na kolejnych stronach drzew jest coraz mniej, a na ich miejscu pojawiają się domy. Im więcej domów, tym mniej drzew. Zwierzęta nadal kryją się wśród nich. Mają jednak coraz mniej miejsca. Przed domami stają samochody, wokół domów budowane są nowe drogi. W końcu widzimy tylko jedno drzewo, za którym próbują schować się zwierzęta. Niedługo nie będą musiały się już chować, bo trafią do zoo... Tam wszyscy mieszkańcy nowego miasta będą mogli na nich patrzeć... Smutniejszego widoku wyobrazić sobie nie można.


Nie zdradzę Wam zakończenia, ale uchylę rąbka tajemnicy. Ono jest naprawdę optymistyczne, więc oglądajcie, cieszcie oczy, wytężajcie wzrok. Rozmawiajcie z dziećmi o przyrodzie, o zwierzętach, które żyją obok nas i, którym często (świadomie lub nie) robimy krzywdę!

Książki Barroux zachwycają. Są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Zachwycają pięknymi kolorami, wspaniałymi ilustracjami i niesamowitym przesłaniem. Nigdy nie myślałam, że w książce obrazkowej może kryć się tyle mądrości. Że same ilustracje mogą nieść ze sobą tak wiele, że takie książki mogą uczyć dzieci ekologii! Nie dziwię się, że za te książki zrobiły furorę na całym świecie. Jestem zachwycona, zauroczona i absolutnie zakochana. Oglądam, kartkuję i przyglądam się szczegółom. To samo robi Tosia, dziecko, które książek obrazkowych unika (niemal jak ognia).

Rozgwiazdo, gdzie jesteś?
Gdzie jest słoń?

Barroux
Dwukropek, 2018 


 

Komentarze

 1. Moja Oliwka bardzo lubi książki myślę że tymi byłaby zachwycona

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyglądają obłędnie. Pewnie nie jedno dziecko się w nich zakocha.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś dla moich dziewczyn. Nasza bliblioteczka pęka w szwach, ale miejsce na nowe ksiązeczki z pewnością sie znajdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba wiem co kupie mojej sostrzenicy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy pomysł na książkę, bo to jest i prawda , już człowiek tak śmieci że niezadługo będziemy mieszkać na górach śmieciu...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też właśnie jakoś nie byłam przekonana do książek obrazkowych, ale po tym co piszesz, to myślę, że warto dać im szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładne książki, moim chłopakom by się pewnie spodobały

  OdpowiedzUsuń
 8. Smutno patrzeć na tego słonia za kratami. Ważne książki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bawi i uczy! Wyglądają cudownie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz