Lektura obowiązkowa. "Skarbiec biblijnych opowieści" (JEDNOŚĆ dla dzieci)

Kiedy myślę o książkach ze swojego dzieciństwa od razu przypominam sobie Biblię w obrazkach dla najmłodszych, którą miałam w swojej biblioteczce. Mam ją do dziś i chętnie do niej wracam razem z Tosią. Od dawna szukałam jednak książki, w której pojawiłyby się dłuższe opisy biblijnych wydarzeń. Książka mojego dzieciństwa każde wydarzenie opisywała bardzo krótko i mam wrażenie, że dla Tosi to jednak zdecydowanie za mało. Dlatego kiedy zobaczyłam, że wydawnictwo JEDNOŚĆ planuje wydanie Skarbca biblijnych opowieści, wiedziałam że może to być to książka, której szukam.


Prawie 400 stron opowieści przedstawiających historie ze Starego i Nowego Testamentu. Są te najbardziej znane, o stworzeniu świata i człowieka, o arce Noego i wieży Babel. Jest historia Józefa i opowieść o Mojżeszu. W części związanej z Nowym Testamentem opisano życie Jezusa, od narodzin aż po śmierć i zmartwychwstanie. Ostatni rozdział to opis zesłania Ducha Świętego. Razem ponad siedemdziesiąt kilkustronicowych rozdziałów. Ani za długich, ani za krótkich. Idealnych do czytania przed snem. My czytałyśmy kilka rozdziałów dziennie, wybierałyśmy te, które łączyły się w całość. Tosi książka spodobała się tak bardzo, że byłaby gotowa przeczytać ją w ciągu jednego dnia, ale wolałam podzielić czytanie na kilka dni, żeby zapamiętała z tych historii jak najwięcej. Podejrzewam, że po przeczytaniu całej książki od razu, mogłoby jej się wszystko pomylić. A nie taki był mój cel.

Biblia to książka istotna nie tylko ze względów religijnych, ale również kulturowych. W naszym języku funkcjonują związki frazeologiczne związane z biblijnymi postaciami i wydarzeniami. Często, nawet nieświadomie, odwołujemy się do rzeczy, które swoje źródła mają w Biblii. Jedna noga europejskiej kultury również jest na niej oparta. Dlatego, bez względu na to, czy wychowujemy dziecko w duchu religijnym, czy nie, warto, żeby dziecko z motywami biblijnymi obcowało. Ta książka zaznajamia i oswaja z nimi w interesujący dla dziecka sposób. Historie są napisane zrozumiałym i ciekawym dla maluchów językiem. Choć układ rozdziałów odpowiada temu, który znamy ze Starego i Nowego Testamentu, to historie zostały dodatkowo podzielone na sześć kategorii:
 • Cuda i tajemnice,
 • Rodziny i przyjaciele,
 • Grzechy i zbawienie,
 • Ścieżki Pana Boga,
 • Głosy i wizje,
 • Dobrzy i źli bohaterowie.
Można więc czytać tę książkę również według tego klucza i wybierać rozdziały z tej samej kategorii. Bez względu na to, którą drogę lektury wybierzecie, satysfakcja będzie taka sama. Bo Skarbiec biblijnych opowieści to po prostu dobra książka dla dzieci.
Wszystkie strony książki są bajecznie kolorowe, pełne pięknych, miłych dla oka mniejszych i większych ilustracji. Obrazki bardzo działają na dziecięcą wyobraźnię i sprawiają, że maluchom będzie jeszcze łatwiej zapamiętać wszystkie biblijne historie. Dlatego jeśli tak, jak ja chcecie pokazać dzieciom Biblię albo szukać pomysłu na prezent z okazji chrztu, komunii lub innej, niekoniecznie religijnej okazji, ta książka będzie doskonałym wyborem!Skarbiec biblijnych opowieści
tekst Vic Parker
tłumaczenie Karolina Tudruj-Wrożyna
Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2018

Komentarze

 1. Mamy kilka książek z historiami biblijnymi, ale i tę chętnie byśmy poznali ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam z dzieciństwa tego typu książki ;) Jestem pewna, że w przyszłości będę po nie sięgać. Oczywiście, gdy będę mieć dzieci. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też w dzieciństwie miałam taką ilustrowaną biblię. Dokładnie ją pamiętam. Mam nadzieję za kilka lat kupić i tę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, bardzo ciekawy pomysł na książkowy prezent dla młodych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie że młodym przybliżają to w przystępny sposób - z ładnymi obrazkami

  OdpowiedzUsuń
 6. Podobają mi się ilustracje, trochę w stylu ikon ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie czegoś takiego szukałam do naszej biblioteczki

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawie ta książka wygląda, a mój wzrok najbardziej przykuly ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 9. Śliczne ilustracje i fajny pomysł z taką książką <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako dziecko miałam dwie Biblie dla dzieci, które były pięknie ilustrowane a ich treść miała prosty przekaz i była zrozumiała dla dziecka. Teraz kiedy sama jestem mamą te książki mają swoje wyjątkowe miejsce na półeczce z lekturami o tematyce religijnej. Wśród nich mamy kilka nowszych wydań Biblii dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 11. My mamy kilka książek z biblijnymi opowieściami dla dzieci, ale tej wcześniej nie widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ile jest tych opowieści w książce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałam w recenzji, opowieści jest ponad siedemdziesiąt.

   Usuń

Prześlij komentarz