Co kupić na komunię? Książkę!

To pytanie zadają dziś sobie wszyscy, którzy otrzymali zaproszenie na uroczystość pierwszej komunii. Najłatwiej dać pieniądze, problemem może być jedynie kwota, jaką powinno się dziecku dać. Jednak są sytuacje, w których albo pieniędzy dawać nie chcemy, albo chcemy dać dziecku coś, co będzie dla niego pamiątką. W takich sytuacjach nasze myśli często kierują się w stronę Biblii. 

Tu pojawia się jednak problem ze zbyt dużym wyborem oraz tym, że dzieci często dostają Pismo Święte, jako pamiątkę przyjęcia komunii w kościele. Nie ma sensu dublować prezentów, nie ma również powodu, żeby rezygnować z kupowania Biblii. Jak to możliwe? Wszystko to dzięki wydanej kilka dni temu książce Biblia opowiedziana i objaśniona.


Książka zachwyca od pierwszego wejrzenia. Duży format, piękna, bardzo symboliczne okładka. W środku znaleźć można sześćdziesiąt najważniejszych postaci i historii ze Starego i Nowego Testamentu. Od stworzenia świata po Apokalipsę. Znaleźli się tu Kain i Abel, Abraham i Izaak, Rut i Noemi, Jonasz, Jan Chrzciciel, Łazarz oraz Zacheusz. Wszyscy, którzy istnieją w zbiorowej wyobraźni, a także pojawiają się w różnych tekstach kultury. Każdemu wątkowi poświęcone zostały dwie strony. W centralnym miejscu rozkładówki znalazły się tytuł (z rozwinięciem, które nieco przybliża tematykę tych stron), ilustracja oraz tekst przedstawiający historię biblijną. Po prawej i lewej stronie zobaczyć można hasła związane z daną opowieścią. Wśród nich należy szukać odpowiedzi na pytania o rolę kobiet w świecie biblijnym. Dowiedzieć się kim byli (i są) Samarytanie i poznać prawdziwe znaczenie słowa "Wieczernik". Bo ta książka to nie tylko biblijne historie, ale również interesująca opowieść o tamtym świecie. O historii, obyczajach, ludziach. Nie brakuje tu również nawiązań kulturowych i literackich. Autorzy odwołują się do dzieł sztuki, często powołują się także na symbole biblijne, które do dziś funkcjonują w naszym języku. Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że udajemy się w podróż do tamtego świata. Poznajemy ludzi, którzy go tworzyli i wydarzenia, których byli uczestnikami.

Biblia opowiedziana i objaśniona to książka dla całej rodziny. To również książka na lata. Każdy dowie się z niej czegoś ciekawego, każdy będzie do niej wracać. Biblia to nie jest tylko książka religijna, to fundament naszej kultury. Dlatego w tej książce równie ważne, co opowieści, są strony poświęcone geografii, historii i kulturze. Przecież w codziennym życiu używamy nawiązujących do niej związków frazeologicznych, powołujemy się na występujące w niej postaci. Warto poznać źródło ich pochodzenia. Ta wiedza przyda się dzieciom i ich rodzicom. 
Ta książka powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce. Wiele osób nigdy w życiu nie przeczyta całej Biblii, ale dzięki tej książce ma szansę poznać ją lepiej. Piękna szata graficzna, zrozumiały (ale niebanalny) języka, trudno się nią nie zachwycić, bo jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Piękny prezent dla dziecka, które przystępuje do pierwszej komunii, ale i dla siebie. Bo być może nie macie jej komu podarować, wtedy możecie śmiało kupić ją do własnej biblioteczki.

Biblia opowiedziana i objaśniona
Jean-Michel Billioud
ilustracje Helene Georges
tłumaczenie Magdalena Kamińska-Maurugeon
Papilon, 2018

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy pomysł na prezent! Z Bibliami mam ten problem, że wiele jest ładnie ilustrowanych, z ciekawymi obrazami, ale treść przypomina bardziej baśnie i mity. Czasem, aby dziecku łatwiej przedstawić temat, fałszuje się treść, myli się chronologie, albo przedstawia wydarzenia nie tak jak miały miejsca. Dlatego prawdziwą perełką jest Biblia, która jest przystępna dla dzieci, ale jednocześnie nie fałszuje historii biblijnych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka ksiażka to zawsze trafiony prezent

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój syn zaczyna się interesować historią i tym jak to było gdy na świecie żył Jezus. Pismo Święte jest pisane nie zawsze zrozumiale i często metaforycznie, dlatego chętnie kupię tą książkę, bo wiem, że bardzo mi ułatwi zadanie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja mama prowadzi księgarnie katolicką, więc nie musimy daleko szukać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście, bardzo ciekawe wydanie :) Wspaniała grafika :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Biblii dla dzieci jest bardzo wiele na rynku. Biblia opowowiedziona i wzjasniona jednak wyroznia sie wsrod innych. Bardzo ciekawy pomysl na prezent dla dziecka. Nie tylko na Komunie

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio trafiłam na Biblię w wersji dla dzieci i nie za bardzo spodobało mi się jej wydanie. Widzę, że te wydanie jest świetne!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka bardzo ciekawa. A wiesz, że mój najstarszy synio miał komunię 2 latat temu i nie dostała żadnej Biblii ani Pisma świętego!! A byłam przekonana, że dostanie. W tym roku mój średni synek ma komunię - zastanawiam się czy on taki prezent dostanie? Bo w sumie to w domu nie mamy Pisma świętego, a bardzo chciałabym mieć. Więc jak an komunię syn nie dostanie to sama sobie je kupię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy pomysł na prezent, zwłaszcza, że teraz w kwestii prezentów, troszkę się ludziom w główkach poprzewracało

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też jestem za skromniejszymi prezentami. W końcu komunia to nie huczna impreza, a przeżycie trochę innego rodzaju. O czym chyba współczesny świat zapomniał...

  OdpowiedzUsuń
 11. Taki prezent, to prezent wręcz idealny :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny pomysł z tą książką, według mnie idealny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ale piękna pozycja! Sama dostałam na Komunie dwie wersje Biblii dla dzieci, ale nie była ona tak piękna, jak ta opisywana przez Ciebie. Musze zakupić kiedyś do swojej biblioteczki, przyda się dla mojego dziecka ;) I już wiem co za rok kupie jednemu dziecku na Komunie ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie zastanawiałam się nad zakupem tej książki mojemu chrześniakowi. Dobrze, że utwierdziłaś mnie w przekonaniu, ze to świetny pomysł! Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 15. Taka książka - Biblia, opowiadania biblijne lub coś podobnego, to powinien być właśnie podstawowy prezent.

  OdpowiedzUsuń
 16. Trochę nie widzę sensu w kupowaniu tej książki na komunię, skoro przystępując do niej dziecko powinno znać jej treść - a przynajmniej część wg liturgii. Fakt, jest ładnie wydana, ale to taki prezent z serii - nie mam pomysłu, to dam coś tematycznego, jak pióro dla pisarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że wiedzę o symbolach związanych z Biblią, o historii tamtych czasów, to nie jest wiedza, którą posiada przeciętny dziewięciolatek. Tego na religii dzieci się nie uczą.

   Usuń
 17. też jestem za kupowaniem prezentu dla dziecka a nie dawaniu kasy. Kiedy sie wybiera prezent dla dziecka to myśli się o nim o jego potrzebie o tym co lubi... o czym marzy... książka jest prezentem zawsze na czasie a przy komunii jest oczywistą i normalną rzeczą że się kupuje książki o tematyce religijnej choć niekoniecznie

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka to zawsze udany prezent. Ja również szukam prezentu na Pierwszą Komunię Świętą..

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja na swoją komunię dostałam Biblię w obrazkach i jest ona z nami do dziś. Teraz to Julcio wiele się z niej dowiaduje. Zdecydowanie jestem za takimi prezentami.

  OdpowiedzUsuń
 20. Książke? Kochana: kłady, tablety, fury i komóry daje się na komunię ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Super wydanie i pomysł na prezent! Az sama mam ochotę zakupić taka Biblię dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Lubię obdarowywać bliskich książkami, staram się zawsze trafić w zainteresowania przyszłych ich czytelników, albo podkreślić doniosłość uroczystości. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. super pomysł. ja pamiętam też biblie dostałam na komunie

  OdpowiedzUsuń
 24. Taka Biblia to fantastyczna propozycja komunię :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Super, ja jestem całym sercem zwoleniczką dawania dzieciom prezentów w postaci książek, aby zaszczepić w nich iskrę miłości do książek :)

  OdpowiedzUsuń
 26. To jednak nie ps4 czy rower? Żartuję sobie. Uważam że prezent w tym tonie, to najodpowiedniejszy podarunek.

  OdpowiedzUsuń
 27. W tamtym roku kupiliśmy Córci na Komunię właśnie Biblię. .. ogólnie też przeznaczoną dla Dzieci ale troszkę "poważniejszą". A w tym na rocznice myślę albo o komiksowej wersji albo z Minecraftem

  OdpowiedzUsuń
 28. Mamy to wydanie i bardzo polecamy.

  OdpowiedzUsuń
 29. Biblia to idealny dodatek do prezentu na komunię. Moja córcia dostała taką na chrzest.

  OdpowiedzUsuń
 30. Mamy to wydanie i muszę przyznać, że jest naprawdę świetnie

  OdpowiedzUsuń
 31. Mu po Komunii zostalo 4 jednakowe Biblie. Wszyscy dostawali to samo wydanie ;) teraz jest fajny wybór

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie jestem osobą wierzącą, ale uważam, że jeśli jakieś dziecko przystępuje do pierwszej komunii to nie powinno dostawać pieniędzy, roweru czy też konsoli, a właśnie choćby biblię, która nawiązuje do religijności tego dnia. Niestety rzadko kiedy tak jest, a komunia stała się przede wszystkim świętem komercyjnym.
  Zgadzam się też z tym, że biblia to część kultury europejskiej, więc warto ją znać. :-)

  OdpowiedzUsuń
 33. Moim zdaniem warto jest zakupić na taką okazję coś niesamowitego. Na stronie http://www.maleacieszy.pl/ponadczasowe-zegarki-na-pamiatke/ jest opisane, dlaczego fajny jest zegarek. Moim zdaniem to prezent idealny - elegancki, sentymentalny, praktyczny - czego chcieć więcej? Jego wartość wiele osób zaczyna rozumieć dopiero wtedy, kiedy chcą sprawdzić godzinę w pracy, w której jest zakaz używania telefonów :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zegarki to dobry sposób na prezent. Można także, jeżeli nie mamy żadnego ciekawego pomysłu na prezent, zdecydować się po prostu na danie pieniędzy. A jaka to powinna być kwota? Artykuł ze strony https://salvusmoney.pl/pozyczki-dla-zadluzonych/ile-dac-na-komunie-2019-przewodnik-po-prezentach-w-gotowce/ może być niezwykle pomocny w tej kwestii.

   Usuń
 34. Jaka piękna okładka! Z pewnością to prezent nie tylko praktyczny, ale również będzie świetną pamiątką.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ale piękne, szkoda że to dopiero widzę, no w tym roku kupowałam.

  OdpowiedzUsuń
 36. ciekawa propozycja, a że zbliża się komunia mojego chrześniaka to wezmę ją pod uwagę :-)

  OdpowiedzUsuń
 37. Książka to bardzo fajna propozycja.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz