Nowości ART Egmont

Nie umiem przejść obojętnie obok wyjątkowych książek. Lubię, kiedy są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Takie właśnie są książki wydawane w serii ART Egmont. Wszystkie zwracają uwagę czytelnika, nie da się przejść obok nich obojętnie. To książki, które świetnie sprawdzają się jako lektury, ale równie przyjemnie po prostu się je ogląda. 


Wśród kwietniowych nowości ART Egmont moją uwagę zwróciły dwie książki. Każda z nich wygląda zupełnie inaczej, różnią się stylem ilustracji, opowieściami, które snują i bohaterami.

Innymi słowy
 


To chyba najpiękniej wydana książka dla przyszłych i obecnych językoznawców. Jej bohaterami są słowa. Niezwykłe słowa z różnych stron świata - jak głosi podtytuł. Autor książki takie wyjątkowe wyrazy wytropił i teraz dzieli się nimi z czytelnikami. Jakie to słowa? Takie, które określają rzeczy albo zjawiska, o których często opowiadamy wieloma słowami, a w innych językach istnieje jeden wyraz, który to wszystko w sobie mieści. Na przykład japońskie komorebi, które określa "światło słoneczne przesiane przez liście drzew" albo angielskie psithurism, które określa "odgłos wiatru wśród drzew". Zachwyciło mnie tureckie słowo nazlanmak, którego można użyć udając "niechęć lub obojętność, gdy tak naprawdę czegoś się bardzo pragnie" i hiszpańskie sobremesa oznaczające "czas przy stole, po obiedzie lub kolacji, spędzony na rozmowach z ludźmi, z którymi jadło się dany posiłek, czas radości z jedzenia i przyjaźni". Tych słów jest w książce oczywiście znacznie więcej, bo ponad sześćdziesiąt, pochodzą one z osiemnastu języków. Te niezwykłe wyrazy uzupełniają piękne, niezwykle subtelne ilustracje. Prawdziwa uczta dla oka! 
 

Zwariowany dzień


To propozycja dla wszystkich, którzy lubią, kiedy w książce jest coś więcej, niż tylko opowieść. Autorem Zwariowanego dnia jest filozof Walter Benjamin. Nic więc dziwnego, że oprócz historii ukryto tutaj 30 zagadek. 15 z nich to celowo popełnione błędy, kolejne 15 to pytania, na które muszą odpowiedzieć czytelnicy. Czego dotyczą? O tym za chwilę. Najpierw kilka słów o całej historii. Jej bohaterem jest Heinz, który spaceruje po mieście. Spokoju nie daje mu pewna zagadka, ma nadzieję, że do następnego ranka znajdzie na nią odpowiedź. Tymczasem z zagadkami mierzyć będą się czytelnicy. Żeby je rozwiązać trzeba będzie czasem trochę pogłówkować, czasem wykazać się wiedzą, sprytem lub spostrzegawczością. Skupienie przy lekturze jest wymagane, przyda się również umiejętność logicznego myślenia. Nie ma jednak powodów, żeby się tej książki bać, to świetna lektura dla całych rodzin. Gimnastyka umysłu przyda się wszystkim, więc koniecznie czytajcie ją wspólnie!
Przedstawione przeze mnie książki gwarantują Wam świetną zabawę, to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę na książki nieco bardziej nietypowe. Na książki, które zaskakują i książki, które się nie nudzą. Te właśnie takie są!

Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata
Yee-Lum Mak
ilustracje Kelsey Garrity-Riley
tłumaczenie Michał Rusinek
współpraca Kuba Rusinek
ART Egmont, 2018

Zwariowany dzień. Trzydzieści zagadek
Walter Benjamin
ilustracje Marta Monteiro
tłumaczenie Adam Lipszyc
ART Egmont, 2018


Komentarze

 1. Jak zwykle świetne propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawoe wygladaja, zwlaszcza ta z zagadkami wpadla mi w oko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie ksiazki, przypominaja mi dziecinstwo w latach PRL :)

  OdpowiedzUsuń
 4. świetne są te książki, uwielbiamy całą serię Art Egmont

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli ten Zwariowany Dzien jest ksiazka, ktora trzeba by czytac w duzym skupieniu i spokoju, analizujac z dociekliwoscia Scherlocka Holmesa?

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwariowany dzień bardzo nam się spodobał! Wymaga mnoooostwo uwagi!

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba już mam pomysł na prezent dla mojego chrześniaka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niezwykłe, nie wiedziałam, że takie książki są dostępne :) Koniecznie je przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie, ilustracje z pierwszej ksiażki mają w sobie jakiś wyjątkowy klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem nieobiektywna bo cholernie lubie wszystkie książki dla dzieci i wszystkie chciałabym mieć 😕

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz