"Awantura w bajkach" (Wydawnictwo Adamada)

W baśniach i bajkach wszystko wygląda nieco inaczej, niż w prawdziwym życiu. Baśniowe życie toczy się zupełnie innym rytmem. Tam żyją nietypowi bohaterowie, tam dzieją się niesamowite rzeczy. Jak to w bajkach bywa... Ich kolejne interpretacje zawsze nawiązują do literackiego pierwowzoru. Agnieszka Olejnik postanowiła trochę w tym bajkowym świecie zamieszać, rękami bajkowych bohaterów oczywiście!


Nie mieszała jednak ani Baba Jaga, ani Zła Czarownica. Mieszał Smok, wielki pomarańczowy stwór, który zawitał na Wyspę Bajek. Okazało się, że Smok jest posłem i przybył na Wyspę Bajek ze specjalną misją, miał namówić jej mieszkańców do oddania wszystkich magicznych przedmiotów. Zanim jednak mieszkańcy Wyspy Bajek dowiedzieli się o co chodzi Smokowi, zauważyli, że na ich wyspie dzieją się dziwne rzeczy. Na początek zniknęła czapka Czerwonego Kapturka... Ale nie to był najgorsze, wkrótce okazało się, że zniknęła Królewna Śnieżka, a miejsce w jej łóżku zajął właśnie Smok! Kiedy przedstawił mieszkańcom Wyspy Bajek warunki, po których spełnieniu Śnieżka mogłaby wrócić do domu, ci wiedzieli, że na to, czego się od nich wymaga absolutnie zgodzić się nie mogą. Najpierw pomyśleli, że mogliby wymienić Śnieżkę za zwierciadło Złej Macochy. Okazało się jednak, że ta rozstanie się z nim niechętnie... Nie pozostało więc nic innego, jak tylko wyprawić się na Wyspę za Mgłą, na której mieszkali bohaterowie bajek, których nikt nigdy nie dokończył...W eskapadzie udział wzięli Baba Jaga, Jaś, Kasia (kiedyś zwana Czerwonym Kapturkiem) oraz Gapcio i Mędrek. Szybko okazało się, że choć bardzo się od siebie różnią i pochodzą z różnych bajek, potrafią zgodnie współpracować. Cel, czyli uratowanie Śnieżki, udało im się osiągnąć. Na tym jednak nie poprzestali, postanowili pomóc mieszkańcom Wyspy za Mgłą. Choć ci początkowo podawali się za terrorystów, szybko okazało się, że są przemiłymi stworzeniami. Psińco (którego Tosia pokochała całym sercem, bo choć nie jest może zbyt urodziwy, to serce ma wielkie) i Smok zasługiwali na pomoc i od bajkowych bohaterów ją otrzymali. 
 Co dokładnie wydarzyło się w tej historii musicie przeczytać sami. Nie mogę zdradzać zbyt wiele, bo wszystko tam ściśle się ze sobą wiąże i odebrałabym Wam przyjemność czytania. Dla nas lektura tej książki była kolejną wspaniałą podróżą do świata cudownych książek. Książka Agnieszki Olejnik pozwoliła nam z jednej strony przypomnieć sobie bajkowych bohaterów, z drugiej nieco inaczej spojrzeć na ich losy. Trudno było nam się od tej książki oderwać, bardzo polubiłyśmy jej bohaterów, kibicowałyśmy im w najtrudniejszych momentach, razem z nimi cieszyłyśmy się i smuciłyśmy. Zachwycały nas również ilustracje autorstwa Pauliny Wyrt, próżno tu szukać pastelowych kolorów, mimo to jestem całkowicie pewna, że tylko takie ilustracje do tej historii pasują. Bo to nie jest lekka, łatwa i przyjemna historia znajomości smoków, czarownic i krasnoludków. Tu emocji nie zabrakło i dobrze, bo co to za książka, która emocji nie budzi?!


Awantura w bajkach
Agnieszka Olejnik
ilustracje Paulina Wyrt 
Wydawnictwo ADAMADA, 2018

 

Komentarze

 1. Bardzo ciekawa książka - idealna dla dorastającego dziecka, które jeszcze pamięta bajki, ale uważa, że na bajkę o czerwonym kapturku jest za duże

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej książki, nawet o niej nie słyszałam. Zapisuję w zestawie - chcemy mieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajka zapowiada się ciekawie, choć dla dwulatka chyba trochę za dużo tekstu. Tym bardziej, że z klasyką baśni miał na razie mało do czynienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla dwulatka na pewno, ale na przyszłość będzie jak znalazł!

   Usuń
 4. Dla mojej córeczki chyba za wcześnie na tak długą książkę, ale na pewno będę o niej pamiętać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Symaptyczna recenzja fajnej ksiazki. Na pewno powinny przeczytać to rodzice swoim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie czegoś takiego szukałam na jesienne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrych książek nigdy za wiele. O tej czytam pierwszy raz, kto wie może się skuszę. W końcu wieczory coraz dłuższe ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię książki od tego wydawnictwa

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam książki dla dzieci, nawet jeśli metryka mówi coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 10. zaintrygowałamnie. zapisuję tytuł na przyszłość

  OdpowiedzUsuń
 11. Moje dzieci chętnie sięgały po takie książki przejściówki, już nie dla najmłodszych, ale wciąż w utrzymane w bajkowym klimacie. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie cierpię pająków, a okładka troszkę mnie przestraszyła! Ale nie ocenia się przecież jej po okładce. Fabuła jest bardzo interesująca i bardzo chciałabym ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czyli o znanych bohaterach inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna książka. Autorka ma duże poczucie humoru ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz