"Filip, lis i magia słów" (GWP)

Dlaczego czytacie swoim dzieciom książki? Każdy ma pewnie swoje powody. Jedni chcą miło spędzić czas, inni chcą wzbogacić słownictwo, którym posługują się ich dzieci. Są też tacy, którzy z pomocą książek chcą pokazywać swoim pociechom świat albo dzięki nim pomóc oswoić trudne sytuacje, które mogą spotkać dzieci. 


Nie lubię książek, które kipią nadmiernym dydaktyzmem. Nie lubię książek, które mówią mi, jak powinnam wychowywać dziecko. Zwłaszcza, kiedy piszą je zagraniczni autorzy, a ich rady w niewielkim stopniu przystają do naszej rzeczywistości. W związku z tym do tej książki podeszłam bardzo ostrożnie. Z każdą kolejną stroną opowieść snuta przez Elżbietę Zubrzycką coraz bardziej mnie zaskakiwała. To bardzo sympatyczna historia małego zajączka Filipa, który jak każde dziecko, chce poznawać świat. Dlatego chętnie i odważnie wędruje po Wielkim Lesie, w którym mieszka ze swoją rodziną. Filip zapuszcza się w coraz dalsze rejony lasu. Tam, z jednej strony czeka na niego przygoda, z drugiej - czyha niebezpieczeństwo. Pewnego dnia Filip wpada w poważne tarapaty. Wpada w pułapkę, trafia do wielkiej dziury. Nie jest tam jednak sam, ale z lisem, swoim największym wrogiem! Czy zajączkowi uda się wyjść cało z opresji? Jak zachowa się lis? Czy dotychczasowi wrogowie będą umieli wznieść się ponad uprzedzenia i zrobić coś razem dla ich wspólnego dobra?Odpowiedzi należy oczywiście szukać w książce, ale oprócz nich znajdziecie tam coś jeszcze. Bo Filip, lis i magia słów to nie jest zwyczajna książka. W opowieść o przygodach zajączka wpleciono rady, które przydadzą się każdemu rodzicowi i wszystkim dzieciom. Ta historia uczy, że warto pomagać innym, że nie można zamykać się na nowe znajomości i, że nikogo nie wolno skreślać bez wcześniejszego poznania. Autorka podkreśla również, że każdy jest wyjątkowy i, że nikt nie powinien dać sobie wmówić, że jest od kogoś gorszy. Każdy ma bowiem cechy, które wyróżniają go na tle innych. Zajączki grały nawet w specjalną grę, która pomagała odnaleźć w sobie wyjątkowe i pozytywne cechy, za które inni mogą nas cenić. Lektura tej książki to z jednej strony ogromna przyjemność dla całej rodziny, z drugiej punkt wyjścia do rozmów i do zabawy. Jak i o czym rozmawiać oraz w co się bawić dowiedzieć się można z zakończenia książki. Tam rodzice, opiekunowie i nauczyciele znajdą liczne wskazówki i porady.


Książka Flip, lis i magia słów bardzo mnie zaskoczyła. Pozytywnie oczywiście! To już czwarta część przygód małego zajączka, musimy nadrobić wcześniejsze tomy, bo historia jest interesująca i dobrze napisana. Zachwyca szata graficzna autorstwa Klary Wicenty. Cieszy część adresowana do rodziców, w której znajdą oni porady dotyczące wychowania dzieci. Te wszystkie elementy stworzyły bardzo spójną całość. Warto ją przeczytać, przemyśleć i przegadać! Po co? Po to, żeby Wasze dzieci miały szczęśliwe dzieciństwo, a potem byli szczęśliwymi dorosłymi!Filip, lis i magia słów
Elżbieta Zubrzycka
ilustracje Klara Wicenty 
Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne, 2018 

 

Komentarze

 1. Bardzo lubię książki, które są o czymś i zachęcają do rozmowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie to jedna z ciekawszych propozycji które ostatnio trafiły w moje ręce. Zamówiłam dla nas poprzednie cześci, uwielbiam przygody i wartości moralne jakie przekazuje autor.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekna książka zapisuję i kupuje, tym bardziej,że sa części a takie najbardziej lubimy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnie Twoje zdanie najbardziej do mnie przemawia...o to właśnie chodzi-zapewnić dzieciom szczęśliwie dzieciństwo
  Alicja Mikołajczak

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobra książka a ilustracje piekne ��
  Paolina paolina

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładnie wydana książka.Opis bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 7. Urocza książka! Przyznam, że nie spotkałam się chyba z żadną książeczką dla dzieci zawierającą też porady dla rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna książka, bardzo dużo czytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. super książka, z wartościową treścią

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne ilustracje i dużo tekstu.
  Lubimy takie książki

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz