Naucz się czytać ze strzałką!

Tosia czyta płynnie, nie ma problemu z rozumieniem tekstu, który czyta. Nauka czytania przebiegła u nas szybko i bezboleśnie. Nie musieliśmy jej do tego ani zmuszać, ani zachęcać. Przebiegło to na tyle szybko i sprawnie, że odczuwam pewien niedosyt. Zwłaszcza kiedy widzę jak wiele ciekawych książek do nauki czytania ukazuje się na rynku wydawniczym.


Ostatnio pojawiła się zupełnie nowa seria. Seria jakiej jeszcze nie było. Na tle innych wyróżnia je jeden element - strzałka. Tę trzeba przed rozpoczęciem czytania wyciąć, a potem pomagać sobie nią w trakcie lektury. Jak czytamy we wstępie do książki, strzałka będzie nie tylko wskazywać dzieciom tekst, który mają przeczytać. Bo czytanie ze strzałką:
 • utrwala kierunek czytania
 • aktywizuje mózg
 • porządkuje ruch oczu.
Dla początkujących czytelników to doskonałe wsparcie i fantastyczne ułatwienie. A o czym będą ze strzałką czytać? 

Książki są trzy, a każda z nich w środku wygląda nieco inaczej. Pierwsza, Ukryte słowa, wykorzystuje dobrze znany sposób, czyli zastępowanie niektórych wyrazów obrazkami. Wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej nie są długie, a każdy z nich opowiada o sprawach bardzo dzieciom bliskich. O Polsce, żyjących w niej zwierzętach, o zjawach, których niektórzy bardzo się boją, a inni uwielbiają, o sporcie, który jest dla ważny dla naszego zdrowia i o ekologii, o której tak często zdarza nam się nie pamiętać!

W drugiej książce z serii pod tytułem Zwariowane litery wiersze są dłuższe, a w każdym z nich kryją się zagadki. Trzeba wytężyć wzrok, przeczytać wiersz, a potem odgadnąć ukryte hasło. Zadanie nie będzie łatwe, ale nikogo nie powinno to zniechęcać. Liczy się przecież dobra zabawa i oczywiście to, że dzieci uczą się czytać!W trzeciej, ostatniej (jak na razie) książce ze strzałką również trafiamy na zagadki. Tym razem kryją się one na obrazkach. Niezwykłe kolaże powstały z owoców, śrubek, kartek papieru. Rzeczy pozornie nikomu niepotrzebnych, a jednak świetnie sprawdzających się jako materiał do wykorzystania w pracach plastycznych. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądał zjazd potworów, co dzieje się w gwiazdach i co kryje się w egipskiej krypcie. W każdym wierszu dzieje się coś innego, więc na nudę nie będzie ani czasu, ani miejsca. A to w przypadku nauki czytania jest bardzo ważne!

Jedna seria, jedna pisarka i czterech ilustratorów. Z tego połączenia powstała interesująca i wartościowa seria, która wprowadza dzieci w świat samodzielnego czytania. Kolejne książki rozwijają w nich nowe umiejętności i doskonalą te, które dzieci już posiadają. Ważnym elementem tych książek jest również poradnik adresowany do rodziców i opiekunów, tam dorośli znajdą wskazówki, które pomogą im przy wprowadzaniu dzieci w świat czytania. Wszystko zostało tam jasno i zrozumiale wyjaśnione. Myślę, że to świetne wskazówki dla wszystkich, którzy stoją właśnie przed tym wyzwaniem. Nauka czytania to ważny proces, który musi przejść każde dziecko. Od nas rodziców zależy, czy będzie go wspominać dobrze, czy źle. Odpowiedni dobór pierwszych lektur gwarantuje, że dziecko czytanie polubi i w przyszłości samo chętnie będzie sięgać po książki. 
seria "Lubię czytać ze strzałką"
Ukryte słowa
Małgorzata Strzałkowska
ilustracje Agnieszka Żelewska
Zwariowane litery
Małgorzata Strzałkowska
ilustracje Marcin Bruchnalski
Zaczarowane obrazki
Małgorzata Strzałkowska
ilustracje Anita Andrzejewska, Andrzej Pilichowski-Ragno
Nowa Era, 2018
 

Komentarze

 1. Ja planuje rozpocząć naukę czytania z Tomkiem,więc właśnie przeszukuje wszystkie możliwości. Dzięki za kolejną inspirację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, czy spodobałyby się mojej córce ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna sprawa :) nauka czytania jest bardzo ważna :) warto ugryźć to od przyjemniej strony.

  Pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że i u nas nauka czytania pójdzie bezproblemowo. Ja nauczyłam się "sama z siebie" - i oby Bąbel poszedł w moje ślady ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz