"Dziś powstanie" (Media Rodzina i Wydawnictwo Miejskie Posnania)

Jeszcze wczoraj cała Polska świętuje Boże Narodzenie, dziś świętuje Wielkopolska. Właśnie dziś, 27 grudnia 2018 roku przypada setna rocznica wybuchu jedynego, w pełni zwycięskiego powstania w dziejach naszego kraju. Powstania, dzięki któremu dziś Wielkopolska leży w granicach Polski. Z tej okazji od dłuższego czasu w Poznaniu i Wielkopolsce miały miejsce różne wydarzenia przybliżające tamte wydarzenia. Ukazywały się również liczne publikacje z nimi związane. Wśród nich były także książki dla dzieci.


O jednej z nich, powieści Magdaleny Podbylskiej pisałam wiosną (KLIK). Myślę, że to bardzo wartościowa lektura nie tylko dla mieszkańców Wielkopolski. Spodoba się na pewno miłośnikom historii i fanom dobrych książek. Niedawno ukazała się druga opowieść powstańcza dla dzieci. Przygotowały ją wspólnie Media Rodzina i Wydawnictwo Miejskie Posnania. Książka, jak na opowieść historyczną, wyróżnia się przede wszystkim formą. Nie jest to bowiem powieść, nie jest to zbiór opowiadań, jest to KOMIKS! Właśnie w tej formie Witold Tkaczyk i Tomasz Tomaszewski spróbowali opowiedzieć młodym czytelnikom historię powstania wielkopolskiego. Jak im się to udało? Moim zdaniem efekt jest fantastyczny.


Początek historii przypomina wiele historycznych opowieści dla dzieci. Współcześni bohaterowie odwiedzają kogoś, kto pamięta dawne czasy. W tym przypadku nastoletnie rodzeństwo jedzie razem ze swoimi rodzicami do stuletniego pradziadka. Senior rodu właśnie obchodzi setne urodziny. Dzieci, choć pradziadka kochają i darzą szacunkiem, nie mają oczywiście ochoty na długie godziny spędzone w jego domu. Nie podejrzewają nawet, że w jego domu czeka na nich naprawdę wielka niespodzianka. Pradziadek ma na strychu makietę starego Poznania. Taki właśnie prezent postanowił sprawić sobie na setne urodziny. I chyba nikt ani on, oni pomagający mu w tym wnuk, ani jego prawnuki nie podejrzewały, że najmłodsze pokolenie przeżyje dzięki tej makiecie największą przygodę swojego życia. Dzięki opowieści snutej przez pradziadka i sile wyobraźni, dzieci przeniosą się do Poznania z 1918 roku. Naocznymi świadkami tych czasów są dwaj przyjaciele, Antek i Franek. Kiedy ich poznajemy miasto będzie jeszcze należeć do Niemiec. Z tym nie mogą pogodzić wracający z wojny Polacy. Wszystko wskazuje na to, że niedługo mogą znowu chwycić za broń. Ostatecznym impulsem okazuje się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Światowej sławy pianista i polityk swoim przemówieniem budzi nadzieję i wolę walki. Następnego dnia w Poznaniu wybucha powstanie. Tym wszystkim wydarzeniom przyglądają się bohaterowie historycznej częście komiksu Dziś powstanie. Razem z nimi śledzą je również bohaterowie współcześni oraz wszyscy młodzi czytelnicy.Nigdy nie miałam problemów z przyswajaniem wiedzy historycznej. Fakty, daty, nazwiska zapamiętywałam bez problemu. Historia zawsze mnie interesowała, a jej poznawanie było dla mnie wielką przyjemnością. Wiem jednak, że są osoby, które mają z tym kłopot. Historia nie jest dla nich ani interesująca, ani wciągająca. Komiks Dziś powstanie pokazuje historię jako ciekawą przygodę. Jej narracja, pełna emocjonujących wydarzeń, daleka jest od tego, co często znajdujemy w szkolnych podręcznikach. Ale, oprócz komiksowej opowieści, znalazło się tu również miejsce na część historyczną. W niej przedstawiono osoby związane z powstaniem oraz ważne fakty historyczne. Narracja jest bardzo interesująca i powinna zainteresować każdego czytelnika. Naprawdę warto ją przeczytać. Ciekawa jest oczywiście komiksowa forma. Dla miłośników gatunku będzie to naprawdę interesująca lektura. Świetne rysunki, interesujące dialogi i wciągająca historia. To musi się podobać. Nie tylko poznaniakom, nie tylko Wielkopolanom. To lektura dla wszystkich. I to nie tylko 27 grudnia! Choć dziś czytać się ją będzie wyjątkowo dobrze.


Dziś powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim
Witold Tkaczyk
ilustracje Tomasz Tomaszewski
Media Rodzina
Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2018
 wiek 14+Komentarze

 1. Cudownie, że takie patriotyczne ksiażeczki zostały dostosowane dla najmłodszych.Lata temu nie było ich tak dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki oparte na historii i staram się zarażać nimi dzieci :D Tak więc tą musimy mieć w domu

  OdpowiedzUsuń
 3. no prosze! a o nim się jkoś mało mówi! klaudi j

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczki patriotyczne są naprawdę fajne i wartościowe!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wstyd się przyznać, ale niewiele o tym wiedziałam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Publikacja może zainteresować moich nastolatków, tytuł chętnie podsunę pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię komiksów, ale o Powstaniu Wielkopolskim bym przeczytała. Tak ważne, a tak mało doceniane i obchodzone!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale fantastyczne wydanie! Sam bym sobie takie zakupił!

  OdpowiedzUsuń
 9. Takiego komiksu jeszcze nie widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam tej serii, ale pomysł z komiksami wydaje mi się fajny :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie książki/komiksy są bardzo ważne. To dobrze, że wiedza historyczna jest przekazywana w bardziej przyswajalny sposób dla najmłodszych, którzy rzadko kiedy są chętni do kucia na pamięć dat i wydarzeń.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz