"Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy" (Centrum Edukacji Dziecięcej)

Jakich książek szukacie dla swoich dzieci? Mądrych? Ładnie wydanych? Takich, których bohaterowie mogliby stać się przyjaciółmi Waszych pociech? Dowcipnych? Takich z ładnymi ilustracjami? A może w ogóle bez ilustracji? Rymowanych czy pisanych prozą. Pewnie każdy komu zadałabym takie pytanie, odpowiedziałby na nie nieco inaczej. Dlatego dziś będzie o książce, która powinna spodobać się wszystkim i sprostać prawie wszystkim wymaganiom.


Rodzinę Wafelków zna chyba każdy. To oni, we wcześniejszych powieściach Joanny Krzyżanek, uczyli dzieci dobrych manier i pokazywali jak można radzić sobie w codziennych sytuacjach. Robili to mądrze, a jednocześnie z dużą dozą humoru, nic więc dziwnego, że właśnie powracają w kolejnej książce. Tym razem dotyczy ona szeroko pojętych dziecięcych spraw. I tak w dwudziestu dwóch historiach przeczytać można o wszystkim, co dzieci spotyka. Są opowiadania o przedszkolu i szkole, o umiejętnym i rozsądnym korzystaniu ze zdobyczy techniki, o dbaniu o higienę, umiejętności współpracy, a nawet o książkach. Kolejne opowiadania uczą najmłodszych kulturalnego zachowania i tłumaczą dlaczego ważne jest przestrzeganie ustalonych zasad. To stąd dzieci dowiadują się, dlaczego warto przygotowywać ściągi i, dlaczego nie powinno się z nich korzystać. Rodzina Wafelków opowiada dzieciom o tym, dlaczego warto czasem pomilczeć i tłumaczy, w jaki sposób powinno się opiekować zwierzętami. O tych wielu innych rzeczach opowiadają kolejne rozdziały książki, ale stanowią one tylko jej jedną część. Drugą są krótkie wyjaśnienia i porady związane z poruszoną w danym rozdziale tematyką. To szansa na utrwalenie tego, o czym przeczytało się wcześniej, a jednocześnie dobry punkt wyjścia o podjętych przez Joannę Krzyżanek kwestiach. Naprawdę warto takie rozmowy odbyć, bo dzięki nim dzieciom powinno być łatwiej funkcjonować zarówno w grupie rówieśniczej, jak i w grupie, w której dominują dorośli.
Nie przesadzę twierdząc, że to lektura obowiązkowa dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Uniwersalne wartości, o których mówi są ważne dla każdego i każdy powinien je znać. Joanna Krzyżanek przekazała je w bardzo przystępnej dla młodych czytelników formie, wartości bardzo istotne. Opowiadania pełne są ciepła i humoru. Dzięki temu czyta się je z ogromną przyjemnością, a o to przecież w czytaniu chodzi. Z równie wielką radością obejrzycie również ilustracje autorstwa Zenona Wiewiurki. Kolorowe, wesołe i miłe dla oka. Doskonale pasują do książki dla dzieci. Książki, którą warto czytać w domu, w szkole i w przedszkolu. Dlatego polecam ją nie tylko rodzicom szukającym książki dla swoich dzieci, ale także nauczycielom. Myślę, że wspólne lektura tych książek to fundament, który pomoże w wychowywaniu mądrych (przyszłych) dorosłych.
Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy
Joanna Krzyżanek
ilustracje Zenon Wiewiurka
Centrum Edukacji Dziecięcej, 2018

Komentarze

 1. Ale fajna książka 😀 chociaż mój syn wolałby więcej obrazków i mniej tekstu bo woli opowiadać co widzi ale mi się bardzo podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po rysunku z dinozaurem przestałam czytać i zaczęłam zamawiać 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie znamy, ale wyglądają interesująco :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. piekna książka i jak piszesz powinni ja obowiażkowo przedszkolaki i nie tylko przeczytać:) bardzo cenimy tego typu ksiązki

  OdpowiedzUsuń
 5. Rodzina Wafelków jest super! Polecamy i my!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem chyba jednym z niewielu rodziców, którzy nie znają tej książki. Widziałam już wielokrotnie jak wiele osób ją poleca dla swoich dzieci. Musze nadrobić braki, bo jestem pewna, że przypadnie do gustu mojej miłośniczce książek :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książeczka! Również ją mamy

  OdpowiedzUsuń
 8. Fenomenalna książeczka! Swoją recenzja zachecilas mnie do zakupu :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz