"Krowa kolorowa" (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)

Krowy nie cieszą się szczególnym powodzeniem wśród pisarzy. Ci chętniej piszą o puszystych kaczuszkach, kicających zajączkach i milutkich owieczkach. O krowach raczej nikt nie wspomina. Czas to nadrobić!


Takiego zadania podjęli się Ewa Karwan-Jastrzębska i Józef Wilkoń. Okazało się bowiem, że poetkę i ilustratora łączy ogromna sympatia do tych zwierząt. Dzięki temu powstała książka Krowa kolorowa, która jest zbiorem wierszy poświęconych właśnie tym zwierzętom. Książka ma wiele bohaterek, każda z nich jest oczywiście krową, ale próżno tu szukać pospolitych krasul, które moglibyśmy znać z naszych pastwisk. Każda z nich robi rzeczy wyjątkowe, każda odróżnia się na tle innych przedstawicieli swojego gatunku. Na przykład Pyzia, od której wszystko się zaczęło nikogo się nie bała, a kiedy pędziła po pastwisku wszyscy schodzili jej z drogi. Inną bohaterką książki jest "krowa wzorcowa", specjalistka od dobrego wychowania i etykiety. Nieco inaczej na życie patrzy "krowa wojowniczka", miłośniczka książek o wielkich wojnach i bitwach, która uwielbia czytać również o królach i królowych, wspaniałych przygodach i wielkich wydarzeniach. W książce znaleźć można również wiersz, którego bohaterem jest "krowa pilotka", która całe życie marzyła o tym, żeby wzbić się w przestworza. Jest też, chyba dobrze, wszystkim znana pewna fioletowa "krowa czekoladowa". Domyślacie się o kim mowa?W książce znajdziecie jedenaście wierszy. Każdy z nich ma inną łaciatą bohaterkę. Wszystkie są wyjątkowe, przygody każdej z nich pobudzają wyobraźnię. Dlaczego? Bo czytając tę książkę dzieci będą próbowały same wymyślać przygody dla kolejnych krów. Jakie będą? Wszystko zależy od małych czytelników, a ponieważ wyobraźnia jest sprawą bardzo indywidualną, to przygody krów mogą być absolutnie wyjątkowe i totalnie szalone! Warto będzie je również wszystkie narysować. Czy uda się to zrobić w tak piękny sposób, jak zrobił do mistrz Wilkoń? Trudno powiedzieć, próbować warto. Wzór do naśladowania mamy, bo ilustracje w tej książce są naprawdę wyjątkowe. Każda krowie nadano indywidualne cechy, oprócz samych bohaterek, widać na ilustracjach również przeżywane przez nie przygody. Dzięki temu Krowę kolorową tak samo dobrze czyta się i ogląda. A to w książkach dla dzieci jest niezwykle ważne, bo właśnie po takie lektury dzieci sięgają najchętniej. A i dorośli czytają je z przyjemnością.
Krowa kolorowa
 Ewa Karwan-Jastrzębska
ilustracje Józef Wilkoń
Prószyński i S-ka 2018

Komentarze

 1. Fajnie że pisane wierszem :-) bo na pierwszy rzut oka myślałam że będzie to proza.

  OdpowiedzUsuń
 2. o krowach są wierszyki dla dzieci, to znaczy zdarzają się haha ale rzeczywiście nie występują za często w roli głównej XD

  OdpowiedzUsuń
 3. W naszym domu krowy zajmują honorowe miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy wiele książeczek o zwierzętach, ale o krowach chyba jeszcze nie, więc pomyśle nad ta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sympatyczna książeczka :). Fakt, o krowach pisze się niewiele.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna książeczka. Muszę przyznać, że nie pamiętam kiedy ostatnio kupiłam dziecku książkę pisaną wierszem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry pomysł na prezent :) bardzo ładne ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna fajna propozycja od tego wydawnictwa

  OdpowiedzUsuń
 9. Ilustracje do mnie nie przemawiają jakoś specjalne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak widać, krowy tez mogą być bardzo ciekawymi i wdzięcznymi bohaterkami literackimi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedy byłam dzieckiem, moja ulubiona bajeczka to była "Krowa kolejowa" :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz