"Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" (Wydawnictwo Literatura)

Zdarza się, że gusta czytelnicze Tosi i moje się rozmijają. Nie ma w tym niczego dziwnego i nie próbujemy się zmuszać do czytania książek, które albo jej, albo mi się nie podobają. Są jednak gatunki, które z przyjemnością czytamy wspólnie. Wśród nich prym wiodą biografie!


Lubimy czytać opowieści o ludziach, o których wcześniej już słyszeliśmy, ale też i o tych, którzy są nam zupełnie nieznani. Naszym ostatnim odkryciem jest nowa biografia Mikołaja Kopernika, napisana specjalnie z myślą o dzieciach. Tego niełatwego zadania podjęli się Katarzyna i Paweł Ziemniccy. Duet do pisania takiej książki doskonały, bo ona jest dziennikarką i pisarką, a on również pisze, ale o satelitach i rakietach. Efekt ich pracy przeszedł moje oczekiwania. Skąd taka opinia? Spieszę wyjaśnić. 
Biografię Kopernika w jakimś stopniu znamy wszyscy. Wiemy gdzie urodził się przyszły astronom, znamy nazwę przynajmniej jednego miasta, w którym się uczył, obudzeni w środku potrafilibyśmy pewnie nawet podać tytuł jego najważniejszego dzieła. W tej książce o tym wszystkim również opowiedziano. Zachwycił nas jednak sposób w jaki to zrobiono. Droga do gwiazd to piękna opowieść właśnie o drodze. O zdobywaniu wiedzy, poznawaniu świata, o pasji, nauce i marzeniach. Na świat z przełomu XIV i XV wieku patrzymy stojąc Kopernika. Narracja jest tak sugestywna, że trudno pozbyć się wrażenia, że właśnie trafiliśmy do Torunia z czasów dzieciństwa przyszłego astronoma, a potem po jego śladach odwiedzamy kolejne miejsca, w których uczył się, żył i pracował. Wszystkim czytelnikom tak działająca na wyobraźnię opowieść przypadnie do gustu. Dzięki niej nie tylko lepiej poznają postać Mikołaja Kopernika, ale dowiedzą się czym pachniały ulice w tamtych czasach, co dzieci jadały na śniadanie i ilu uczniów uczyło się w ówczesnych szkołach. Takich ciekawostek jest oczywiście znacznie więcej, ale moim zadaniem jest zaostrzenie Waszego apetytu na czytanie, a nie zdradzanie całej historii. 

Równie piękne, co opowieść o życiu Mikołaju Koperniku, jest szata graficzna poświęconej mu książki. Co przyszło mi na myśl, kiedy zobaczyłam ją po raz pierwszy? Niebo! To widziane o poranku i to z chwili, kiedy dzień chyli się ku końcowi. Dostrzegłam na nich rozgwieżdżone niebo i wiatr, który przesuwa chmury. Ilustracje wzbudzą zachwyt najwybredniejszych czytelników. Są doskonale dopasowane do opowieści, którą mają zobrazować. Tak naprawdę stają się jej nieodłączną częścią. Podobnie, jak płyta z filmem, którą znajdziecie na końcu książki (tu jednak musicie uważać, bo Drogę do gwiazd wydano w dwóch wersjach, z płytą i bez). Dołączona do książki Gwiazda Kopernika to powstała w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, animowana biografia wielkiego astronoma. Głosu głównym bohaterom udzielili między innymi Piotr Adamczyk, Piotr Fronczewski, Anna Cieślak i Jerzy Stuhr. Film trwa niespełna półtorej godziny, więc nie zabrakło tam ani jednego, z ważnych w życiu Kopernika wydarzeń. Oglądanie filmu będzie dobrym uzupełnieniem książki, a przy okazji na pewno utrwali zdobyte przez dzieci wiadomości. Nam to połączenie spodobało się bardzo, więc Was również zachęcamy, najpierw do przeczytania książki, potem do obejrzenia filmu, a w końcu do spojrzenia gwiazdy. Może i Wy dostrzeżecie tam w górze coś bardzo wyjątkowego!Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
Katarzyna i Paweł Ziemniccy
ilustracje Ewa Beniak-Haremska
Wydawnictwo Literatura 2019 
wiek 8+

Komentarze

 1. Osobiście nie przepadam za biografiami, ale ciekawie ilustrowane i napisane w ciekawy sposob biografie dla dzieci to fajny sposób, żeby dzieciom przybliżyć znane postacie;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne ilustracje :) Lubię książki biograficzne - zarówno dla dużych jak i małych są bardzo wartościowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam książki, które są tak pięknie wydane. Muszę sprawić mojemu synkowi jak tylko wybierzemy się razem do księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie przedstawiony życiorys - który na pewno nie znudzi dzieci i nie zniechęci ich do sięgania po tego typu książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się powoli czaję na biografie, chciałabym żeby synowie poznali ciekawe historie i drogę jaką przeszli bohaterowie zanim stali się sławni/znani lub osiągnęli coś dla nich ważnego. Przeglądam czasem biografie w bibliotece ale wciąż wydają mi się za trudne dla 5 i 6 latka. Chyba przyjdzie mi jeszcze poczekać...a może nie? Droga do gwiazd 8+ ale może młodsi też się zainteresują, jak myślisz? Dodam,że znają Kopernika i jego osiągnięcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. O ta książka mogłaby się spodobać mojemu sześciolatkowi. Interesuje się kosmosem a kim był Kopernik wyrecytuje w nocy o północy;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie czytałam biografii. Jednak wersje skierowane dla dzieci, są zawsze interesujące zarówno pod względem treści, jak i grafiki. Nie znam tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kopernik to fascynująca postać, dzieci często kojarzą go tylko jako astronoma, a to przecież człowiek z bogatym "CV"

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam książki dla dzieci, z których sama mogę sie wiele dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz