"Czytam rozumiem i wiem" (Wydawnictwo Święty Wojciech)

Tosi nigdy nie trzeba było zachęcać do czytania. Książki są w jej życiu od zawsze i od pierwszych tygodni życia słyszała czytane historie. Zawsze sporo z nich zapamiętywała i nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że jej myśli gdzieś uciekną, zawsze wie o czy czytamy. Podobnie rzecz się ma z samodzielnym czytaniem. Tosia zapamiętuje niemal wszystko, pamięta najdrobniejsze szczegóły. Pyta jedynie o słowa albo wyrażenia, których nie rozumie. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że mamy dużo szczęścia, bo wielu rodziców tak komfortowej sytuacji nie jest. 
 
Im i ich dzieciom mogę, z czystym sumieniem polecić, nową serię wydaną przez Świętego Wojciecha. "Czytam rozumiem i wiem" to nieduże zbiory niedługich opowiadań, które bawią, śmieszą i rozwijają umiejętność czytania. Przede wszystkim czytania ze zrozumieniem (bo jak wiemy, z tym kłopot mają nawet dorośli). Pokazuję Wam dwie części, które ukazały się jako pierwsze, ale dostępne są już kolejne.


Każda książka jest zbiorem niedługich, jednostronicowych opowiadań. Wszystkie dotyczą spraw, które są dzieciom bliskie. Ich bohaterowie chodzą do szkoły, jeżdżą na wycieczki i bawią się na placach zabaw. Każdy z nich przeżywa jakieś przygody, z czegoś się cieszy albo czymś się smuci. Jedni zastanawiają się czy można wytrzymać bez telewizora, inni bawią się na szkolnej dyskotece. Z tych opowiadań dowiadujemy się, co dzieje się w szkolnej szatni i na zielonej szkole. Przyglądamy się świątecznym obyczajom i zastanawiamy się czym jest prawdziwa radość. Opowiadania są napisane zrozumiałym dla dzieci językiem, a jednocześnie w każde z nich wpleciono słowa, których początkujący czytelnicy mogą nie znać. Pojawiają się w opowiadaniach również zwroty frazeologiczne. Te dzieci na pewno nie raz słyszały, ale być może nie rozumieją ich znaczenia. Teraz może się to zmienić, bo zwrotów jest w opowiadaniach wiele, a każdy z nich został dodatkowo wyjaśniony i umieszczony we właściwym kontekście.
To jednak jeszcze nie jest wszystko. Na odwrocie strony z opowiadaniem znajdują się pytania, które sprawdzają rozumienie przeczytanego tekstu. I jest jeszcze coś! Kolorowanka. Kolorując ją dzieci mają przypomnieć sobie wcześniej przeczytaną historię, a potem opowiedzieć ją własnymi słowami, sprawdzając czy dobrze zapisały się w pamięci.
Nieduże i bardzo niepozorne książeczki kryją w sobie wiele. Są świetnie przygotowane. Zachęcają do czytania, poznawania historii i ich bohaterów. Czyta się je z dużą przyjemnością i zupełnie niezauważenie wiele się przy tym uczy. A ta nauka zaprocentuje w przyszłości. Dzięki tym książeczkom dzieci będą potrafiły ładnie się wypowiedzieć, używając przy tym wielu słów i związków frazeologicznych. 

Seria "Czytam rozumiem i wiem" przeznaczona jest dla dzieci od 9 roku życia. Choć tak naprawdę poradzą sobie z nimi młodsze dzieci, pod warunkiem, że samodzielnie czytają. I choć rok szkolny się kończy i nadchodzą długo wyczekiwane wakacje, warto mieć tę serię na oku. Tak zgrabnie łączy naukę i zabawę, że żadne dziecko nie powinno się krzywić korzystając z nich także latem!
seria "Czytam rozumiem wiem"
Magda Maciak
ilustracje Ala Hanna Murgrabia
Wydawnictwo Święty Wojciech 2019
wiek 9+

Komentarze

 1. Bardzo ciekawe propozycje. Myśle że w przyszłości przeczytam je z córką

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację z czytaniem ze zrozumieniem u nas problem :( dobrze jest uczyć dziecko od najmłodszych lat żeby rozumiało co czyta

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki są świetne bardzo mi się podobają, ale moja córka musi jeszcze trzy lata poczekać za nim weźmie je w rączki.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że mogłyby się nam spodobać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda bardzo ciekawie, myślę, że mojej córce by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wygląda. Świetny blog, na którym znalazłam już całe mnóstwo fantastycznych propozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy pomysł na wdrażanie się w czytanie ze zrozumieniem i pasją. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Znam wielu dorosłych, którym by się przydała nauka czytania ze zrozumieniem

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz