"Myślisz, że tak ci źle?" (Wydawnictwo Wilga)

Bywają dzieci wiecznie niezadowolone. Takie, które kiedy dostaną nową zabawkę od razu mówią o następnej. Dzieci, które na placu zabaw, będą cały czas mówić o tym, co robiłyby bawiąc się na inny. Jedni powiedzą, że to dzieci ciekawe świata. Inni określą je mianem niewdzięcznych. A starsi powiedzą pewnie, że w ich czasach żadne dziecko nie narzekało, a życie każdego z nich było znacznie cięższe!


To ostatnie zdanie, w nieco zmienionej formie, pojawiło się w tytule nowej serii przygotowanej przez Wydawnictwo Wilga. "Myślisz, że tak ci źle?" - to zdanie, które przynajmniej raz przemknęło przez głowę każdemu rodzicowi. Ale podczas gy rodzice swoje myśli kierują jednak w stronę czasów swojego dzieciństwa, to autorzy tej serii zdecydowali się pójść kilka kroków dalej. Dlaczego? Ponieważ opowiedzieli o dzieciach z czasów starożytnych! Bohaterami pierwszych dwóch tomów uczynili, więc najmłodszych żyjących w starożytnym Egipcie i starożytnej Grecji. W każdej z książek opisano dziecięcą "modę" tamtych czasów, obowiązki, które najmłodsi musieli wykonywać oraz zabawy, które pochłaniały ich wolny czas. Czy naprawdę żyjącym w dawnych czasach dzieciom było aż tak źle? Na pewno było inaczej. Na przykład w Egipcie dzieci do dwunastego roku życia najczęściej biegały nago, potrzeby fizjologiczne załatwiały siadając na specjalnych siedziskach z dziurą. Do szkoły chodzili tylko chłopcy z bogatszych rodzin. Pozostałe dzieci uczyły się w domu. Co jeszcze działo się w egipskich domach? Atrakcji nie brakowało, choć życie ówczesnych maluchów na pewno łatwe nie było. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na nie z naszej perspektywy.

Nieco inaczej wyglądało życie dzieci w starożytnej Grecji. Dzieci nosiły białe, lniane ubrania. O zasadach higieny, których przestrzegamy dzisiaj, nikt wtedy nie słyszał. Niewesoło wyglądała edukacja, bo w szkołach uczyć mogli się jedynie chłopcy, dziewczynki do szkół nie miały wstępu. Na większe równouprawnienie dziewczynki liczyć mogły w Sparcie. Tu pozwalano im uprawiać sport. Z kolejnych stron dzieci mogą się dowiedzieć jak wyglądał dom starożytnych Greków, co najmłodsi robili w wolnym czasie i jakie jedzenie najczęściej trafiało na ich stoły. Każda strona pełna jest ciekawych informacji.


Tytuł serii wyda się zapewne wielu osobom kontrowersyjny. Ja postrzegam go raczej jako prowokacyjny, jego celem jest zwrócenie uwagi potencjalnego czytelnika. To zdecydowanie się udaje, bo trudno obok tych książek przejść obojętnie. Na szczęście prowokacyjny tytuł kryje w sobie bardzo interesującą treść. Ciekawostek nie brakuje, a książki wcale nie mają na celu pokazanie dzieciom, że inni mają gorzej, ale zapoznanie ich ze światem sprzed lat. Dzieciom, które interesują się historiom seria "Myślisz, że tak ci źle?" na pewno się spodoba, bo jest po prostu ciekawa. W interesującej formie i ciekawej szacie graficznej przekazuje wiedzę, której pewnie nie posiada nawet wielu dorosłych. Na lekcjach historii nikt nas tego nie uczył, więc sprezentowanie tych książek dzieciom będzie szansą także dla dorosłych. Oni również wiele się z nich dowiedzą, więc gorąco zachęcam Was do czytania ich razem ze swoimi pociechami. A potem może ktoś spróbuje stworzyć podobną książkę o współczesnych maluchach;)


seria "Myślisz, że tak ci źle?"
Chae Strathie
ilustracje Marisa Morea
tłumaczenie Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Wilga 2019

Komentarze

 1. Widziałam już te książeczki i uważam, że są genialne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tych książek, myślę, że wzbudziły by zainteresowanie u naszych dzieci

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy pomysł na przekazanie historycznej wiedzy, ale z innej perspektywy, z pewnością wciągnie dzieciaki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieci naszych czasów powinny mieć świadomość nze ich życie jest łatwiejsze!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurde, fajne! Muszę chłopakom sprezentować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze przedstawiona historia. Historia ujęta w przyjaznych ramach, a do tego wątki pokazujące że warto doceniać to, jak żyje się teraz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojej ;) Pomysł na pokazanie historii z dziecięcej perspektywy - rewelacyjny. Z Twojej recenzji rozumiem też, że jest to opisane bardzo przystępnie i trafia do dzieci. Natomiast postawa "inni mają/mieli gorzej" to jest coś, czego naprawdę nie lubię ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz