Wydawnictwo Debit pomaga ogarnąć dojrzewanie

Banałem jest mówienie, że czas szybko płynie. A jednak taka jest prawda. Dopiero co nasze dzieci przychodziły na świat, a tu okazuje się, że właśnie po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola albo szkoły. Problemy, z którymi borykaliśmy się w okresie niemowlęcym zdają się śmieszne i nieważne. Teraz martwią nas zupełnie inne rzeczy. A przed większością z nas to, co najtrudniejsze, czyli DOJRZEWANIE!

Patrząc na to jakie huśtawki nastrojów już dziś miewają niektóre dzieci, strach się bać, co będzie kiedy zaczną dojrzewać. Trzeba się, więc do sprawy dobrze przygotować. Nowości przygotowane przez Debit powinny pomóc zarówno rodzicom, jak i dzieciom. 


Książki są dwie, jedna adresowana jest do dziewczyn, druga dla chłopców. Układ każdej z nich jest podobny, ale treść nieco inna. Podobny jest początek, z niego młodzi czytelnicy dowiedzą się, czym jest dojrzewanie, jakie są jego etapy i co wspólnego z tym wszystkim mają hormony. W dalszej części dziewczyny będą czytać o rosnących piersiach, pierwszej miesiączce i zmianach, które dotykają ich skóry. Chłopcy przeczytają między innymi o mutacji, pojawiającym się owłosieniu i pryszczach. W każdej książce opisano także budowę ludzkiego ciała i zachodzące w nim w okresie dojrzewania zmiany. Opisano huśtawki nastrojów, kilka zdań poświęcono zdrowemu odżywianiu, pokreślono także wartość sportu. Nie pominięto także tematu seksu, który dojrzewających nastolatków na pewno nurtuje i, o którym często wstydzą się rozmawiać. Te książki odpowiadają na niemal wszystkie pytania, które dzieci mogą sobie zadawać. Czy udzielają pełnych odpowiedzi? Na pewno nie, bo każdy z podjętych przez Niezbędniki tematów, to temat-rzeka, ale te książki udzielają odpowiedzi mądrych.


Czy w dzisiejszych czasach takie książki są potrzebne? Moim zdaniem tak. Mamy co prawda internet, w którym znaleźć można wszystko, ale to WSZYSTKO często bywa bezwartościowe. Niezbędnikom z Debitu wiedzy merytorycznej odmówić nie można. Dodatkowo jest ona przekazana w ciekawy i mądry sposób. Forma i treść jest dowcipna i zabawna, ale nie jest banalna. Na pewno spodoba się czytelnikom. Spodoba się również ich rodzicom. Będzie doskonałym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi. Wielu może nie wiedzieć, jak taką rozmowę zacząć, wielu może się zastanawiać, czy to już ten czas. Te książki będą świetnym pretekstem, wprowadzeniem i dobrym przewodnikiem na ten, na pewno niełatwy, ale bardzo ważny, dla całych rodzin, czas. 


Niezbędnik każdej dziewczyny
Anita Naik

Niezbędnik każdego chłopaka
Phil Wilkinson

ilustracje Sarah Horne
tłumaczenie Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Debit 2019
wiek 9+

 

Komentarze

 1. oo widzisz!! koniecznie sobie ją zapisze i juz za 2 lata możemy sięgac po nia. Widzę bardzo fajnie napisana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam pojęcia o tych książkach a wyglądają bardzo fajnie

  OdpowiedzUsuń
 3. za jakiś czas na pewno kupię moim chłopakom, super, że wreszcie powstała książka o dojrzewaniu przeznaczona dla chłopców, mam wrażenie,że oferta dla dziewczynek jest dużo bogatsza

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna świetna książka o dojrzewaniu! Również ją mamy

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne, naprawdę świetne! Nawet nie zauwaze, kiedy moje dziewczyny zaczną dojrzewac, taka książka to fajna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze daleka droga przed nami do tego etapu, aż drżę na myśl jak czas pędzi! Świetnie że są takie książki

  OdpowiedzUsuń
 7. W końcu świetny poradnik i dla dziewczyny i dla chłopaka. Takie książki są również potrzebne. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To chyba obowiązkowa lektura dla wszystkich nastolatkow - bo wiedza czerpana od kolegów i z internetu czasami faktycznie bywa niezbyt wartościowa i można się pogubić w gąszczu porad oraz informacji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe książki dla nastolatków. Oprócz rozmowyz dzieckiem, warto podsunąć takie mądre wydawnictwa, które pomogą im przejść przez okres dojrzewania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie książki są bardzo potrzebne i pomocne, pod warunkiem, że te delikatne tematy są w nich podjęte z rozsądkiem i wyważeniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Za jakiś czas na pewno kupię ja dla JASIA. Bardzo się cieszę, że pojawiają się książki typowo dla chłopców. Książka z pewnością ułatwi nam rozmowę o dojrzewaniu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz