"Co to ten rak?" (Wydawnictwo Mamania)

Kilka tygodni temu w jednym z programów informacyjnych podano wiadomość, że nie ma już w Polsce rodziny, w której nie pojawiła się choroba nowotworowa. Wtedy Tosia zadała dwa pytania. Pierwsze, czy skoro we wszystkich rodzinach, to w naszej też ktoś choruje. I drugie, czym właściwie jest ten, groźnie brzmiący, rak... O ile na pierwsze pytanie odpowiedzieć mogłam szybko i (niestety) twierdząco, to z drugim miałam większy kłopot. 


Na szczęście kilka dni później dowiedziałam się o nowej książce przygotowanej przez wydawnictwo Mamania Co to ten rak? Jest to publikacja, która w bardzo szczery i mądry sposób odpowiada na pytania dotyczące chorób nowotworowych. Pytania jakie pojawiają się w książce są tymi, które rodzą się w głowie każdego człowieka, który styka się z nowotworem. Tego, który sam choruje i tego, którego bliskich ta choroba dotyka. Autorka na początku wyjaśnia, czym są komórki, które tworzą nasze ciało. Jednymi z nich są komórki nowotworowe, które źle wykonują swoje zadanie i to przez nie w ludzkim ciele pojawia się choroba, zwana przez ludzi rakiem. Kiedy choroba zaczyna się rozwijać człowiek potrzebuje pomocy lekarza. Kolejne etapy diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych to następne części książki. Dzieci dowiadują się między innymi czym jest radioterapia i na czym polega leczenie komórkami macierzystymi. Autorka tłumaczy dzieciom, co wolno, a czego nie wolno osobom chorym na raka. Informuje je także, jak powinny zachować się osoby z zewnątrz. Na przykład dzieci z klasy, w której jeden z uczniów choruje lub dziecko, u którego rodzica zdiagnozowano nowotwór. Z książki dowiedzieć się można, że wielu chorym udaje się pokonać chorobę, niestety nie wszystkim. W części poświęconej śmierci autorka wyjaśnia dzieciom, czym jest śmierć i, co wtedy dzieje się z ludzkim ciałem. Na pewno te kilkadziesiąt zdań nie ukoi bólu osób, których bliski zmarł, ale niektóre sprawy wyjaśni. Ostatnia część książki to poradnik dla rodziców. Ten także został przygotowany w formie pytań i odpowiedzi. Na pewno pomoże rodzicom i nauczycielom, którzy chcieliby poruszyć z dziećmi ten temat albo których dzieci zadają pytania o choroby nowotworowe.

Co to ten rak? to nie jest książka z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Temat, który podejmuje jest bardzo trudny, ale także bardzo ważny. Tak jak napisałam na początku, coraz więcej osób choruje na nowotwory. Nawet, jeśli nie chcielibyśmy dzieciom mówić o tym, że coś złego dzieje się w życiu bliskich ich osób, to one same wyczują, że coś się zmieniło i zaczną zadawać pytania. Jak odpowiadać na nie ich językiem? Ta książka tego właśnie nas uczy. Trochę przypomina serial Było sobie życie, który tłumaczy dzieciom, jak funkcjonuje ludzkie ciało. Dzięki temu dzieciom łatwiej będzie zrozumieć te bardzo trudne kwestie. Myślę, że wielu dorosłym również taki sposób przekazywania wiedzy przypadnie do gustu. Bo my też nie wszystko rozumiemy. A książka Co to ten rak? to lektura dla wszystkich, bez względu na wiek, którzy czują potrzebę, żeby na ten temat czytać i dowiedzieć się czegoś więcej. Dobrze, że powstała.

 Co to ten rak?
dr Sarah Herlofsen
ilustracje Dagmar Geisler
tłumaczenie Jowita Maksymowicz-Haman
Wydawnictwo Mamania 2019 

 https://mamania.pl/

Komentarze

 1. Ciekawa książka, na pewno pozwoli dzieciom zrozumieć trudne tematy, jakim jest choroba nowotworowa. Mój syn też ostatnio pytał czym jest rak

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważny wpis o ważnych sprawach. A książka super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo wszystko smutna książka....
  Co za czasy ,że trzeba dzieci przygotowywać do takich wieści.
  Jakoś u mnie w rodzinie nie ma raka na szczęście...
  I niech tak zostanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że powstają książki, które podejmują trudne tematy w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Kiedyś pisało się o chorobie lub śmierci, ogólnie; teraz potrzeba innego, nowego języka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że w naszych czasach takie książki są bardzo potrzebne. Rak jest coraz powszechniejszy i niestety nasze dzieci mają z tym styczność od małego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety mam komu podsunąć teraz tę książkę :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo potrzebna nierozowa książka, i nas ten temat też był przerabiany. ☹️

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie książki są naprawdę potrzebne

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że to bardzo ważna książka. O takich tematach jak rak bardzo trudno jest z dziećmi rozmawiać.

  OdpowiedzUsuń
 10. To książka,której nie powinno byćpodobnie jak chorób. Niestety tak pięknie nie ma na świecie :( Książki często pomagają dzieciakom zrozumieć i zaakceptować trudne sytuacje. Tak jest tym razem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie książeczki są ważne dla dzieci. Trzeba je edukować od najmłodszych lat jak jest zbudowany człowiek, jakie są choroby, a także czym jest popularny rak. Temat trudny, ale bardzo ważny.

  OdpowiedzUsuń
 12. Choroba, rak. Trudno jest dziecku wyjaśnić co to. Książki często przychodzą z pomocą. Nie zastąpią rozmowy, ale nadadzą jej kierunek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa propozycja, która rzeczywiście może pomóc poruszyć ten ważny i bardzo trudny temat...

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wszystkie książki muszą być lekkie. Dzięki takim, łatwiej wytłumaczyć dziecku pewne kwestie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz