"Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia" (Wydawnictwo Wilga)

Literatura górska zajmuje w mojej biblioteczce bardzo ważne miejsce. Lubię czytać te opowieści o rzeczach, których nigdy nie zrobię i miejscach, których zapewne nigdy nie odwiedzę. Nie budzą we mnie żalu, raczej podziw dla nadludzkiego wysiłku osób, które są tych książek bohaterami. Staram się tego typu literaturą zainteresować Tosię. Do tej pory z bardzo różnym skutkiem, bo najczęściej trafiałam na książki adresowane jednak dla starszych dzieci. Tym razem wypatrzyłam perełkę, która spodoba się nawet najmłodszym!Bohaterami książki są Edmund Hillary i Tenezing Norgay. To oni, są pierwszymi uznanymi zdobywcami szczytu najwyższej góry świata. Przed nimi na szczycie Mont Everestu próbowało stanąć wielu, ale udał się dopiero im. 29 maja jako pierwsi stanęli na dachu świata, w miejscu ponad którym są tylko chmury. Zdobycie najwyższego szczytu świata kosztowało ich dużo wysiłku. Wszystko zaczęło się od marzeń. W głowach młodych chłopaków, których dzieliły tysiące kilometrów zrodziły się podobne pomysły. Ciężko i wytrwale pracowali, żeby przybliżyć się do ich spełnienia. 
Autorka książki o Hillarym i Norgayu pokazuje drogę jaką obaj musieli przebyć, żeby wejść na Everest. Akcentuje cechy, które są potrzebne do osiągania sukcesów. Nie zapomina o tych, którzy na szczyt Everestu nie weszli, ale bez ich pomocy pierwsi zdobywcy nie osiągnęliby swojego celu. Dokładnie opisuje również życie głównych bohaterów. Wiemy, co robili przed wejściem na Everest i jak potoczyło się ich życie po tym sukcesie. Czytelnicy dowiadują się również czy znajomość mężczyzn przetrwała i czy ich drogi jeszcze kiedyś się przecięły.
Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay to książka o marzeniach, uporze, o ciężkiej pracy i wielkich przygodach. To książka o ludziach, którzy są gotowi poświęcić wiele, żeby osiągnąć zamierzony cel. Po co to robią? Każdy ma na pewno inne motywacje i nie nam rozstrzygać czy są dobre, czy złe. Poza tym to nie jest w tej książce najważniejsze. Najważniejsza jest opowieść o niezwykłym wyczynie i całej grupie niezwykłych ludzi, z których dwoje zrobiło coś niewiarygodnego. Ta książka i jej bohaterowie mogą być dla czytelników inspiracją. I nie chodzi o to, żeby nagle wszyscy zaczęli jeździć w Himalaje. Wielkie rzeczy można robić wszędzie. Everest to pokazuje. W ciekawej, inspirującej historii i na niezwykłych ilustracjach. Te doskonale komponują się z tekstem, który doskonale uzupełniają. Razem z tekstem tworzą piękną całość i składają się na jedną z najciekawszych i najpiękniejszych książek tego roku. Pamiętajcie o niej koniecznie szukając prezentów bożonarodzeniowych! 

 Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia
Alexandra Stewart
ilustracje Joe Todd-Stantion
tłumaczenie Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Wilga 2019


Komentarze

 1. Jeśli jakieś dziecko jest zainteresowane tematyką wysokogórską, to ta książką z pewnością będzie dla niego idealna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie moje klimaty Ale dla osób zainteresowanych na pewno super lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat gór siłą rzeczy jest mi bliski, więc zainteresowałaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się zawsze zastanawiam nad sensem tego wyzwania. Czemu to miało służyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pasjonująca historia niezwykłych ludzi. Mam podobnie jak Ty lubię czytać takie historie, mając jednocześnie świadomość, że moje szanse na to by wziąć w nich udział są raczej zerowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne jest to, że obecnie dla dzieci jest mnóstwo fajnych i mądrych książek:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytanie książek dzieciom rozwija ich wyobraźnię, a także więź z rodzicem. Wraz z wiekiem można czytać coraz poważniejsze książeczki, tak aby dziecko poznawało świat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł na książkę dla dzieci!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie z kolei literatura górska jest bardzo odległa - zupełnie nie potrafię odnaleźć się w tym temacie.
  Książeczka, o której piszesz, jest rewelacyjna - uwielbiam takie połączenie rysunków z wiedzą! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesując pozycja na prezent ale również dla ciekawskich świata i przygód! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz