"Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt" (Wydawnictwo Literackie)

Dzieciństwo to taki czas w życiu człowieka, kiedy zadaje się mnóstwo pytań. Dzieci interesuje wszystko. Budowa przedmiotów, których używają, tajemnice ludzkiego ciała, a także sekrety świata zwierząt i roślin. Rodzice muszą wykazać się niezwykłą cierpliwością, żeby na te wszystkie pytania odpowiadać. Oprócz cierpliwości wymagana jest również rozległa wiedza, pytania dzieci bywają bardzo różnorodne, więc konieczne może okazać się wsparcie. W tej roli najlepiej sprawdzają się książki!

Książka Doroty Sumińskiej Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? przywołała w mojej pamięci książki, które czytałam w dzieciństwie. Uwielbiałam te popularnonaukowe, które w formie pytań i odpowiedzi zdradzały dzieciom największe sekrety świata, w którym żyjemy. Przeczytałam wszystkie, które były dostępne w osiedlowej bibliotece i te, które miałam w swoim księgozbiorze. Kiedy urosłam przekazałam je młodszym dzieciom. Teraz gromadzę je ponownie i chętnie czytam je razem z Tosią. Kilka tygodni temu odkryłyśmy książki Doroty Sumińskiej. Pisałam już o książce Skąd przyszedł pies? I dokąd zaszedł... (KLIK). Po jej przeczytaniu miałyśmy od razu ochotę na nadrobienie braków i lekturę wcześniejszych książek tej autorki. Pomocną dłoń wyciągnęło do nas Wydawnictwo Literackie wydając książkę Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?, w której znalazły się pytania ze wszystkich do tej pory wydanych książek (Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego hipopotam jest gruby? i Dlaczego ziewamy?). 
Książka jest, więc naprawdę opasłym tomiskiem (ma ponad 300 stron) pełnym pytań i odpowiedzi, które rodzą się w głowach nie tylko najmłodszych czytelników. Na jakie dokładnie? Wszystkich oczywiście nie przytoczę, ale kilka zdradzę Wam z przyjemnością.

 • Skąd wzięły się ptaki?
 • Dlaczego trudno spotkać w lesie rysia?
 • Dlaczego świnka ma skręcony ogonek?
 • Dlaczego brzoza jest biała?
 • Co to są ślinianki?
 • Co to są geny?
 • Dlaczego dzieci boją się ciemności?
 • Skąd się bierze czkawka?
 • Co to jest zły dotyk?
 • Jak kosmonauci jedzą i piją?
Brzmi interesująco? Naszym zdaniem TAK! Pytanie są naprawdę ciekawe, a te, które przytoczyłam powyżej to tylko niewielka część tego, co znajdziecie w książce. Pytań jest całe mnóstwo i nawet najmądrzejszy czytelnik znajdzie tu takie, na które wcześniej nie znał odpowiedzi.
W tym roku pokazałam Wam już wiele inspiracji prezentowych. Książka Doroty Sumińskiej jest kolejną z nich. Ciekawe pytania, interesujące odpowiedzi, świetne ilustracje. Fantastyczny prezent do domowej, przedszkolnej i szkolnej biblioteki. Można ją czytać samodzielnie albo w grupie, po cichu albo głośno. W każdej sytuacji jej lektura sprawia taką samą przyjemność. Dlaczego? Ponieważ jest to dobra książka. Jej ogromnym atutem jest również to, że nie trzeba czytać jej od razu w całości. Można wybierać pytania zdając się na los i po prostu otwierając książkę na przypadkowej stronie. Można czytać od deski do deski. Można przerywać i wracać. Zawsze będzie się ją czytać tak samo dobrze!

Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie 
sekrety ludzi i zwierząt
Dorota Sumińska
ilustracje Joanna Żero
Wydawnictwo Literackie 2019


Komentarze

 1. Dlaczego - to pytanie niewyczerpane 😉. Na każdą odpowiedź może paść ponownie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieciaki lubią zadawać to pytanie, więc pozycja w punkt.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna sprawa dla małych odkrywców

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna książeczka! Idealna na świąteczny prezent:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzieciaki lubią zadawać to pytanie

  OdpowiedzUsuń
 6. O, bardzo interesująca propozycja!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlaczego to niekończąca się historia :) Mnie czasem brakuje już pomysłów, jak odpowiadać na to pytanie, przyda się pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 8. To jedna z bardzo częstych dziecięcych pytań - więc naprawdę warto przygotować się do tego, by na nie sensownie odpowiedzieć. A to dotyczące złego dotyku - niestety szczególnie istotne w dzisiejszym świecie...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzieciaki są mistrzami w zadawaniu pytan

  OdpowiedzUsuń
 10. Książeczka prezentuje się bardzo przyjemnie, naprawdę takie lubimy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz