"Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia" (Wydawnictwo Naukowe PWN)

Mogłoby się wydawać, że samodzielnie czytające dzieci nie zadają zbyt wielu pytań. Odpowiedzi na wszystkie interesujące go tematy mogą znaleźć w książkach albo internecie. Potrzeba artykułowania pytań na głos mogłaby być mniejsza. A jednak nie! Czytająca samodzielnie Tosia pyta coraz więcej. O co najczęściej? O kwestie językowe!


Frazeologizmy, przysłowia i trudne wyrazy! Tosia pyta o wszystkie, których nie rozumie. A ja wytrwale wszystkie jej tłumaczę. W końcu im więcej słów będzie znała, tym lepiej dla niej. Dlatego zaklaskałam w ręce z radości, kiedy dowiedziałam się o książce Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia. Nie jest to największa książka w naszej biblioteczce, bo rozmiarem przypomina szkolny zeszyt. Ale wiedzy znajdziemy tam więcej niż na kartach wielu innych, znacznie grubszych książek.


Na początku czytelnicy dowiadują się czym są związki frazeologiczne i przysłowia. W codziennych rozmowach używamy ich dość często, pochodzenia wielu z nich nie znamy, a jak udowadnia w swojej książce Anna Kamińska-Mieszkowska pochylić się nad nimi warto! Z tej książki dowiemy się między innymi, co znaczy mieć coś na końcu języka albo stawać okoniem. To tu należy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego mówimy, że ktoś ma gęsią skórkę. Dlaczego zjadamy z kimś beczkę soli i zabijamy komuś ćwieka. Poznamy znacznie jeszcze kilkudziesięciu innych związków frazeologicznych. Znalazły się wśród nich te bardzo popularne i te, które słyszymy znacznie rzadziej. Każdy z nich ma jednak bardzo ciekawą historię i dlatego trafił do tej książki. Każdy został w interesujący sposób opisany i uzupełniony ciekawym, bardzo życiowym przykładem. Dzięki temu nawet te, których dzieci wcześniej nie słyszały, od razu stają im się bliższe.

Podobnie jest z przysłowiami. Ich również do książki trafiło wiele. Wśród nich znalazły się te doskonale znane, jak na przykład "Na złodzieju czapka gore" i "Szewc bez butów chodzi". Obok nich są te, których być może wcześniej młody czytelnik nie słyszał. Mi przysłowie "Małpa zawsze będzie małpą, choćby i w jedwabiu" chyba nigdy nie obiło się o uszy. Czytanie tej książki okazało się więc lekcją nie tylko dla Tosi, ale również dla mnie.


Zachwyciła mnie ta książka. Jako magister filologii polskiej każdą taką publikację przyjmuję z otwartymi ramionami. Tak było z wydaną kilka lat temu (również przez PWN) książką Agaty Hąci Co robi język za zębami? (KLIK). Tak było i teraz. Książka o przysłowiach i frazeologizmach napisana specjalnie z myślą o dzieciach, powinna znaleźć się w każdym domu. Czyta się ją z przyjemnością, a zdobytą wiedzę utrwalić można dzięki zawartym w książce ćwiczeniom. To świetne rozwiązanie i szansa na dodatkową zabawę z tą wyjątkową książką. Nie tylko pod względem treści, ale również formy. Bo Na końcu języka to prawdziwa perełka także w warstwie graficznej. Ilustracje uzupełniające tę książkę są przepiękne i trudno nie ulec ich urokowi. Nie ma zresztą takiej potrzeby, bo tę książkę przeczytać naprawdę warto. Choć nie, lepiej powiedzieć, że tę książkę przeczytać po prostu trzeba!Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia
Anna Kamińska-Mieszkowska
Wydawnictwo Naukowe PWN 2019

Komentarze

 1. To prawda. Dzieci mają więcej pytań po czytaniu książek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja już sama okładka zachęca!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie, że im więcej dzieciaki wiedzą tym więcej pytają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna książka dla najmłodszych. Dzieci powinny czytać takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka. Pamiętam, jak pracowałam w szkole, wytłumaczenie dzieciom czym są związki frazeologiczne i skąd się wzięły w łatwy i przystępny sposób, to było nie lada wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Propozycja bardzo ciekawa, moja córka jeszcze nie potrafi czytać, ale znając jej ciekawość, pytaniom nie będzie końca ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super, dokupie dla syna do prezentu 💜

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądra książka. Jeszcze nie dla mojego synka na tym etapie wiekowym.

  OdpowiedzUsuń
 9. O tak niektóre powiedzenia potrafią przyprawić dzieci o zawrót głowy ;) Super książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasami można naprawdę się pogubić w tych wszystkich związkach i powiedzeniach - więc dobrze, że ktoś pomyślał o stworzeniu takiego obrazowego, przejrzystego przewodnika :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam że kiedyś nie wiedziała jak to wytłumaczyć przystępnie dziecku, z tą książką dala bym radę

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz