"Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

W minioną niedzielę na dobre rozpoczęliśmy przygotowania do Bożego Narodzenia. Rozpoczął się adwent, rozpoczął się grudzień, a ja zrobiłam pierwszą turę pierogów. Nic z nich oczywiście nie zostało, więc traktuję to jako rozgrzewkę przez wigilijnym gotowaniem. Wraz z początkiem grudnia na honorowe miejsce trafiły książki o tematyce świątecznej. Mamy ich sporą kolekcję, więc nie szalejemy z kolejnymi zakupami. Jednak w tym roku ukazała się książka, którą po prostu musiałyśmy mieć!


Idą święta Moniki Utnik-Strugały to prawdziwy leksykon adwentu i Bożego Narodzenia. Niemal czterdzieści haseł przeprowadza czytelników przez okres przedświątecznego oczekiwania, wigilijny stół aż do dnia Trzech Króli. Hasła dotyczą nie tylko polskich tradycji świątecznych, ale również tych, które pielęgnowane są w innych krajach. Dlatego obok dobrze znanych nam wszystkim rorat i dań wigilijnych, znajdziemy tu historię julbocka, czyli słomianego konia, którego możemy kupić w pewnym bardzo znanym szwedzkim sklepie z meblami. Trafimy tu również na opis obchodzonego w Skandynawii wspomnienia świętej Łucji. Nie zabrakło miejsca na opis, coraz popularniejszych w Polsce, jarmarków bożonarodzeniowych. Z tej książki dowiemy się, w jaki sposób do naszych domów trafiły choinki i dlaczego wieszamy na nich bombki. Poznamy historię bożonarodzeniowych szopek, które podziwiamy we wszystkich kościołach. Przeczytamy rozdział o świątecznych loteriach odbywających się w różnych krajach i o przesądach związanych zwłaszcza ze świątecznym jedzeniem. Są w tej książce również zwierzęta mówiące ludzkim głosem i kojarzący się wszystkim z Bożym Narodzeniem Dziadek do orzechów. A to tylko część tego, co w Idą święta znajdziecie. 

To prawdziwa kopalnia wiedzy, doskonała lektura na przedświąteczny czas. Warto w tym miesiącu po nią sięgnąć z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że za kilka tygodni święta i warto się do nich dobrze przygotować i wiedzieć, co i dlaczego świętujemy. Równie istotna jest tu również inna kwestia. Ta książka da Wam wytchnienie w tym szalonym okresie roku. Tracimy głowę w galeriach handlowych, spędzamy godziny przy garnkach. A tak naprawdę święta odbędą się i bez prezentów, i bez wymyślnych potraw. Najważniejsza i tak jest panująca wśród nas atmosfera i nasze nastawienie do tych dni. Dzięki książce Idą święta możemy na Boże Narodzenie spojrzeć inaczej niż do tej pory. Możemy się tym czasem naprawdę cieszyć. A sama książka może być pięknym prezentem gwiazdkowym. Ona kipi świąteczną atmosferą zarówno w warstwie tekstowej, jak i graficznej. O tę zadbała Ewa Poklewska-Koziełło, która swoimi ilustracjami nadała tej książce niepowtarzalny rys. I w ten sposób do naszych świątecznych lektur obowiązkowych dołączyła nowa książka. Wam też ją gorąco polecamy!


Wpis powstał w ramach cyklu Wspólne blogowanie przy choince. Do udziału zaprosiła mnie Paulina z bloga Oli Loli New Life. Od 1 do 24 grudnia blogerki tworzą piękne świąteczne wpisy. One, podobnie, jak książka, którą pokazałam Wam dziś pomogą Wam lepiej przygotować się na święta!Idą święta. O Bożym Narodzeniu,
Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Monika Ulnik-Strugała
ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło
Nasza Księgarnia 2019

Komentarze

 1. Bardzo chciała ją przeczytać, ale w mojej księgarni już nie było, teraz wiem, że muszę wznowić poszukiwania 🤔

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się nad jej zakupem. Kurczaki może jeszcze się skuszę. Jestem zakupoholiczką książkową.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałam kupić tę książkę, no całym sercem i duszą swoją. Co z tego skoro towar niedostępny:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Takiej książki właśnie szukałam, bo historie o świętach to jedno, ale poznwanie tradycji też jest ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy kilka książek świątecznych, ale tej nie znam, wygląda ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna, wprowadzająca klimat publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna książka, klimatyczna i świąteczna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajna książka, właśnie czegoś takiego szukałam. Widzę dużo ciekawostek i informacji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Też mamy u siebie tę książkę, jest cudowna! Można dowiedzieć się z niej naprawdę mnóstwa nowych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To naprawdę wyjątkowa książka!

  OdpowiedzUsuń
 11. Książeczka bardzo ciekawa i oczywiście adekwatna do pory roku :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mamy tę książkę. Nie mogło jej zabraknąć. Grudzień to wspaniały czas. A przygotowanie do świąt zaczynamy właśnie od takich lektur. To wspaniała publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam świąteczne książki w tym okresie.. Waszej propozycji jeszcze nie znam a wydaje się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz