"Flaga na maszt!" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Kilka miesięcy temu Tosia dostała w prezencie grę o państwach świata. Żeby w nią grać konieczna jest znajomość nazw różnych krajów i ich flag. Tosia zna na razie tylko te najbardziej znane i podstawowe. Wiele nazw kojarzy i potrafi wymienić, ale nie umie przypisać im flag. Szybko więc zniechęciła się do gry, która trafiła na półkę. Teraz możemy jej dać drugą szansę. Wszystko za sprawą nowości wydanej przez Dwie Siostry.


Flagi na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata to gratka dla wszystkich ciekawych świata dzieci. Nie znajdziecie tam może wszystkich flag. Żeby tak było książka zamiast stu stron musiałaby mieć pewnie tysiąc. Znajdziecie tu jednak mnóstwo ciekawostek, przydatnych wiadomości i informacji, które mogą przydać się w szkole albo w podróży. Na pierwszych stronach autor tłumaczy skąd w ogóle wzięły się flagi, jak zmieniało się ich przeznaczenie oraz komu i do czego były potrzebne. Kolejne strony to słowniczek, w którym znalazły się słowa z zakresu weksylologii, czyli nauki o flagach. Po tym teoretycznym wstępie wkraczamy w świat flag konkretnych krajów. Podzielono je według znajdujących się na nich charakterystycznych elementów. Są rozdziały o flagach z krzyżami, półksiężycami, gwiazdami i zwierzętami. O flagach, na których występują trzy kolory i tych dwukolorowych. Są flagi dobrze znane, jak kanadyjska, hiszpańska, niemiecka i polska. Nie zabrakło również tych mniej albo zupełnie nieznanych. Na przykład Nauru, Saint Luicii i Eswatinii. Wszystkie piękne i wyjątkowe. Każda kryje w sobie jakieś informacje na temat kraju, do którego należy.
O gwiazdach i pasach z flagi Stanów Zjednoczonych wiemy wszyscy. Trzy białe falujące pasy na fladze Kiribati są dla nasz większą zagadką. Czytelnicy tej książki dowiedzą się również, że pięć ząbków na fladze Bahrajnu symbolizuje pięć filarów islamu. Poznają także znaczenie każdego z trzech kolorów z flagi Tajlandii oraz wszystkich symboli znajdujących się na fladze Mongolii. Bardzo ciekawą lekturą są opisy ewolucji flag niektórych krajów. Ich symbole narodowe zmieniały się w zależności od sytuacji historycznej danego państwa.
Każda strona tej książki to nowe interesujące informacje. Myślę, że podobnie jak my, Wy również wielu rzeczy nie wiedzieliście. Flaga na maszt! budzi i jednocześnie zaspokaja ciekawość. To świetna lektura dla małych podróżników, ciekawych świata maluchów, miłośników historii i geografii. Każdy znajdzie tu informacje ważne dla siebie. Każdy dowie się czegoś nowego. Takiej książki jeszcze nie było. Ogromnie cieszę się, że się ukazała i, że trafiła w nasze ręce. Odbyłyśmy dzięki niej daleką i wspaniałą podróż w naprawdę odległe zakątki świata. Jeśli i Wy macie ochotę na podobną wyprawę, ta książka będzie dla Was najlepszym przewodnikiem.
Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata
Robert G. Fresson
tłumaczenie Wojtek Cajgner
Dwie Siostry 2020

Komentarze

 1. O rany jaka świetna książka! Aż muszę się zainteresować i zamówić na jakiś prezent xd Przypomniał mi się "fun with flags" z The Big Bang Theory :D

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo lubię takie książki, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o świecie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainspirowałaś mnie, żeby właśnie tę książkę kupić dla moich huncwotów. Bardzo nam się przyda, a moja córka bardzo interesuje się flagami. Sama kilku rzeczy chętnie bym się dowiedziała i sprawdzę, czy o fladze Mongolii mówią dobrze :P To na pewno coś dla nas, zatem bardzo dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przyjemna pozycja, lubimy takie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna książeczka. Dzieci czasami zasypują nas pytaniami, a ja z flag nie jestem ekspertem. Flaga na maszt bardzo by mi pomogła

  OdpowiedzUsuń
 6. O, świetnie wygląda, zastanawiam się, czy zainteresuje dziesięciolatka?

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka razy ta książka rzuciła mi się w oczy on-line, muszę ją obejrzeć na żywo i pewnie kupić :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz