"Young Power!" (Znak Emotikon)

Każdy rodzic chce inspirować swoje dziecko do robienia rzeczy wyjątkowych, ciekawych, wartościowych. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko, kiedy dorośnie, odważnie patrzyło w przyszłość, nie bało się nowych wyzwań, było gotowe robić rzeczy wielkie. Właśnie dlatego tak chętnie sięgamy po biografie sławnych ludzi. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele, pisanych specjalnie dla dzieci, biografii sławnych ludzi. Mam ich w naszej biblioteczce całkiem sporo i chętnie po nie sięgamy. Każda z nich to nie tylko lekcja życia, nauka radzenia sobie z kłopotami, to również lekcja historii. Często historii bardzo odległej. Znacznie mniej jest opowieści o ludziach, którzy żyją współcześnie. Takich, których dzieci mogą znać na przykład z mediów (wyjątek stanowią tu książki o sportowcach). Takich, z którymi łatwo byłoby im się zidentyfikować. Brakuje, ale nie oznacza, że takich książek nie ma! Taką książkę wydało niedawno wydawnictwo Znak.


Na tle wszystkich innych wyróżniają ją bohaterowie. Jak głosi podtytuł znajdziemy w tej książce 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat. Bohaterowie Young Power! są naprawdę młodzi. Pierwsze jej przeglądanie wzbudziło we mnie niemałe przerażenie. Znalazłam tam między innymi historie osób urodzonych w 2005, 2007 albo 2010. Poczułam się stara, bo kiedy te dzieci się rodziły ja byłam już osobą dorosłą. Na szczęście tę książkę przeglądała i czytała ze mną Tosia, która jest w grupie docelowych odbiorców tej publikacji. Bohaterowie wybrani przez Justynę Suchecką to niemal jej rówieśnicy. Dlaczego więc ona nie miałaby, jak Justyna Jaworska zachwycać wszystkich swoimi umiejętnościami matematycznymi? Dlaczego nie mogłaby, jak Zuzanna Kuffel, mimo młodego wieku, rozwijać karierę dziennikarską? Czy nie mogłaby, jak najmłodsza bohaterka tej książki (zaledwie rok starsza od Tosi) Maja Mulak, nieść pomoc dzikim zwierzętom? Mogłaby również, idąc w ślady Tymona Radzika, skierować swoje zainteresowania w stronę prawa albo kontynuując drogę Szymona Ziemnickiego robić akrobacje jeżdżąc na rolkach.Mogłaby wszystko. Warunek jest jeden, musi tego chcieć! Rozwijać swoją pasję (albo swoje pasje). Ciężko pracować, czytać, ćwiczyć, myśleć o rzeczach ważnych i najważniejszych. To właśnie robili (i robią) bohaterowie książki Justyny Sucheckiej. Książki absolutnie wyjątkowej i niezwykłej. Inspirującej wszystkich czytelników. Nawet tych całkiem dorosłych. Bohaterowie Young Power! robią rzeczy, o których wielu boi się nawet pomyśleć. Oni nie tylko się nie boją, oni to robią. Jedni rozwijają swoje talenty i dają radość swoim fanom, jak śpiewająca Viki Gabor i grająca w tenisa Iga Świątek. Inni robią coś dla dobra ogółu, jak troje nastolatków z Torunia, którym spokoju nie dawały wyrzucane do mórz i oceanów leki. Ta książka to kopalnia pomysłów i inspiracji. Każdy po jej przeczytaniu będzie miał ochotę działać, robić coś dla innych albo dla siebie (bo w tym przecież nie ma niczego złego). Wszystkich powinna zachęcić do szukania pomysłu na życie. Uważam, że Young Power! to lektura obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Ciekawa, mądra, bardzo oryginalna. Wciągnie nie tylko miłośników czytania. Może być niebanalnym prezentem, oryginalną nagrodą (na przykład na zakończenie roku szkolnego). Nie zaszkodzi także podarować ją bliskiemu nam dziecku zupełnie bez okazji. To taka książka, którą w domowej biblioteczce po prostu powinno się mieć!


Young Power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat
Justyna Suchecka
Znak Emotikon 2020


Komentarze

 1. Oby więcej takich książek. Młodzi naprawdę moga wiele i nie należy podcinać im skrzydeł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja dla mlodych ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo motywujące historię dla naszych dzieci 💕

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam tą książkę i potwierdzam - jest świetna dla każdego, dzieci i dorosłych!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przejrzałam Twoje zdjęcia i nie znam żadnego bohatera tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa propozycja, chociaż przyznam, że raczej bym nie sięgnęła, może moja córka, kiedy trochę podrośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię książki, które opowiadają o autentycznych ludziach, którzy mogą być wzorem dla mnie i dzieci. Ciekawa propozycja!

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie książki są niezwykle inspirujące. Tej nie czytałam, ale jedną z dających mi motywację do działania jest autobiografia Misty Copeland, pierwszej czarnoskórej primabaleriny w American Ballet Theater. I która zaczęła przygodę z tańcem, kiedy większość ludzi uważała, że jest już za duża na bycie profesjonalną tancerką. Nie jest to książka dla dzieci, ale może jak będzie starsza? Albo dla mamy? Serdecznie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki o osobach, które są młode i zyją współcześnie to świetna dawka motywacji i inspiracji dla dziecka :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz