"Kiedy nie możemy się przytulić" (Wydawnictwo Mamania)

Pamiętacie jeszcze, co działo się w marcu tego roku? Jak bardzo zmieniło się nasze życie? Jak mocno musieliśmy wszystko przeorganizować? Ja coraz częściej mam wrażenie, że już nie pamiętamy. Jakieś ograniczenia niby wciąż obowiązują, ale ludzie coraz rzadziej ich przestrzegają i wszystko, znacznie szybciej niż mogliśmy podejrzewać, wraca do normy. A jeszcze niedawno wszystko było inaczej. Nie odwiedzaliśmy bliskich, nie chodziliśmy na zakupy. Przestaliśmy jeździć nie tylko po świecie, ale również po najbliższej okolicy. Przestaliśmy się przytulać. Nie mogliśmy tego robić, jeśli chcieliśmy chronić naszych bliskich.


Bohaterowie książki Eoin McLaughlin też nie mogli się przytulać. Mieli pełną świadomość, że w ten sposób okazują sobie uczucia. Niestety, musieli znaleźć inne sposoby, bo tego najprostszego nie mogli wykorzystać. Dlatego zaczęli do siebie machać i obdarzać się uśmiechami. Robili zabawne miny, które wywoływały uśmiech na twarzy przyjaciela. Śpiewali dla siebie, wysyłali sobie buziaki, malowali obrazki. Robili naprawdę wiele, żeby żaden z nich nie poczuł się niekochany. I nie czuł, bo okazywanie sobie uczuć to nie tylko przytulanie. Nie trzeba być bardzo blisko siebie, nie trzeba być razem, żeby być czyimś przyjacielem, żeby dawać komuś radość, spokój i szczęście.

Zakończenie roku szkolnego często oznacza zmiany. Przeprowadzamy się, nasze dzieci zmieniają szkoły albo przedszkola. Czasem na końcu pewnego etapu edukacji rozchodzą się drogi naszych dzieci i ich najlepszych koleżanek i kolegów. Czy da się je utrzymać? Czy pójście do innych szkół oznacza ich definitywne zakończenie? Bywa różnie. Żeby przyjaźnić się na odległość trzeba przyjaźń bardzo szanować i każdego dnia troszczyć się o jej rozwój. Ta książka tego uczy, pokazuje jak być razem, kiedy nie można być blisko. Żółw i Jeż co prawda się widzieli, ale ich przygody i sposoby na utrzymanie przyjaźni, można przełożyć na własne życie. Ta książka to doskonały prezent dla wszystkich dzieci, które dotknęła rozłąka z przyjacielem. Będzie to jednak dobra i wartościowa lektura dla tych, którzy na razie tego nie doświadczyli. Jeż i Żółw dają piękny przykład i warto ich naśladować!

Kiedy nie możemy się przytulić
Eoin McLaughlin
ilustracje Polly Dunbar
tłumaczenie Zofia Raczek
Mamania 2020


Komentarze

 1. Przesympatyczna szata graficzna książki, natychmiast zwraca uwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniale się ta książeczka zapowiada, na pewno będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wydana, bardzo wartościowa książeczka dla dzieci. Chętnie poznam ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda na ciekawą oraz śliczną książeczkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam tą książkę na Twoim fanpage'u i zapisałam sobie jej tytuł

  OdpowiedzUsuń
 6. ale super książka, na pewno muszę po nią sięgnąć i przeczytać, najlepiej od razu parę razy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie wydana i w dodatku porusza teraz temat który dziwi jednak większość dzieci

  OdpowiedzUsuń
 8. To ciekawa obserwacja, którą podzielam. Staliśmy się nieco bardziej oschli, nie okazujemy sobie tak czułości. W moim otoczeniu to pozostało. Nadal zbijamy piątki łokciami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Koniecznie mojej chrześnicy muszę sprezentować tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz