"Ocieplenie klimatu" (Wydawnictwo BABARYBA)

O tym, że nasz klimat się ociepla wiemy od dawna. Pamiętam jak w podstawówce uczyliśmy się o dziurze ozonowej i negatywnym wpływie człowieka na naszą planetę. Wydawało mi się wtedy, że mamy moc to wszystko zatrzymać, że robiąc jedne rzeczy, a unikając innych, pomożemy Ziemi. To było w połowie lat 90. XX wieku. Dziś nie jestem już taka pewna swojej mocy sprawczej.


Patrzę na pojemniki do segregacji odpadów. Widzę kartony w kubłach na plastik, puszki po farbie w pojemnikach na papier i wielkie kawałki styropianu upchnięte w koszu na odpady zmieszane. Widzę ludzi podjeżdżających kilkaset metrów samochodem do sklepu po bułki i dzieci podwożone do szkoły na sąsiednią ulicę. Patrzę i w mojej głowie rodzi się pytanie, czy tak to powinno wyglądać. Oczywiście, że nie. Robimy wiele, żeby zaszkodzić naszej planecie. A potem narzekamy, że zimą nie ma śniegu. Możemy zrzucać odpowiedzialność na rządy różnych krajów i nasze pretensje będą słuszne. W końcu to politycy podejmują ważne dla naszego świata decyzje. Również te, które dotyczą klimatu.
Za dwadzieścia, a może za trzydzieści lat nasze dzieci zostaną politykami. Wtedy to oni będą o wszystkim decydować. Dlatego od najmłodszych lat warto zapoznawać je z problemami, z jakimi boryka się nasz świat. Jednym z najważniejszych jest ekologia. Pomocą przy takich rozmowach może być nowa książka wydana przez BABARYBĘ. Ocieplenie klimatu wprowadza dzieci w świat ekologii i dbania o środowisko. Strona po stronę twórcy tej książki tłumaczą dzieciom, czym jest ocieplenie klimatu i dlaczego jest dla nas tak bardzo niebezpieczne. Niemal każdego dnia widzimy skutki wzrastającej na Ziemi temperatury. Minionej zimy w naszym rejonie ani razu nie spadł śnieg. Każde kolejne lato jest coraz cieplejsze. Znikają przejściowe pory roku. W Ociepleniu klimatu znajdziecie odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Są strony o efekcie cieplarnianym, skutkach ubocznych produkcji energii i ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Poruszony został problem wzrastającego poziomu mórz i oceanów, niszczeniu lasów i topnieniu lodów. Każda strona tej książki to kopalnia informacji.Niestety, wnioski po lekturze Ocieplenia klimatu nie napawają optymizmem. Jest źle, a może być jeszcze gorzej. Musimy coś zrobić. Małymi kroczkami dążyć do poprawy sytuacji klimatycznej na świecie. Dlatego tak ważne jest edukowanie dzieci. Ta książka będzie pomocą i przewodnikiem dla całych rodzin, które chcą zatroszczyć się o świat, w którym żyjemy.
Ocieplenie klimatu. 
Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?
Kristina Scharmacher-Schreiber
ilustracje Stephanie Marian
tłumaczenie Katarzyna Łakomik
BABARYBA 2020

 

Komentarze

 1. Piękna i bardzo wartościowa lektura z dużą dawką ważnej wiedzy. Bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama z chęcią zapoznałabym się z tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książka, podobaja mj się te rysunki, taka kolorowa.
  Niestety z roku na rok klimat coraz bardziej się zmienia :(

  OdpowiedzUsuń
 4. My musimy zapatrzeć się w nowości książkowe także dziękuję za propozycję- wydaje się być idealna dla moich dziewczyn :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ważny temat, cieszę się, że powstaje tyle publikacji o nim dla dzieci. Oni mają szansę coś zmienić

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie, że na rynku pojawiają się kolejne publikacje na ten temat. Szkoda, że dorośli zapominają dawać dobry przykład....

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa propozycja dla najmłodszych!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książka, na. Pewno otwierająca ludziom oczy na zmiany klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mądra książka, z której można dowiedzieć się wielu rzeczy. Uważam, że dbanie o naszą planetę jest niezwykle istotne i każdy z nas powinien mieć to na uwadze. Czasami nawet małe kroki, takie jak segregacja śmieci potrafią dużo zmienić. Co więcej, obecnie na rynku można znaleźć wiele ekologicznych produktów, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz