"Święta królowa Jadwiga" (Wydawnictwo Święty Wojciech)

Książki Elizy Piotrowskiej znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Jej wierszowane opowieści o słynnych ludziach, miastach budzą zainteresowanie i szybko zyskują sympatię małych czytelników. Jedną z najbardziej znanych serii autorstwa Elizy Piotrowskiej są "Święci uśmiechnięci", dzięki której dzieci miały szansę poznać między innymi "prawdziwego" świętego Mikołaja, świętego Franciszka, a teraz także świętą królową Jadwigę.


Wierszowana biografia tej ostatniej bardzo nas ucieszyła, bo postać królowej Jadwigi często przewija się w naszych rozmowach. Ta książka dała Tosi szansę poznać ją jeszcze bliżej i lepiej. Eliza Piotrowska opowiada o rodzicach Jadwigi i rozczarowaniu, którego doznawał jej ojciec, kiedy na świat przychodziły jego kolejne córki. Ludwik Węgierski potrzebował syna, żeby móc komuś przekazać koronę. Dziewczynki, choć miały wszystko, co niezbędne do szczęścia, były mądre i  ciekawe świata, nie miały szans na samodzielne rządy. Małą, zaledwie czteroletnią, Jadwigę zaręczono z księciem austriackim Wilhelmem. Dziewczynka wyjechała do Wiednia, gdzie uczyła się etykiety, śpiewu, tańca i języków. Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze i po osiągnięciu odpowiedniego wieku Jadwiga i Wilhelm zostaną małżeństwem. Jednak w ich los, po raz kolejny, wmieszała się wielka polityka. Dziewczynka musiała opuścić Wiedeń i przeprowadzić się do Krakowa. Tam czekał na nią tron i korona. Jadwiga została królem Polski, a po kilku latach żoną Władysława Jagiełły. Jej współcześni traktowali ją jako mądrą i dobrą władczynię. Panującą, niestety, zbyt krótko.
 

Czy dziś pamiętamy o pierwszej kobiecie zasiadającej na polskim tronie? Imię Jadwigi na pewno znane jest wszystkim, o jej życiu wiemy zapewne nieco mniej. Dobrze, że powstała ta książka, bo daje ona szansę na uzupełnienie braków w edukacji. Dzieciom wierszowana opowieść o ich rówieśniczce, która została królem na pewno się spodoba. W tej kwestii pewnie nie pójdą w jej ślady, bo czasy mamy zupełnie inne, ale nie trzeba być ani królem, ani królową, żeby być dobrym człowiekiem, pomagać innym. Żeby godzić skłóconych i otworzyć się na biedniejszych od nas. Bohaterka książki Elizy Piotrowskiej tego właśnie uczy. Dlatego może być dla nich wzorem do naśladowania i inspiracją do działania.
  
 Święta królowa Jadwiga

Eliza Piotrowska

Wydawnictwo Święty Wojciech 2020


Komentarze

 1. bardzo podobają mi się ilustracje, o dziwo historia jest mi mniej znana, ale dzięki temu jeszcze bardziej ciekawa :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca książka. Bardzo chciałabym ją poznać. Swego czasu czytałam poczet królów i książąt polskich. Była tam też część poświęcona Królowej Jadwidze.Tę publikację chętnie poznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zet właśnie na historii zaczął omawianie władców. Będzie jak znalazł.

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo to idealna propozycja dla moich córek, uwielbiamy takie klimaty . Piękne ilustracje!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa pozycja książkowa, ładnie i kolorowo wydana. Cieszę się, że jest książka o tak mądrej i ważnej kobiecie w historii Polski

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz