"Bliźnięta" (Wydawnictwo Adamada)

Myślę, że każdy spotkał ich na swojej drodze. Może ktoś z Was sam należy do tego zacnego grona. Może ktoś jest ich rodzicem, bratem, kuzynką albo przyjacielem. Może chodził albo chodzi z nimi do klasy. Bo choć są wyjątkowi, to również coraz bardziej popularni i dużo częściej niż kiedyś, pojawiają się na świecie. Domyślacie się o kim mowa? O bliźniętach. Ta książka poświęcona jest właśnie im!


Bohaterami są chłopak i dziewczyna. Ola i Witek. Nie są rodzeństwem, ale każdy z nich rodzeństwo ma. Ola siostrę bliźniaczkę Elę, a Witek brata bliźniaka Antka. Już w swoich pierwszych wypowiedziach wskazują zalety i wady. Mogą wymieniać się ubraniami, mogliby pomóc sobie w przypadku bardzo ciężkiej choroby. Niestety, są często myleni z siostrą albo bratem. Narzekają, że ludzie bardzo często ich mylą albo odróżniają tylko po elementach garderoby. Te stwierdzenia nie są niczym zaskakującym. Tak chyba każdy z nas wyobraża sobie posiadanie bliźniaka. Już na następnej stronie przeczytacie zdanie: "Każdy chce być niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju". Jak to się dzieje, że czasem zamiast jednego dziecka rodzi się dwoje? Ta książka odpowiada na to i wiele innych pytań. Na przykład, dlaczego czasem rodzą się bliźnięta łudząco do siebie podobne, a czasem takie, które różnią się płcią i wyglądem. Autorzy odnoszą się do krążącej po świecie opinii o tym, że bliźnięta zawsze czują tak samo i wiedzą, kiedy któremuś z nich dzieje się coś złego. Zdradzają, czy zwierzęta mogą się mieć brata bliźniaka i opisują życie dorosłych bliźniąt w świecie ludzi. Przytaczają liczne przykłady, które pozwalają czytelnikom lepiej zrozumieć świat bliźniąt, poznać ich radości i smutki. Ani jednych, ani drugich nie brakuje, co czyni tę książkę jeszcze bardziej interesującą. Ostatnie rozdziały poświęcono słynnym bliźniętom. Tym, które odegrały ważną rolę w historii, tym, które możemy znać z ekranów lub sceny albo z kart książek, które lubimy czytać. Okazuje się, że w każdej sferze życia znajdziemy ich całkiem sporo.
 

Kto jest adresatem tej książki? Bliźnięta? Ich rodzice? A może ci, którzy na bliźnięta dopiero czekają? Moim zdaniem ta książka to lektura dla wszystkich ciekawych świata. Dla tych, którzy lubią zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Książka Pawła i Piotra Sitkiewiczów ciekawość zaspokaja. Jej autorzy to również bliźniacy, więc kto jak kto, ale oni o życiu bliźniąt wiedzą (chyba wszystko), są więc wymarzonymi i najlepszymi możliwi autorami tego typu publikacji. Pewnie dlatego czyta się ją tak dobrze. Ogrom informacji, jakie przekazują czytelnikom, nie przytłacza, ale inspiruje i zaspokaja ciekawość. Przy czytaniu poszczególnych rozdziałów w naszych głowach rodziły się kolejne pytania, na które odpowiedzi znajdywałyśmy na następnych stronach. Odnosiłyśmy wrażenie, że autorzy czytali w naszych myślach i odpowiadają na pytania, które nie zostały jeszcze zadane. Na wszystkie znalazłyśmy odpowiedź. Dzięki tej książce poznałyśmy świat zupełnie dla nas nieznany, a niesamowicie ciekawy. Jeśli i Wy macie ochotę poznać bliźnięta lepiej, to właśnie Bliźnięta Wam polecamy!
  
Bliźnięta

Paweł i Piotr Sitkiewicz

ilustracje Patryk Mogilnicki

ADAMADA 2020Komentarze

 1. Interesujący opis ksiązki. Piękne, proste ilustracje, a zarazem wymowne. Myślę, że warte przeczytania z dzieckiem Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam mamę, która jest bliźniaczką. I jak o tym się dowiedziałam, to zaczęłam zgłębiać to. Myślę, że gdybym była dzieckiem, chętnie sięgnęłabym po tę książkę. Muszę też dodać, że książka ta ma bardzo ładne rysunki. Brawo dla Wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka godna uwagi! Niszowy temat i oryginalne ilustracje to z pewnością pobudzą młodego czytelnika do myślenia 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet nie wiedziałam, że tyle ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o bliźniętach! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Graficznie tak dziwna,że aż mi się podoba - a zagadnienie bliżniąt ostatnio bardzo nurtuje naszego Bąbla :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat w sumie nieznany w naszej rodzinie, oraz w naszym otoczeniu. Syn na razie nie pyta o bliźniaki. Książka wygląda ciekawie pod względem tematycznym i graficznym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zet uwielbia takie książki potem ciągle zaskakuje wszystkich niesamowitymi ciekawostkami <3

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz