"Nieja i ja" (Wydawnictwo BIS)

Do niedawna nie umiałam słuchać audiobooków. Dziś nadal nie jestem ich zagorzałą fanką, ale umiem wysłuchać interesującej mnie historii od początku. Duża w tym zasługa Tosi, bo ona audiobooki uwielbia. Co prawda, tych ukochanych może słuchać niemal bez przerwy, ale skoro lubi, to nikt z nas nie będzie jej przecież tego zakazywał. Ostatnio, wśród tych najchętniej słuchanych, prym wiódł audiobook z wydawnictwa BIS.

 

Książkę Antoniny Kasprzak Nieja i ja widziałam wielokrotnie. Zawsze jednak wydawało mi się, że Tosia jest na nią jeszcze za mała. Dlaczego? Nie pytajcie, bo sama nie znam odpowiedzi. Wbiłam sobie do głowy i koniec. Na szczęście tym po jakimś czasie przeczytałam opis tej książki nieco dokładniej. Ponieważ akurat szukałyśmy nowych audiobooków do słuchania wieczorami, padło właśnie na tę historię, bo i ona w formie audiobooka została wydana. 

 
O czym w końcu opowiada ta książka? Otóż, nie jest to opowieść, której dzieci czytać (albo słuchać) nie powinny. Główną bohaterką jest Irenka. Od czasu rozwodu rodziców dziewczynka mieszka razem z mamą w starym i zaniedbanym domu należącym do jej babci. Nie czuje się tam szczęśliwa. Dokucza jej przede wszystkim samotność, nie ma przyjaciółki, nie ma rodzeństwa, mama dużo czasu spędza w pracy, babcia wyjechała do sanatorium. W tym trudnym dla Irenki czasie w jej domu pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że jest historykiem i antykwariuszem. Pan Panek, bo tak ów mężczyzna się nazywa, jest podobno w trakcie pisania książki poświęconej dzielnicy, w której mieszka Irenka. Dlatego nawiązuje kontakt z mamą dziewczynki i zaczyna się z nią regularnie spotykać. Zawsze przyjeżdża z rówieśnikiem Irenki - Frankiem. Dziewczynka i chłopiec pokonują początkową wzajemną niechęć i zaprzyjaźniają się. Ta przyjaźń bardzo im się przyda, bo zamiary pana Panka okażą się nie do końca czyste i szlachetne. W tle będzie skarb, przedwojenna wyprawa w Himalaje i rodzinne sekrety. Czy Irence uda się je wszystkie odkryć? Jeśli odpowiednio wykorzysta oferowaną jej pomoc, na pewno. Tę dostanie nie tylko od Franka. Udzieli jej Irence również Nieja, maleńka osóbka z innego wymiaru, miłośniczka musztardy, która dobrze wie, co się działo w tym domu kilkadziesiąt lat temu.

 
Brzmi ciekawie? Myślę, że tak. Mnie ta historia wciągnęła tak bardzo, że oderwałam się od innych zajęć i skupiłam się wyłącznie na słuchaniu. Tosia wysłuchała tej historii kilkadziesiąt razy i jeszcze się nią nie znudziła. Spodobały jej się przygody Irenki, polubiła Nieję i Franka. Pokochała ich perypetie. Duża w tym zasługa Dominiki Kluźniak, która tę historię czyta. Ani Tosia, ani ja nie wyobrażamy sobie, żeby ktoś inny miał tę historię przedstawić lepiej. Ta wersja jest doskonała. Pełna emocji, humoru, ze świetnie budowanym napięciem. Dla nas jest to to interpretacja doskonała! I w tajemnicy powiem Wam, że Tosi spodobała się ona tak bardzo, że szybko kupowałam jej audiobooka z książką Wiłka smocza dziewczynka (KLIK), czytaną przez tę samą aktorkę!


 Nieja i ja

Antonina Kasprzak

ilustracje Katarzyna Bukiert

czyta Dominika Kluźniak

Wydawnictwo BIS 2020


Komentarze

 1. Do takiego audiobooka to i ja bym się przekonała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi jak ciekawa powieść detektywistyczna, ciekawa jestem jak to się zakończy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może jestem staroświecka, ale jednak zamiast audiobooków wolę książki

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja córka też uwielbia audiobooki, ostatnimi czasy zasłuchuje się w detektywistycznych- na początek seria Klasyka dla dzieci- Sherlock Holmes (studium w szkarłacie i znak czterech - tylko te dwie są póki co na legimi dostępne), ale wg mojej wiedzy jest ich więcej. A od kilku dni słucha z wypiekami na twarzy książek p. Dariusza Rekosza seria Mops, Pinky i ... I znowu wczoraj ściągałam kolejną część bo dwie pierwsze zostały wręcz pochłonięte. Polecam, jeśli Tosia lubi książki kryminale, detektywistyczne.

  OdpowiedzUsuń
 5. W audiobookach uwielbiam skupiać się na emocjach lektora. Przy niektórych tak się wciągnę, że odpływam, ale sa też takie audiobooki, że nie dotrwam do końca.
  Jestem bardzo ciekawa samej historii Nieja i Ja, oraz prezentacji.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz