"Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat" (Wydawnictwo BIS)

To mogła być książka podobna do wielu innych, jakie ukazały się w ostatnim czasie. Kolejna książka opisująca mniej i bardziej znanych ludzi, którzy robili (a często również robią nadal) rzeczy wyjątkowego. Bardzo lubimy tego typu pozycje, bo dają nam szansę na poznania biografii osób mniej znanych, a dla historii równie ważnych. Autorzy tych książek zawsze wybierali inny motyw przewodni. Bohaterów ich książek zawsze łączyło coś innego. Carola Benedetto i Luciana Ciliento postawiły na bohaterki i bohaterów, którzy walczą o środowisko naturalne.

Mogłoby się wydawać, że o życiu w zgodzie z zasadami ekologii wiemy już wszystko. Wiemy, z jakimi problemami boryka się świat i umiemy we własnych gospodarstwach domowych. Są jednak i tacy, którzy nie ograniczyli się do własnych domów, podwórek i osiedli. Znajdziecie w tej książka nazwiska i opowieści o osobach z pierwszych stron gazet. O Grecie Thunberg, o której mówił cały świat. O Emmie Watson, która postanowiła sławę zdobytą na planie filmowym, wykorzystać w słusznym celu i zrobić coś dobrego dla planety. To właśnie ona nagłośniła problem nadprodukcji ubrań i jego wpływ na sytuację planety. Inni, jak Leonardo di Caprio, chcieli uratować miejsca wyjątkowe, które stanowiły ostoję niektórych gatunków roślin i rzadkich gatunków zwierząt. Są w tej książce również ludzie tacy, jak Vandana Shiva, którzy myślą o świecie roślin i o negatywnym wpływie produkcji jedzenia na masową skalę. Bohaterów jest siedemnaścioro i każdy z nich działa w nieco inny sposób. Wszyscy za swój najważniejszy cel uznają dobro planety. Poszczególne rozdziały mają bardzo ciekawą formę. Czytelnicy poznają najpierw dzieciństwo bohaterów i dowiadują się, co sprawiło, że zaczęli więcej myśleć o planecie. To wskazówka dla czytelników, dzięki niej może postanowią sami zacząć działać. Na razie w najbliższym otoczeniu, a kiedyś, kto wie, może sami staną się bohaterami kolejnej takiej książki.

Sporo mówimy o konieczności ochrony naszej planety. Czasem te słowa przeradzają się w czyny. Często, niestety, jest inaczej. Niedokładnie segregujemy śmieci, zostawiamy włączone światło w pokoju, w którym nie przebywamy, kupujemy za dużo ubrań. Niby niewiele, a jednak, jeśli tak robi większa grupa ludzi, to i problem robi się większy. Pokolenie dorosłych przekonać do zmiany zachowania może być trudno, ale dzieci mają wszystko przed sobą. Niedługo to one będą podejmować decyzje dotyczące świata. Ta książka może być dla nich drogowskazem. Dzięki niej wyrosną na mądrych ludzi. A teraz spędzą przy niej miłe chwile. Najlepiej z rodzicami. Bo tę książkę doskonale czyta się w rodzinnym gronie. Jest ciekawie napisana, a do tego świetnie zilustrowana. Portrety bohaterów kolejnych rozdziałów zachwycają. Uwagę zwracają również bardzo małe graficzne elementy rozsiane po całej książce. Ciekawym zabiegiem jest również wyróżnienie w tekście zdań opisujących najważniejsze zmiany, decyzje i wydarzenia z życia bohaterów. Polecam ją Waszej uwadze i jestem pewna, że się nie będziecie rozczarowani.


Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat

Carola Benedetto, Luciana Ciliento

ilustracje Roberta Maddalena Bireau

tłumaczenie Barbara Bardadyn

BIS 2020


Komentarze

 1. Zauważyłam, że ostatnio pojawia się sporo książek związanych z ekologią, przyrodą. To dobrze, bo temat ochrony środowiska jest ważny. Ta pozycja wygląda bardzo ładnie i z pewnością jest wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie wygląda i treści ma pouczające. Warto promować takie książki

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam takie książki, sama zaczytuje się w nich bez reszty, na pewno sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy podobne książki i bardzo je cenię, a moje dzieci chętnie je czytają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na fajna pozycję dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, mam wrażenie, że cała nasza rodzina chętnie się z nią zapozna. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz