"Kwiat paproci" i "Smok wawelski", czyli nowości z serii "Legendy polskie" (Wydawnictwo Mamania)

Może nie powinnam się do tego przyznawać mając w domu prawie dziesięcioletnie dziecko, ale naprawdę czekałyśmy na nowe książki z tej serii. Czym urzekły nas te kartonowe książeczki adresowane do zdecydowanie młodszych czytelników?


Przede wszystkim niebanalnym podejściem do doskonale nam wszystkich znanych legend. W pierwszych czterech tomach, które ukazały się na początku tego roku (KLIK) zaskakiwały nas na każdej stronie. Po dwóch nowych tomach spodziewałyśmy się tego samego i nie jesteśmy zawiedzione. Kwiat paproci zawiera w sobie elementy i motywy, które dobrze znamy. Jest niezwykły kwiat, który zakwita tylko raz w roku. Są ludzie, którzy szukają go, mając nadzieję na bogactwo i odmianę swojego losu. Czy wszyscy są gotowi zaakceptować zasady tej gry? Okazuje się, że nie... 

Tyle o Kwiecie paproci, w książce Smok wawelski spotykamy stwora, którego każdy z nas zna od najmłodszych lat. To chyba najbardziej znana polska legenda. Trudno opowiedzieć ją inaczej. Jednak Agnieszce Frączek ta sztuka się udała. Do doskonale znanej historii dodała szczyptę współczesności i dopisała ciąg dalszy. Z niego dowiecie się, co tak naprawdę stało się ze smokiem i kto dokładnie zamieszkuje obecnie znajdującą się pod Wawelem smoczą jamę. 
 

Więcej o historiach wymyślonych przez Agnieszkę Frączek napisać nie mogę. Książki nie są długie, więc zdradzenie dodatkowych szczegółów pozbawiłoby Was przyjemności czytania. A lektura "Legend polskich" to wielka frajda dla czytelników. Wierszowany tekst czyta się doskonale, a piękne ilustracje Magdaleny Jakubowskiej przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym czytelnikom. Maluchy z zachwytem będą śledzić przygody bohaterów. Książki świetnie nadają się zarówno do czytania, jak i do oglądania. To, jak dobrze wiecie, jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych czytelników, którzy sami czytać jeszcze nie potrafią. "Legendy polskie" będą kartkować bez końca. Wy też, bo zachwycić się nimi jest naprawdę łatwo!


 Kwiat paproci

Smok wawelski

Agnieszka Frączek

ilustracje Magdalena Jakubowska

Mamania 2021


 


Komentarze

 1. w tej serii są trzy rzeczy, obok których nie można przejść obojętnie, legendy, ilustracje i Agnieszka Frączek ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa zwłaszcza książeczki i Smoku wawelskim, chętnie po nią sięgnę razem z moją podopieczną. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Te książeczki przebijają wszystkie, uwielbiam takie historie i te ilustracje to bomba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypominają mi trochę książki z mojego dzieciństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. KOjarzę że za dziecka czytałam Kwiat PAproci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubie tworczosc Agnieszki Fraczek, chetnie zajrze do ksiazek z legendami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O jaka przesliczna ksiazka i fascynujace ilustracje. Mysle, ze w kazdym wieku na ksiazki (jezeli w dziecinstwie podlapie sie ksiazkowego bacykla) sie czeka i przegladanie takich slicznych ilustracji i to niezaleznie od wieku, sprawia ogromna przyjemnosc.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz