"Kocie ścieżki. Japonia" (Wydawnictwo Mamania)

Od kilku dni Japonia jest na ustach całego świata. Trwające w Tokio igrzyska olimpijskie skierowały nasze oczy na ten właśnie kraj. Mimo dzielącej nas odległości wiemy o nim całkiem sporo. Kojarzymy japońską kuchnię, wiemy, że rządzi nim cesarz, a język, którym posługują się Japończycy w niczym nie przypomina tych, które znamy. Wart jednak (nie tylko przy okazji igrzysk) dowiedzieć się więcej.

 

W rolę przewodnika po Japonii wcieli się kot Kotaru. Czworonóg mieszka w tym kraju, więc zna go od podszewki i wszystkimi ciekawostkami chętnie podzieli się z czytelnikami. Na początek opowie o położeniu geograficznym kraju. Poda nazwy wysp, na których leży Japonia, opowie o najważniejszych i największych miastach. Kolejną część swojej opowieści Kotaru poświęcił wyznawanym przez Japończyków religiom. Pokazuje czytelnikom święte dla mieszkańców tego kraju miejsca. Po ogromie ciekawostek na temat japońskich wierzeń, przychodzi czas na bliższe poznanie tamtejszej kuchni. O sushi słyszeli chyba wszyscy (a wielu nawet pewnie go próbowało), ale japońskich przysmaków jest znacznie więcej. Choćby ramen albo sake. Kotaru zachwala także japońskie słodycze, które charakteryzują piękne kształty, niezwykłe smaki i wspaniałe kolory. Najedzeni możemy ruszyć za kocim przewodnikiem na wycieczkę po japońskim domu. Zajrzymy do jego najbardziej skrywanych zakamarków. Następnie zwiedzimy mniejsze i większe japońskie miasteczka i dowiemy się, jakie ubrania Japończycy najchętniej noszą. Poznamy codzienne życie mieszkańców tego kraju oraz jego tradycje. Ciekawą i emocjonującą podróż zakończy lekcja japońskiego. Po przeczytaniu całości nie będziemy może wiedzieli o Japonii wszystkiego, ale to, co najważniejsze będziemy wiedzieć na pewno. 

Lato sprzyja podróżowaniu. Pewnie niewielu z Was (a może nawet nikt) nie dotrze w tym roku do Japonii, ale nie przeszkadza to przecież w gromadzeniu podróżniczych inspiracji. Książka Joli Jaworskiej w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliża czytelnikom Japonię. Kluczowy jest tu wybór przewodnika. Koty cieszą się wyjątkową sympatią Japończyków (opowiada o tym jeden z rozdziałów), więc wybór wydaje się oczywisty (i oczywiście trafiony w dziesiątkę). Książka zaspokaja głód wiedzy, a jednocześnie zachęca do dalszych poszukiwań. Na przykład zdjęć opisywanych ludzi, miejsc i rzeczy (bo tutaj znajdziemy jedynie ilustracje). Oczywiście ich brak w niczym nie przeszkadza, ale dziecięca ciekawość jest wielka, więc warto ją zaspokoić. Zacząć polecam od Kocich ścieżek, książka jest fantastyczna i przygotowana z ogromną pieczołowitością. Koniecznie pamiętajcie o niej podczas wizyty w księgarni, przeczytajcie ją, a potem razem z nami wypatrujcie kolejnego tomu, w którym już czeka na nas nowy kot-przewodnik!

 

Kocie ścieżki. Japonia

Jola Jaworska

Mamania 2021


https://mamania.pl/

Komentarze

 1. Piękna! Sama bym ją chętnie przeczytała. Szczególnie, że ostatnio zwiedzam Azję - kulinarnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie chwycę po ten tytuł, azjatyckie klimaty zawsze były mi bliskie, tyle odmienności, warto je poznawać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja dla dzieci, przyblizajaca im Japonię i jej kulturę 😏

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe wydanie, sama z chęcią poznałabym tą książkę. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz