"Pucek na tropie..." (Nasze Maluchy)

Jakie powinny być idealne książki dla małych czytelników? Na pewno ciekawe. Z miłym dla oka i łatwym do polubienia bohaterem. Dobrze, żeby ten bohater miał ciekawe przygody, a książki miały swoją kontynuację. Dla mnie ważne było również to, żeby pojedyncze egzemplarze nie były duże. Ja zawsze zabierałam ze sobą kilka książek, które miały umilać czas spędzany w kolejce do lekarza albo tramwaju.

 

Dziś, z wiadomych względów, książek dla najmłodszych już nie śledzę. Te jednak zwróciły moją uwagę. Trochę przez imię głównego bohatera. Ten ma na imię Pucek, a ja całe dzieciństwo nie umiałam zasnąć bez, mocno doświadczonego życiem, szmacianego krasnala zwanego Pucem. Puc jest dziś na zasłużonej emeryturze, a mały Pucek, wyglądający na bardzo sympatycznego psiaka, tropi... uczucia, emocje i rzeczy w życiu każdego człowieka ważne. Pucek pokazuje dzieciom, w jaki sposób należy budować przyjaźń. Tłumaczy, czym przyjaźń jest, kogo można nazwać przyjacielem i jak przyjaciel zachowywać się powinien. W innej książce Pucek opowiada dzieciom o miłości. Piesek najbardziej kocha swojego pana. Opisując swoje życie z nim pokazuje, jak można okazywać miłość innym. Wyjaśnia również dzieciom, dlaczego miłość jest w naszym życiu tak bardzo ważna. Ważny jest także uśmiech, któremu poświęcona jest trzecia książeczka z serii "Pucek na tropie...". Piesek pokazuje w niej, jak wiele można dzięki uśmiechowi zrobić i jaką radość sprawiamy innym uśmiechając się. To samo możemy zrobić będąc dla innych uprzejmym. A uprzejmość to temat kolejnej książki. W niej przeczytać można o prostych rzeczach, którymi ułatwiamy albo umilamy życie innym osobom. Ostatnia z pięciu książek podejmuje temat pokory. Pucek uczy, że czasem trzeba kogoś przepuścić przodem, pomóc w trudnej sytuacji albo przyznać się do błędu. To niełatwa sztuka, ale warto ją opanować, żeby wszystkim, zwłaszcza naszym dzieciom, żyło się lepiej.

 

Pucek szybko zdobywa sympatię czytelników. Przygody pieska bawią i uczą. Lekcje życia same wchodzą do głowy, a książeczki nie kipią nadmiernym dydaktyzmem. Rafał Czerwonka snuje niedługie, ale ciekawe opowieści, których dzieci na pewno chętnie wysłuchają i będą się przy nich dobrze bawić. Chętnie będą je również oglądać samodzielnie. Paweł Gierliński stworzył proste, ale ładne ilustracje. Dzieciom spodobają się na pewno. A cały zestaw książek o Pucku może szybko stać się jedną z ich ulubionych lektur. Cały zestaw spakowany jest w ładne kartonowe pudełko, więc seria "Pucek na tropie..." jest świetnym pomysłem na prezent dla maluchów. W końcu książka to najlepszy prezent dla każdego bliskiego naszemu serca dziecka.
Pucek na tropie...

Rafał Czerwonka

ilustracje Paweł Gierliński

Nasze Maluchy 2021


Komentarze

 1. Co prawda, moje dzieci już dawno wyrosły z takich książek, ale chwytam okazje, by poznawać te przygody czytelnicze dla najmłodszych, szalenie sympatyczne. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe informacje o tym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uprzejmość, przyjaźń, miłość, uśmiech, często pojawiają się jako motywy przewodnie książeczek dla dzieciaków, ale chyba jeszcze nie spotkałam się ze zwróceniem uwagi na pokorę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie urocze są te książki 😍 wiem komu by się spodobały

  OdpowiedzUsuń
 5. Eitelbert166420 lipca 2021 22:50

  Wpisy są naprawdę ciekawe. Czekam na kolejny.
  ____
  https://hot-hatch.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy blog, na którego chętnie wejdę jeszcze nie raz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Artykuł przykuł moją uwagę gdyż jest bardzo ciekawy.
  ___________
  Producent mebli na wymiar

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie informacje mi się przydadzą.
  ___________
  Domki Drewniane

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za polecenie bardzo ciekawej książeczki dla naszego dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To będzie obowiązkowa pozycja na mojej liście.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz