"Rozpoznaję ptaki" (Wydawnictwo Wilga)

Nie lubię ptaków i się z tym nie kryję. Niechęć łączy się u mnie ze strachem, więc widząc przed sobą gołębie przechodzę na drugą stronę ulicy. Mimo to nie mogłam oprzeć się tej książce. Byłam pewna, że spodoba się Tosi (której swoim strachem nie zaraziłam). Nie pomyliłam się. Powiem nawet więcej, sama nie mogę przestać się nią zachwycać!


Rozpoznaję ptaki to kolejna książka wydana w ramach serii "Młodzi Przyrodnicy". Na pierwszy rzut oka może wydawać się notesem. Wszystko przez gumkę, która znajduje się z boku. Kiedy jednak zajrzycie do środka, przekonacie się, że nie ma tu miejsca na notatki. Jest za to solidna porcja wiedzy. Na początku ogólnej. To tam należy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące życia ptaków, budowy ich ciała i zasad obserwacji. Z tą wiedzą możemy ruszyć na poszukiwanie konkretnych gatunków. Na początek bocian biały. Każdy widział go przynajmniej raz w życiu i chyba nikt nie miał wątpliwości, że właśnie z nim miał do czynienia. Dzięki tej książce można go lepiej poznać. Dowiedzieć się, kiedy powinien przylecieć do Polski, kiedy powinny wykluć się małe bociany i, kiedy te niezwykłe ptaki wyruszają w drogę do Afryki. Dzięki tej książce można "zajrzeć" do bocianiego gniazda i przekonać się, czy na pewno to właśnie te ptaki przynoszą dzieci. Oprócz bociana na strony tej książki trafił, równie często spotykany, łabędź niemy. W części poświęconej właśnie niemu dowiedzieć się można nie tylko, ile ten ptak waży i mierzy, ale również, gdzie buduje gniazda i w jaki sposób opiekuje się swoimi młodymi. Nie brakuje tu oczywiście mniej znanych gatunków. Jest rozdział poświęcony ślicznemu zimorodkowi zwyczajnemu. Jest rozdział o maleńkim mysikróliku zwyczajnym i śpiewającym kowaliku zwyczajnym. Nie zabrakło również miejsca dla ptaków drapieżnych, między innymi bielikowi zwyczajnemu i myszołowowi zwyczajnemu. Każdy z dwudziestu jeden gatunków prezentowany jest w ten sam sposób. Najpierw informacje ogólne, potem kalendarz roczny i regiony, w których dany ptak występuje.
 

Nigdy nie myślałam, że napiszę coś takiego na temat książki o ptakach, a trudno się powstrzymać. Rozpoznaję ptaki to przepiękna publikacja! Zachwyciła nie tylko moje dziecko, ale również mnie. Czym? Najeżonymi ciekawostkami interesującymi opisami i niezwykłymi ilustracjami. Z ich połączenia powstała wspaniała książka, która może stać się świetną (nie tylko wakacyjną) lekturą dla całych rodzin. Ciekawostek jest tak wiele, że każdy powinien trafić na przynajmniej jedną, o której wcześniej nie słyszał. Dzięki temu książka Rozpoznaję ptaki może stać się wspaniałą i wciągającą wakacyjną lekturą dla całych rodzin. Najpierw czytaną w domowym zaciszu, a potem zabieraną do lasu, parku, nad jezioro albo nad morze, gdzie będzie można wypatrywać przedstawionych w niej gatunków. Wielka przygoda dla dużych i małych!

 

Rozpoznaję ptaki

Patrycja Zarawska

ilustracje Aleksandra Szpunar

Wilga 2021


Komentarze

 1. Wspaniała przyrodnicza książka- takie chwalimy i z przyjemnością na półce mamy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne wydanie i na pewno ciekawe. Ja mam o ptakach niestety słabą wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. supr że w książce są ciekawostki a ich ilość sprawia że warto siegnąć po nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja najbardziej lubię obserwować ptaki zimą, w karmniku. Czasami się uda wypatrzeć jakiś mniej znany gatunek. A takie edukacyjne książki zawsze doceniam. Kto wie, może to początek pasji młodego przyrodnika? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy coś podobnego z innego wydawnictwa i dzieci przepadły

  OdpowiedzUsuń
 6. Yyyy, z całym szacunkiem, ale...jak można nie lubić ptaków? Pierwszy raz się z tym spotykam. Śpiewu ptaków też Pani nie lubi?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz