"Człowiek" (Wydawnictwo Wilga)

Czego dorośli można zazdrościć dzieciom żyjącym w 2021 roku? Wielu rzeczy, bo czasy diametralnie się zmieniły i wielu dorosłych ma wrażenie, że ich dzieciństwo przypadło na czasy niemal prehistoryczne. Nie mieliśmy telefonów komórkowych, komputery obecne były w bardzo niewielu domach, telewizory ważyły prawie tonę, a samochód cały czas pozostawał dobrem luksusowym. Zmiany dotyczą jednak nie tylko technologii, zmienił się również rynek książki. Także tej dla dzieci. 

 

Ja o takich książkach jakie ma Tosia mogłam tylko marzyć. Oczywiście, polska literatura dziecięca zawsze była ciekawie pisana, świetnie ilustrowana i pięknie wydawana. Brakowało jednak książek popularnonaukowych. Miałam w swojej kolekcji tylko kilka takich książek. Każdą z nich czytałam kilkanaście razy i znałam niemal na pamięć. Dziś z wielką przyjemnością obserwuję jak rynek książek popularnonaukowych dla dzieci się rozwinął. Możemy wybierać spośród bardzo wielu tytułów, nie tylko przekładów, ale również tych pisanych przez rodzimych specjalistów od nauki. Jednym z nich jest Tomasz Rożek, autor książek Nauka to lubię i Kosmos oraz wydanego niedawno Człowieka. Nie jest to na pewno lektura dla każdego. Żeby móc się nią w pełni cieszyć i jak najwięcej z niej skorzystać warto posiadać już jakąś, zdobytą w szkole, wiedzę. W pierwszych rozdziałach można przeczytać jak powstało życie na Ziemie, jakie organizmy zamieszkiwały ją na początku i jak to się stało, że w końcu pojawili się na niej ludzie. Autor porusza temat ewolucji, pokazuje jak zmieniał się wygląd ludzi. Opisuje procesy zachodzące w ludzkim ciele. Dużo miejsca poświęca naszemu mózgowi, to on dowodzi całym organizmem i jest naprawdę niezwykłym narządem. Ciekawym dopełnieniem każdego rozdziału są wywiady z naukowcami, którzy w bardzo interesujący sposób opowiadają o swoich badaniach naukowych. Sprawy, o których mówią nie są proste, ale sposób, w jaki je opisano sprawia, że trudno się od tej książki oderwać i czyta się ją z wypiekami na twarzy. 

Wiedzę można zdobywać na różne sposoby. Jednym z nich jest czytanie książek. Być może są tacy, którzy przeczytawszy te słowa złapią się za głowę, ale prawda jest taka, że uczyć się z książek jest najłatwiej. Nie potrzebujemy do tego ani prądu, ani jakiś specjalnych warunków. Dlatego warto po książki popularnonaukowe sięgać jak najczęściej. Dowiedzieć się z nich można naprawdę sporo. Człowiek Tomasza Rożka tylko to potwierdza. Ciekawostki pojawiają się na każdej stronie. Mnóstwo informacji będzie dla czytelnika zupełną nowością. Na pewno nie będzie jednak tymi informacjami przytłoczony. Myślę, że czytając ją wiele osób nawet się uśmiechnie. Uśmiech budzić będą zwłaszcza ilustracje autorstwa Macieja Maćkowiaka. Proste, zabawne grafiki sprawiają, że te, często trudne kwestie, stają się łatwiejsze, wiedza sama wchodzi do głowy, a nauka przestaje być aż tak tajemnicza!
 Człowiek

Tomasz Rożek

Wydawnictwo Wilga 2021 


Komentarze

 1. Kiedyś książki zdobywało się różnymi sposobami. Nie zawsze były pięknie wydane. Dziś to bajka. Z przyjmnością ogląda się je i czyta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak ja w dzieciństwie z bajek to miałam tylko Baśnie, Andersena, Braci Grimm i inne bajki typu Kopciuszek, Złotowłosa itd. Później jeszcze wiersze Tuwima i Brzechwy. Teraz dzieci i rodzice mają dużo większy wybór. Czasem wchodząc do działu z literaturą dla dzieci można dostać pewnie oczopląsu od kolorów i okładek.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda że warto czytać książki, można czytać prawie wszędzie; dla tego w torebce zawsze noszę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj ja też jestem zachwycona wydawanymi książkami popularnonaukowymi w Polsce, niektóre to faktycznie dzieła sztuki 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna propozycja i świetne wydanie. Będę miał tę pozycję na oku, ponieważ jak widać jest to świetna forma na poznawanie człowieka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. moje dzieciaki bardzo interesuje ten temat, także na pewno sięgniemy po tę pozycję :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz